טיפול שורש מתבצע בעקבות עששת, זיהום או פגיעה מכנית בזגוגית השן שהגיע עד למוך השן.  את טיפול השורש מבצע רופא השיניים ובמקרים מסוימים גם רופא שיניים שמתמחה בטיפולי שורש.

בעבר לא ידעו לבצע טיפולי שורש ולא היה את המכשור הנכון עבור זה ובמקום להציל את השן היו מבצעים עקירה, אך בימינו עם כל החידושים וההמצאות, טיפול שורש הוא טיפול שמאפשר מיגור של הדלקת שנוצרה ומונע החרפה של המצב.

מה זה טיפול שורש בעצם? 

טיפול שורש למציאת פתרון יסודי ומעמיק הוא טיפול מובנה שנעשה בשלושה שלבים עיקריים: שלב ראשון, פתיחה של השן וסילוק של הזיהום מתוכה, שלב שני הוא טיהור תעלות השורש במקביל להסרה של רקמת מוך השן, ושלב השלישי סגירה של השן על ידי אטימה בחומר איטום סטרילי.

מהם הגורמים לצורך בטיפול שורש?

כל שן בפה שלנו בנויה משלוש שכבות:  

שכבה ראשונה הזגוגית – זו השכבה החיצונית שגלויה לעין. התפקיד שלה לשמור על השן מבחוץ.

שכבה שנייה הדנטין – זו רקמת חיבור שמקיפה את השן מהכותרת ועד לשורש.

שכבה שלישית מוך השן – זה החלק הפנימי ביותר וגם הרגיש, הוא מכיל כלי דם ועצבים רבים.

בדרך כלל חורים בשן (עששת) שדורשים סתימה רגילה, ייווצרו באזור הזגוגית. החורים הללו יטוהרו מחיידקים, ורופא השיניים ימלא אותם בחומר מיוחד שמשמש סתימה וכך השן תשוב להיות בתפקוד מלא, מוגנת ובריאה. אך במצב שהעששת חודרת עמוק אל מוך השן, הטיפול יהיה שונה. מוך השן, הוא אזור עם כלי דם ועצבים וכשאלו נפגעים הכאב צפוי להיות מאוד חזק במיוחד. למעשה זה רק התחלה של פגיעה בשן, אם השן תוזנח ולא תטופל החיידקיים עלולים להגיע לשורש השן עצמה ומשם ללסת וזה עלול לגרור לזיהום מאוד חריף ופגיעה בכל האזור, ואז כבר לא ניתן לבצע טיפול שורש אלא עקירה של השן בלבד.

בפועל וכמה זמן אורך כל טיפול?

דיאגנוזה והבחנה- בתחילת התהליך המטופל יעבור מספר צילומי רנטגן שיתנו לרופא קנה מידה ואינדיקציה על מצבה של השן ומה הנזק שנגרם לה. חלק מהצילומים יהיו צילומים שיאפשרו לאבחן את מצב השורש והאנטומיה של תעלות השורש ומה מספר התעלות, כך יהיה ניתן למדוד את היקף הטיפול ועלותו הכספית.  

ניקיון תעלת שורש השן-  בשלב השני לאחר הדיאגנוזה רופא השיניים מתחיל לנקות את תעלות השורש בעזרת מכשור מיוחד ומדויק שמוודא שאכן השן נקייה מכל מצבור של חיידקים.

מילוי ואיטום של תעלת השורש- לאחר ניקוי קפדני של פנים השן ושל כל תעלות השורש, יחדיר רופא השיניים אל החלל שנפער בשן, חומר איטום מיוחד ובהתאם לתגובה של השן לטיפול שעברה, ידע הרופא כיצד להמשיך את הטיפול. הנטייה היא להניח לחומר הניקוי והטיהור להרגיע את האזור ולעשות סתימה זמנית בכותרת השן, ואז לאחר מספר שבועת להגיע לביקורת לאחר ולבצע סתימה קבועה ובזה למעשה יסתיים לו טיפול השורש. טיפול שורש יכול להתפרס בין מפגש יחיד לשני מפגשים. לאחר הטיפול שורש במקרים רבים יש צורך לבצע שיקום של השן שזה כבר מבנה וכתר לשן שנהרסה.  

האם הטיפול כואב?

בעת טיפול שורש מבצעים הרדמה מקומית באזור השן הפגועה מה שמסייע לעבור את הטיפול ללא כאבים כלל וכמו כן להרגיע את הכאב שאתו הגיע המטופל. הטיפול עצמו לא כואב ולאחר ההשפעה של ההרדמה לא אמורים להיות כאבים כי השן קיבלה את הטיפול הראוי.

טיפול שורש בהריון        

במידה ואישה בהריון זקוקה לטיפולי שיניים, וטיפול שורש בפרט מומלץ לעבור אותם רק בטרימסטר השני להריון.

המאמר נכתב באדיבות: מרפאת ד"ר רוני אמיד