החששות טבעיים ומוצדקים. זו החלטה לא פשוטה. נדרשת בחירה זהירה, מוקפדת ומושכלת של בית האבות הייעודי המתאים למצבו הפיזי והקוגניטיבי של יקירכם, ויש לקחת בחשבון שיקולים רלוונטיים חשובים נוספים כגון: מרחק הבית הסיעודי מבית ילדיו של המטופל, ודאי מי מהם שיהיה עמו בקשר היותר רציף. כמו כן חשוב לברר ולוודא כי הצוות המקצועי אכן נותן את המענה הטיפולי הכולל והמלא כנדרש וכמצופה. שהתנאים הסניטריים נאותים. כי התזונה מספקת.  שהיחס אנושי.

חשיבות ההשמה במקום הייעודי הנדרש

בהינתן הצורך, לאחר אבחנה מקצועית של רופא מומחה, כי בית האבות הנדרש ליקירכם הוא בית אבות לתשושים, חשוב לבחור בית אבות שיש בו מחלקה ייעודית וייחודית לתשושי נפש, המקום שבו אמור להינתן המענה הטיפולי הטוב ביותר בהינתן מצבו כתשוש. לשם כך נדרש מכם, המשפחה, לבצע סקר שוק יסודי.

אתם לא לבד. אנשי מקצוע מומחים ובעלי ניסיון בתחום הייעוץ והליווי יסייעו לכם לאתר את בית האבות המתאים ביותר בשקלול כל הנתונים, תוך סיוע במיצוי הזכויות והזכאויות השונות המגיעות ליקירכם מהמוסדות השונים.

בוחרים בית לחיים

חשוב לדעת כי בחירת בית אבות מתאים פירושה בחירה מושכלת של בית ל(שארית) החיים. על מנת להקל על הקשיש להתאקלם ולהסתגל לסביבה החדשה, בה יחלוק מרחב עם אנשים נוספים, חשוב להכין אותו לקראת המעבר, אשר כשלעצמו עלול לחולל משבר. גם ואולי בעיקר לשם כך חשוב הייעוץ והליווי של המשפחה בתהליך ההכנה. חשוב להעניק לקשיש תחושה כי הוא עובר למקום בו יקבל את הטיפול המיטבי, מקום שבו ידאגו למחסורו, ימלאו את צרכיו, ינגישו עבורו את השירותים החיוניים.

בכל מקרה זה מעבר לא פשוט- בלשון המעטה- לכן חשוב להקל עליו ככל שניתן. וניתן. עוד חשוב לדעת, כי אף שיש לייחס משקל לנוחות המשפחה, בעיקר בנושא הביקורים בבית האבות, לא פחות חשוב לייחס משקל לתנאים הפיזיים הקיימים בבית האבות, לאיכות הטיפול, לתזונה מתאימה, לאפשרות ליהנות מחיק הטבע ובמידת הרצון ו/או היכולת- מהפעילויות השונות.

כמו במצבים שונים בחיים, גם בנושא מעבר מי מיקיריכם לבית אבות בכלל ולבית אבות סיעודי בפרט  - "תמיד יש פעם ראשונה" (במירכאות ובלעדיהן) וטבעי שאתם תזדקקו לייעוץ ולעזרה מעצם המורכבות והרגישות של הנושא.

 אל תהססו לפנות לקבלת ייעוץ, עזרה וליווי. צוות אנשי מקצוע מנוסים, מאומנים ומיומנים בהשמת קשישים בבתי אבות עומד לרשותכם. בקשת עזרה מקצועית אינה רק זכותכם המלאה אלא המעשה המתבקש והנכון לעשותו, במיוחד כאשר אתם ניצבים בפני מציאות המחייבת אתכם לעשות מעשה קשה בכל מקרה ובכל תנאי.