כמו בכל מצב שמצריך מציאת איש מקצוע - כך גם בנושא של ייעוץ לקראת לקיחת משכנתא. כאן אפילו יש חשיבות גבוהה הרבה יותר, שכן מדובר בהחלטה מהותית בחיים שאסור להקל ראש בשום נושא הקשור בה. אז על מה חשוב לשים את הדגש כשמחפשים את החברה שתלווה את התהליך?

כאמור - לקיחת משכנתא היא הצעד הכלכלי המשמעותי ביותר עבור כל אדם או משפחה. מדובר בסכום גדול מאד של כסף שההחזר שלו ילווה את כל התנהלות המשפחה למשך לפחות 20 שנה. כיום כבר ידוע שאי אפשר לבחור את מסלול המשכנתא כלאחד יד ויש להקדיש לא מעט זמן ומחשבה לבחירה נכונה שמתאימה להתנהלות הכספית של כל לקוח. ואת זה אפשר לעשות אך ורק בליווי של איש מקצוע הבקיא בתחום, מעודכן בשינויים או תקנות חדשות ויידע בדיוק מה צריך לעשות ומה סדר הפעולות.

מה צריך לדעת מראש על עולם המשכנתאות?

סכום הכסף של המשכנתא המועבר לחשבונו של מי שקיבל אותו מהבנק הוא רק חלק אחד בתהליך הארוך של המשכנתא. יש נושאים רבים נוספים שקשורים לכך וצריך לדעת עליהם:

  • זכאויות שונות - אלה מתבססות על מצבו האישי והמשפחתי של הלקוח ועשויות להקנות לו הטבות או הנחות בקניית דירות העומדות בקריטריונים שונים.
  • ביטוח - לקיחת משכנתא מצריכה לרכוש פוליסת ביטוח חיים וביטוח המשכנתא. זהו נושא בפני עצמו שדורש לא מעט תשומת לב.
  • מושגים ומונחים מעולם הכלכלה - תנאי החזרת המשכנתא קשורים קשר הדוק לעולם הכלכלה המשתנה הן בארץ והן בעולם. על מנת להבין את ההשלכות שלו על המשכנתא הפרטית של כל אדם - יש להיוועץ באיש מקצוע.
  • אזורים גאוגרפיים שונים יכולים לקבל התייחסות שונה וכדאי לדעת את זה כבר בשלב הראשוני של בחינת הפרטים ובירור המידע.

מה יוכל לעשות יועץ משכנתאות עבור הלקוח שלו?

ראשית - ההתייחסות צריכה להיות דומה לכל נושא אחר שאין בו ידע או בקיאות. על מנת לדעת איך לקבל את ההחלטה הנכונה והמתאימה ביותר צריך לשכור את שירותיו של מי שבקיא בתחום, מכיר אותו היטב, עוסק בו באופן מקצוע על בסיס יומיומי ומעודכן בשינויים, עדכונים או תמורות שחלים בו. מכיוון שעולם המשכנתאות קשור לכל כך הרבה נושאים נוספים אחרים ויש חשיבות עצומה למתן תשומת לב בעיקר לפרטים הקטנים - אין ספק שזה נושא שלא מומלץ לבצע לבד.

האם אפשר לקחת משכנתא גם באופן עצמאי? אפשר אך כאמור - לא מומלץ. גם הלקוח היסודי ביותר, זה שיכתת רגליו מסניף בנק אחד לאחר ויקדיש את הזמן ללמידת הנושאים והמושגים לא יוכל להגיע לדרגה מעמיקה של ידע כמו זו שיש ליועץ משכנתאות שעוסק בתחום. אדם פרטי לא בהכרח יבין את המשמעויות של הדברים ולא יידע איך נושא זה או אחר ישפיע עליו בטווח של כמה שנים קדימה. נושא מרכזי שאנשים פרטיים מתקשים להבין הוא הנושא של מחזור משכנתא והכנסת חלונות זמן בהתאם.

טיפים לבחירת יועץ המשכנתא

על מנת לבחור את יועץ המשכנתאות המתאים ביותר צריך להתחשב בכמה תנאים ופרמטרים:

  • שנות הוותק של היועץ בתחום - וותק רב יצביע על ניסיון רב עם לקוחות.
  • ידע והשכלה - השכלה כלכלית נרחבת חייבת להיות לבעל המקצוע ורצוי גם התמחות ספציפית במשכנתאות.
  • המלצות - במידה ויש יועץ שליווה אנשים מהמעגלים החברתיים הקרובים אין ספק שהמלצה שלהם תהיה מוערכת מאד וחשובה.
  • ניסיון ועבודה בתחום - יועץ שיש לו גם ניסיון בעבודה בגופים פיננסיים כמו בנקים או חברות ביטוח לבטח יהיה בעל ידע עשיר ורחב שיוכל לתרום אפילו יותר עבור הלקוח שלו.

לא לוותר על ליווי של יועץ מקצועי!

לאחר שנבחרה חברת ייעוץ משכנתאות אפשר להיות בטוחים שנמצאים בידיים טובות ואפשר להיות רגועים. כעת יש מי שעומד לצידו של הלקוח, דואג לאינטרסים שלו מול אלא של הבנקים ויידע בדיוק מה כדאי לעשות ועיקר - מה לא מומלץ לעשות. כאשר את הלקוח מלווה איש מקצוע שמכיר את התחום ויודע בדיוק מה צריך לעשות - אין ספק שהלקוח יהיה הרבה פחות חשוף לניסיונות עוקץ או הוצאות כספים שהוא לא באמת צריך.

 

המאמר נכתב ע"י – וידר ייעוץ משכנתא