היית מעורב בתאונת דרכים עם נפגעים? אתה זקוק לייצוג משפטי של עורך דין תעבורה המתמחה בתאונות דרכים. כיצד בוחרים את עורך הדין? במאמר זה ריכזנו עבורכם את הפרמטרים החשובים בבחירת עורך דין לייצוג בתאונות דרכים: מומחיות משפטית, וותק וניסיון, יכולת משא ומתן ויחס אישי ללקוח.

מומחיות משפטית

כאשר נהג היה מעורב בתאונת דרכים ובה נפגע נהג אחר או הולך רגל, הוא חשוף לכתבי אישום שונים, בהתאם לנסיבות המקרה, החל מנהיגה בקלות ראש או חוסר זהירות וכלה בעבירות חמורות כגון גרימת מוות ברשלנות ואף הריגה. על מנת לקבל הגנה משפטית טובה, עורך הדין המייצג את הנהג, חייב להיות מומחה בדיני תעבורה, להכיר את העבירות השונות על בוריין, את החקיקה הרלוונטית ואת הפסיקה העדכנית ביותר. כמו כן, רצוי לפנות אל עורך דין תעבורה, אשר בנוסף להשכלתו המשפטית הנו בעל תואר בחקירה ושחזור תאונות דרכים. הכשרה זו מקנה לעורך הדין מומחיות וידע נוספים, המאפשרים לו להעניק ללקוח את ההגנה המשפטית הטובה ביותר. 

וותק וניסיון

לצדה של המומחיות המשפטית, ישנו גם פרמטר של וותק וניסיון. רצוי מאוד לפנות אל עורך דין תאונות דרכים מנוסה, בעל שם בתחומו, אשר עשה כברת דרך מקצועית והנו בר סמכא בתחום דיני התעבורה בכלל ותאונות דרכים בפרט. עורך דין ותיק ומנוסה, מכיר את כל המערכות והגופים המעורבים בהליך המשפטי ויכול על כן להתנהל מולם בביטחון מלא. בתיקים רבים, מצליח עורך דין תאונות דרכים למנוע הגשת כתב אישום, להביא לזיכוי הנהג אם הוגש או לחילופין, להמיר את האישום המקורי באישום מופחת. בעבירות רבות, יש לדבר חשיבות רבה בשל חומרת הענישה, למשל, אישום בהריגה אשר עורך דין לענייני תעבורה ממיר  בגרימת מוות ברשלנות. במעשה זה, הוריד עורך הדין מהפרק ענישה של 20 שנות מאסר ל3 שנות מאסר בלבד ובמקרים רבים, יוכל אף להביא לעונש מופחת מזה.

יכולת משא ומתן

הכישורים המקצועיים של עורך דין תאונות דרכים חייבים לכלול גם יכולת משא ומתן מול גורמי המשטרה והתביעה. רק כך ניתן להגיע לתוצאה המשפטית האופטימאלית בנסיבות המקרה. במה דברים אמורים? לא פעם, משבודק עורך דין תעבורה את הראיות שבתיק, מגלה הוא כי אין מקום כלל להגשת כתב אישום, או כי יש להמירו באישום מופחת. על מנת שהדבר יבוצע, חייב עורך הדין לנהל דין ודברים עם הגורם הרלוונטי וזה לרוב ישתדל להתבצר בעמדתו. ללא יכולת לנהל משא ומתן ענייני, מקצועי ועיקש לעיתים, לא יקבל עורך הדין את התוצאה הרצויה לו והלקוח לא יזכה להגנה המשפטית הטובה ביותר.

יחס אישי ללקוח

חלק אינטגרלי ממקצועיותו של עורך דין לענייני תעבורה הוא מתן יחס אישי וסבלני ללקוחותיו. כאשר מוגש נגד אדם כתב אישום, או אף כאשר האפשרות הזו עומדת על הפרק, זוהי סיטואציה מאוד מלחיצה ולא נעימה.  על כן, לצד ייצוג משפטי הולם, המבטיח חתירה לתוצאה הטובה ביותר האפשרית, זקוק הלקוח גם ליד מרגיעה. עורך הדין אפוא צריך להיות לא רק מומחה בתחומו, אלא גם לדעת כיצד להתנהל מול הלקוח, להסביר לו את המצב המשפטי לאשורו, להשיב על שאלותיו ולתת לו תחושה כי הוא בידיים טובות. בהקשר זה יש לציין עוד, כי יחס אישי כולל גם התנהלות בשקיפות מול הלקוח. עורך דין לענייני תעבורה מערב את הלקוח באסטרטגיה לניהול התיק ומשתף אותו בהחלטות שהוא מקבל. יש בכך כדי להעיד לא רק על יושרה מקצועית, אלא גם על התחשבות ואמפתיה כלפי הלקוח, שרוצה ובצדק רב, לדעת מה צפוי.

 

המאמר נכתב ע״י עורך הדין ניר שלום מומחה בתחום התעבורה ובעל תואר במשפטים ותואר נוסף בחקירה ושחזור תאונות דרכים.

 

נחלת יצחק 34 א׳ תל אביב

077-9976882