אבן הפינה להקמת העיר מודיעין הונחה בשנת 1993, העיר ממוקמת בין ירושלים לתל אביב, מתגוררים בה כ-90,000 תושבים.

למודיעין היסטוריה עשירה ומרתקת, בעיר הקדומה גרה משפחת החשמונאים, ובה החל מרד החשמונאים הנחשב לסמל לגבורה ולתעוזה המאפיין את העם היהודי לדורותיו.

כאשר הוחלט על הקמת העיר החדשה נלקחו בחשבון גורמים חשובים, בין השאר גם באיכות הסביבה, כדי לנצל את תנאי השטח הטבעיים באזור על מנת להקים עיר מודרנית עם שטחים ציבוריים ירוקים, ולהעניק לתושבים איכות חיים גבוהה, נוף מרהיב, אוויר נקי ומקום אידיאלי לגידול ילדים.

תכנון עיר מחוז גדולה במרכז הארץ

מודיעין הוקמה יש מאין, העיר תוכננה מראש להיות עיר גדולה במרכז הארץ, בין השאר כדי ליצור רצף יישובים בין ירושלים לתל אביב, וכדי לאפשר לצעירים ולמשפחות עם ילדים לחיות קרוב למרכז העניינים אך לא בהמולה הסואנת המאפיינת את יישובי גוש דן.

העיר טובלת בירוק ויש בה שטחים פתוחים ופארקים מטופחים רבים, בעת תכנון תוכנית המתאר של מודיעין נקבע כי שטח השיפוט של העיר ישתרע על פני שטח של 55,000 דונם, חצי מהשטח מיועד לבנייה וחצי מהשטח ירוק וכולל ואדיות, גבעות ושטחים ציבוריים ירוקים.

כדאי לדעת כי בתוכנית המתאר של העיר נקבעו 4 אזורים שונים – מגורים, עסקים, פארק מלאכה ואזור תעסוקה. כיום ישנם חברות לתכנון סביבתי המסייעות בקביעת חלוקה ברורה בין שכונות המגורים לאזורי המסחר והתעשייה.

לכן, השכונות בנויות סביב מרכז העסקים המרכזי בעיר, באזור זה נמצאת תחנת הרכבת המרכזית ויש בו גם את בניין העירייה, מוסדות ציבור ומתחמי קניות.

עיר מובילה במדינת ישראל

כאשר מבצעים תכנון סביבתי לעיר מסוימת יש לקחת בחשבון היבטים סביבתיים רבים ושונים כגון רעש מאמצעי תחבורה, רעש באזורי תעשייה ומלאכה ורעשי בנייה, איכות אוויר בעיר ומפגעי ריח באזור, חומרים מסוכנים העלולים לסכן את התושבים, לדוגמה תחנות דלק, צנרת גז, מפעלי תעשייה העושים שימוש בחומרים כימיים, גזים רעילים וכדומה.

כמו כן, יש לקחת בחשבון את נושא איכות המים והשפעת תשתיות ניקוז על הסביבה, ניהול מי נגר ואמצעים לשימור נחלים ומעיינות באזור, טיפול בשפכים, קרינה, פסולת מוצקה ומחזור.

מתכנני העיר מודיעין פעלו יחד עם גורמים ממשרד איכות הסביבה על מנת לקחת בחשבון את הפרמטרים הנדרשים לתכנון מתקדם ואיכותי של העיר.

המטרה הייתה לתכנן עיר מודרנית גדולה המציעה לתושביה איכות חיים גבוהה בהווה ובעתיד, תוך מינימום פגיעה בסביבה, מקסימום התייעלות אנרגטית ושמירה על טבע ומורשת לרווחת חיי התושבים.

בערים רבות קיימת מצוקת שטחים לבנייה, במודיעין תוכננו מראש שטחי המגורים בשתי פעימות, תכנון שלב א' לאכלוס 125,000 תושבים ושטחי בנייה לשלב ב' להקמת שכונות חדשות לאכלוס 125,000 תושבים נוספים.

מאחר והעיר הוקמה בלב שטחים ירוקים בחיק הטבע, באזור בעל חשיבות אקולוגית והיסטורית, מראש תכננו כיצד לחלק את השטח נכון על מנת למצוא את השילוב המושלם בין פיתוח סביבתי לשמירה על הטבע.

בנוסף, העירייה דואגת לחינוך סביבתי לכל התושבים, החל מפעילויות בגני הילדים ועד לימי הפנינג סביבתיים. כמו כן העיר מאמצת בחום תקני בנייה ירוקה, התייעלות אנרגטית ומחזור פסולת, התושבים לוקחים חלק פעיל בנושא והמודעות שלהם לנושאי איכות הסביבה נחשבת לגבוהה בהרבה מהממוצע בארץ.