חגיגות יום העצמאות במודיעין השנה יכללו הופעות של מירי מסיקה, נצ'י נץ', פבלו רוזנברג והפרויקט של רביבו. עומר אדם לא יהיה על הבמות. הזמר שלוקח 200 אלף שקל להופעה בחגיגות ה-70 יקר מדי לטעמו של אלעד שמעונוביץ'(34), מחזיק תיק התרבות, ספורט וצעירים במועצה.

"הסכומים שאותם דורשים האומנים ביום העצמאות הם שערורייה וכל אזרחי ישראל משלמים את המחיר. התמחור בערב יום העצמאות כמעט כפול לעומת מחיר הופעה רגילה, או אפילו הופעה ביום למחרת. אנחנו בעיריית מודיעין לא לוקחים חלק בסאגה הזו, ומשלמים סכומים סבירים עבור הופעות טובות. לאורך כל השנים המדיניות היא למצוא את נקודת האיזון בין אומנים טובים לבין מחיר הגיוני. מצד שני, צריך לזכור שלא נכון לייצר במה דלה, או לבנות רק על כוחות מקומיים, כי אז התושבים הולכים לראות הופעות בערים אחרות ולא עשינו בזה כלום", מסביר שמעונוביץ' את מדיניות העירייה ואת הבחירה באומנים ביום העצמאות.

התחלתם לקיים הופעות בתשלום בפארק ענבה. אילו הופעות יתקיימו בקיץ הקרוב?

"אחד היעדים שלנו היה להעשיר את תוכנית התרבות בעיר ולהפוך את פארק ענבה למתחם הופעות בתשלום בקנה מידה ארצי כמו קיסריה. התחלנו לפני כשלוש שנים עם הופעה ראשונה של כנסיית השכל, המשכנו בשנה שעברה עם הופעות של שלמה ארצי, משה פרץ ועומר אדם, ונגיע השנה לשיא עם ארבע הופעות כאלה - כאשר אנחנו נמצאים כרגע בשלבים סופיים של המשא ומתן וחתימת ההסכמים. את ההופעות אנחנו עושים באופן עצמאי בעירייה בהובלת אגף תרבות ואירועים, מינהלת אופק והיכל התרבות, וכך אנחנו מצליחים גם להוזיל במקצת את המחירים".

יתקיימו אירועים מיוחדים לצעירים?

"תחום הצעירים בעיר עבר מהפכה בשנים האחרונות בזכות הקמת מרכז הצעירים 'יודה' והמבנה החדש שלנו. מסיבות צהריים, שבוע האוכל, הרצאות ואירועים עם הפאבים המקומיים הם רק חלק מהפעילויות שקיימנו בעיר לאחרונה. תכנית הפעילות של הצעירים תמשך גם בקיץ הקרוב עם הופעות של זמרים והרכבים מקומיים ופסטיבל בירה בשיתוף הפאבים בעיר. לאט לאט אנחנו מתנערים מתדמית עיר השינה ומייצרים פעילויות ומסגרות הגורמות לצעירים להישאר בעיר". 

"הסכומים שאותם דורשים האומנים ביום העצמאות הם שערורייה וכל אזרחי ישראל משלמים את המחיר"

"ההגרלות זכו להצלחה" -

כחלק מפעילותו בתיק הצעירים, שמעונוביץ' מקדם את הגרלות מחיר למשתכן, שבחלקן נועדו לפתור את מצוקת הזוגות הצעירים בני העיר, אשר לא מצליחים לקנות דירה בעיר בת 20, שיועדה למשפחות צעירות והתייקרה במהלך השנים. הגרלות מחיר למטרה במע"ר ובעיקר הגרלות מחיר למשתכן בשכונת מורשת, זכו להיענות רבה. "בגלל שהצלחנו לייצר כמות גדולה של יחידות דיור מוזלות גם בציפורים, גם בשדרות החשמונאים וגם במורשת, לצעירי העיר יש תקווה ואלטרנטיבה. דיור למשתכן לא יוריד את מחירי הדירות בארץ ובטח לא בעיר מבוקשת כמו מודיעין. אך הוא נותן פתרון נקודתי עבור הזוגות הצעירים שזכו. אנחנו בעירייה, בהובלת ראש העיר חיים ביבס, נמשיך לשים את הנושא הזה על סדר היום ולוודא שבכל שכונה חדשה יש כמות גדולה של דיור בר השגה המיועד לצעירים".

"בגלל שהצלחנו לייצר כמות גדולה של יחידות דיור מוזלות גם בציפורים, גם בשדרות החשמונאים וגם במורשת, לצעירי העיר יש תקווה ואלטרנטיבה."

האם עלו גם טענות של זוכים לגבי הדירות? בעיות מול הבנקים?

"כמעט ולא. אני מכיר מספר ביטולים בשדרות החשמונאים בגלל שהדירות שתוכננו שם גדולות מאוד, ובעקבות כך גם מחירן והצורך בהון ראשוני גבוה. יש ביטולים ועוד יהיו בשכונת מורשת, בגלל הגרלות שהתקיימו במקביל וזכייה של זכאים ביותר ממקום אחד, או בגלל שהבינו שמדובר בתקופת המתנה ארוכה. אבל בגדול, כמות הביטולים זניחה ועל כל אחד כזה יש 4-5 קופצים אחרים".

מתי שכונת מורשת תקבל את כל האישורים?

"אגף ההנדסה של העירייה עובד מסביב לשעון מול הקבלנים הזוכים כדי לקדם תהליכים. גם החברה הכלכלית עובדת על פי לוחות הזמנים בפיתוח התשתיות הציבוריות והכנת המגרשים לבנייה עבור הקבלנים. העבודות בשטח של פריצת דרכים והנחת תשתיות החלו כבר לפני כחודשיים, במקביל אליהן מתקיים תהליך אישור התוכניות והיתרי הבנייה הסופיים. הלו"ז ברור וקבוע מראש ויש עמידה בזמנים - בעוד כשנה וחצי יחלו המגרשים להימסר לקבלנים ובעוד ארבע שנים ייכנסו לשכונה הדיירים הראשונים. לצערם של הזוכים לא יהיה קיצור של התהליכים, אבל לשמחתם, הצפי הוא עמידה בלוחות הזמנים המתוכננים".  

"אגף ההנדסה של העירייה עובד מסביב לשעון מול הקבלנים הזוכים כדי לקדם תהליכים. גם החברה הכלכלית עובדת על פי לוחות הזמנים בפיתוח התשתיות הציבוריות והכנת המגרשים לבנייה עבור הקבלנים"

האם הבנייה בשכונות החדשות מורידה את המחירים בשאר העיר?

"אנחנו לא מרגישים את זה. אפשר להסתכל הפוך ולהגיד שאם נופים, ציפורים ומורשת לא היו יוצאות לדרך אז מחירי הדיור בעיר היו עולים משמעותית. הביקושים כאן עדיין גבוהים מאוד וזה מראה על האטרקטיביות של העיר".

"העירייה יכולה להביא קבוצה מקסימום לליגה השלישית" -

התיק השלישי של שמעונוביץ' הוא תיק הספורט. כאן היתה הצלחה בכדורסל כש'מכבי מכבים רעות' נמצאת על סף עלייה לליגה הארצית וכישלון מסוים ב'עירוני מודיעין ' כשלאחר פתיחת עונה חלשה, התייצבה באמצע הטבלה. לפחות הנוער עלה לליגה השלישית. "לא הייתי ממהר להכתיר את העונה של עירוני מודיעין ככישלון. בעיניי, עיריות לא צריכות להחזיק קבוצות כדורגל בוגרים בליגות הבכירות ועירייה כמו עכו לא צריכה להשקיע מכספי המיסים של תושבי העיר מיליונים עבור קבוצת כדורגל בליגת העל. העירייה יכולה להביא קבוצה מקסימום לליגה א', הליגה השלישית. אם יש מתקן טוב ותשתית טובה של נוער וילדים, אז אפשר להצמיח את המועדון ולבנות קבוצה בוגרת איכותית לליגה גבוהה יותר עם מעורבות של בעלות פרטית. על זה אנחנו עובדים, עשינו מהפך דרמטי במחלקת הנוער שלנו והבאנו סגל מאמנים מקצועי מצוין, יש לנו בית ספר לכדורגל איכותי ואני מאמין שנראה את הפירות של ההשקעה הזו בקרוב".

 

העלייה של מכבים רעות והעונה הטובה של עוצמה מודיעין, האם יש אפשרות לאחד אותן?

"אני חושב שזה צעד נכון ומשמעותי לאחד את שתי הקבוצות. כדי לתקוע יתד בליגה הארצית ולנסות להרים בעתיד את הקבוצה לליגה השנייה, אנחנו חייבים לשלב כוחות, לאגם משאבים כלכליים ושחקנים טובים שגדלים במחלקות הנוער, ועם עזרה מהעירייה להעמיד קבוצה אחת טובה ומאוחדת בליגה הארצית. אני פועל כדי שמהלך כזה ייצא לדרך ומקווה שזה יבשיל לא בעוד הרבה זמן".

במודיעין נערך בסוף השבוע בפעם הראשונה טריאתלון ילדים ונוער. הטריאתלון הוא אהבה גדולה של שרון מעוז, שהמיר את שאילתות ראשות העיר שלו לקבוצת טריאתלון שהקים. לפי שמעונוביץ' היוזמה היתה משותפת. "אנחנו משקיעים בשנים האחרונות לא מעט בספורט העממי ובשילוב כמה שיותר תושבים בפעילויות הספורט".

"בעיניי, עיריות לא צריכות להחזיק קבוצות כדורגל בוגרים בליגות הבכירות ועירייה כמו עכו לא צריכה להשקיע מכספי המיסים של תושבי העיר מיליונים עבור קבוצת כדורגל בליגת העל. העירייה יכולה להביא קבוצה מקסימום לליגה א'. "

שמעונוביץ' נבחר לעירייה ברשימה של ראש העיר חיים ביבס והוא מזוהה עמו. הבחירות העירוניות שייערכו באוקטובר מעוררת עניין מועט, בעיקר בשל העובדה שאין אדם שמוכן להתחייב ולהתחרות בביבס. "כל מי שגר בעיר, מגדל בה את ילדיו ורואה בה את עתידו צריך להיות לו עניין בבחירות. להבדיל מהבחירות לכנסת, פה מדובר בהצבעה בכל חמש שנים, כשהפעם יש גם יום חופש ביום הבחירות, ובהשפעה גדולה מאוד על אורח החיים שלנו ביום יום. כאשר אנשים לא הולכים להצביע, אנחנו מקבלים תוצאה מעוותת והמועצה לא משקפת את רצון התושבים. קח לדוגמה את חוק המרכולים, אם לא היינו מתקנים ומעבירים אותו, ההשפעה על העיר הייתה יכולה להיות דרמטית וזה הצליח בזכות הרכב המועצה".

האם אתה רואה עצמך כיורש לביבס?

"לא אוהב את המילה הזאת יורש. קודם כל אף אחד לא מקבל כאן תפקידים במתנה וראש עיר נבחר בקלפי על ידי תושבי העיר ולא בשום צורה אחרת. שנית, אף אחד לא עוזב כדי שנתחיל לחפש לו מחליפים. יש לנו את אחד מראשי הערים הטובים בארץ, שעושה כאן עבודה מעולה ומוביל את העיר לפיתוח והצלחה בכל התחומים ואני מאחל לכולנו שנזכה לכך שימשיך להיות ראש העיר שלנו עוד הרבה שנים".

 "לא אוהב את המילה הזאת יורש. קודם כל אף אחד לא מקבל כאן תפקידים במתנה וראש עיר נבחר בקלפי על ידי תושבי העיר"