מאת: רמי היפש

אמנון מרחב מונה ביום ראשון למנכ"ל התאחדות בוני הארץ, הארגון היציג של חברות הקבלנים והיזמים בענף הבנייה ויחליף את עו"ד אליאב בן שמעון.

מרחב מגיע לתפקיד לאחר שמונה שנים בעיריית ירושלים: שלוש שנים כיועץ המשפטי של העירייה וחמש שנים בתפקיד מנכ"ל העירייה הגדולה והמורכבת בישראל. מרחב הודיע לפני הבחירות המוניציפליות האחרונות על כוונתו לעזוב את התפקיד מיד לאחר הבחירות וכבר מונה לו מחליף – מנכ"ל הטוטו, יצחק לארי.

מרחב הוא תושב מודיעין מכבים רעות ותיק, שניסה פעמיים להיבחר לראשות העיר. בפעם הראשונה, ב-2003, אז הפסיד למשה ספקטור. כעבור חמש שנים הוא ניהל מאבק עיקש מול חיים ביבס, והבדילו ביניהם 400 קולות בלבד, אבל ביבס, שהצליח להעביר אליו חלק מתושבי מכבים-רעות סיים עם 42% מהקולות. מאז מנהל ביבס ביד רמה וללא מתחרים את מודיעין מכבים רעות ואילו מרחב עזב ב-2010 את המועצה כדי להתמנות ליועץ המשפטי של ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת ומשם הגיע לכס המנכ"ל. הוא צפוי להיכנס לתפקיד בפברואר. זאת, במקביל לכניסתו של ראול סרוגו לתפקיד נשיא התאחדות בוני הארץ, כמחליפו של רוני בריק, בתום קדנציה של שלוש שנים.

כעת, יכול להיות שהוא ישתף פעולה עם ביבס כמנכ"ל הגוף שמזוהה יותר מכל עם הקבלנים. הארגון מבקש לשמור על האינטרסים של הקבלנים בישראל, תוך התייחסות לנושאים של רגולציה ומיסוי, ועבודה עם הרשויות המקומיות ומשרדי הממשלה הרלוונטיים.

במסגרת עבודתו בירושלים הוא היה שותף לניהול משותף של פרויקט הקמת הרכבת הקלה בבירה, ליווי וניהול תהליכי תכנון תשתיות על ופרויקטים של התחדשות עירונית, ופרויקט "הכניסה לעיר", שבמסגרתו ייבנו בירושלים 1.6 מיליון מ"ר המיועדים לתעסוקה, מלונאות, מגורים ומסחר.

מרחב מסר כי: "ענף הבנייה והתשתיות במדינת ישראל הוא קטר מרכזי בהליך הנעת הכלכלה והמשק בישראל. הנעשה בענף נוגע לכל אחד מאזרחי ישראל, ובאופן ישיר לכ-10,000 קבלני בניין ותשתיות ושחקנים נוספים בענף ובענפים הקשורים אליו. התאחדות בוני הארץ הצליחה לאורך 70 שנותיה, ובייחוד בשנים האחרונות, להשיג שורת הישגים מרשימה ששמרה על חוסנו של הענף ושל חבריה. אני רואה בתפקיד אתגר ממעלה ראשונה ואני נרגש לקראתו".

צילום: ארכיון מודיעינט