צילום: ארכיון מודיעין נט

חיים ביבס הפך בחודש האחרון לדמות מוכרת עוד יותר, גם מחוץ למודיעין מכבים-רעות. ביבס, יו"ר המרכז לשלטון מקומי, ניצב במוקד מאבק ראשי הרשויות החזקות כנגד כוונת האוצר להקים קרן ארנונה ולהכניס את הנושא לחוק ההסדרים שהוגש לכנסת. 

ההתנגדות של ביבס הובילה להתנגשות מול שר האוצר בצלאל סמוטריץ' ומול ראש הממשלה בנימין נתניהו. נתניהו, שביבס היה אחד ממקורביו, החליט גם למנוע מביבס לעמוד בראש הוועדה המוניציפלית של הליכוד, אשר מרכזת את היערכות המפלגה לבחירות הקרובות. ביבס מצדו לא היסס להתראיין ולצאת נגד חלק מהמהלכים של הליכוד בחודשים האחרונים.

לכל זה לא היה זכר בחלק הראשון של ישיבת מועצת העיר החודשית שנערכה ביום רביעי שעבר. השאילתות הראשונות שהועלו היו על האפשרות שהרב דוד לאו יחזור להיות רב העיר (אפשרות קיימת, אבל עדיין לא רלוונטית) ושדגל הגאווה יתנוסס על בניין העירייה (מה שירד מהפרק לאחר שביבס פירט את פעילויות חודש הגאווה במודיעין וטען שרק דגל המדינה ודגל העיר יהיו על בניין העירייה).

גם הצעות הסדר הראשונות עברו באופן חלק. אילן בן סעדון העלה הצעה לסדר לגבי בטיחות, אבל מי שהקריא את ההצעה היה ביבס שכן בן סעדון יצא כדי להגיד קדיש על אמו המנוחה. אבי אלבז העלה הצעה לסדר על ביטול שבת תרבות – עניין שהעלה בעבר גם בשנה שעברה כהצעה לסדר וגם כשאילתה. אלבז ביקש להחזיר את שבת תרבות שבוטלה במודיעין. ביבס הסביר שבגלל מיעוט צופים העניין בוטל וייבחן שוב במועצה הבאה.

ואז העלה איתי אלמוג בר הצעה שעיריית מודיעין תגיש עתירה לבג"ץ נגד קרן הארנונה שאמורה לפגוע בהכנסות העיר. ביבס הסביר שכרגע קיימת עתירה של התנועה לאיכות השלטון ומתגבשת עתירה של המרכז לשלטון מקומי שמייצג את הרשויות המקומיות שאליו תצטרף מודיעין כך שאין סיבה שמודיעין תגיש בעצמה עתירה לבג"ץ.

זה היה הניסוח הטכני. אבל נושא קרן הארנונה מעורר ויכוח ייצרי ומי שחטף את האש הפעם היה איש הקואליציה עמיחי זליג שפירסם פוסט שתומך בעמדת האוצר וקיבל שטיפה מביבס. זליג לא נשאר חייב והגיב וזכה למשוב מאלעד שמעונוביץ' שאמר שלא יכול להיות שהמדינה מכניסה את היד למיסים מקומיים.

כשזליג המשיך להגן על האוצר החליט ביבס להגיב, יצא מחדר הישיבות וחזר עם תמונה של אזור התעשייה במודיעין ב-2008, כשהוא נבחר לראשות העיר. "אתה רואה את התמונה הזאת. לא היה כאן כלום. מה שיש עכשיו זה בגלל שפיתחנו את המקום. אני זוכר שב-2009 הייתי עם פואד (בנימין בן אליעזר; ר"ה) והוא אמר לי בשקט: 'אתה רואה את הפקידים האלה. הם לא יביאו לך כסף, תצטרך לעשות הכל לבד'. הבנתי והקמתי את מנהלת אופק ופיתחנו את העיר".

הנושאים הארציים המשיכו לגלוש לישיבה כשהוזכר החוק שאושר טרומית לאפשר לראש ועדה קרואה להתמודד לראשות העיר. חוק שנועד לאפשר לבועז יוסף, מקורבו של אריה דרעי, להתמודד על תפקיד ראש עיריית טבריה. ביבס הזכיר שהחוק שונה בגלל ראש העיר הראשון של מודיעין, משה שכטר, שהיה ראש המועצה הממונה ונבחר לאחר מכן לראשות העיר והמחוקקים הבינו שהייתה לו עמדת כוח בעניין.

עניינים מקומיים שכן הובאו למועצה נגעו לדוחות עמותות עירוני מודיעין, סחל"בים ומופעים. היה גם דיון על הנחות לעמותות, בעיקר על השאלה האם ההנחות מוצדקות.

שתי ישיבות מועצה נותרו. בחודש יולי על החינוך ובסוף אוגוסט  - אז יכריזו חברי המועצה על הרשימות לבחירות שיתקיימו ב-31 באוקטובר. חלק לא יחזרו, חלק יצטרפו לרשימות חדשות וחלק ייאלצו להקים רשימות חדשות כדי להתמודד על 21 המקומות במועצה הבאה.