הממ"ד הוא המקום אשר אמור להגן עלינו בעת מלחמה והוא למעשה מאפשר לנו לשמור על חיינו וחיי היקרים לנו בתוך המרחב הדירתי. בימינו כל הקמה של בניין חדש כוללת בתוכה גם התחייבות של הקבלן לבנות ממ"ד עבור כל דירה ודירה, כאשר גם בבתים ישנות ודירות קיימות קיימת אפשרות הוספה של ממ"ד בצורה קלה יחסית כל עוד תבחרו בקבלן מקצועי ואיכותי המתמחה בכך. מעוניינים להוסיף ממ"ד לביתכם? להלן סקירת ההנחיות העדכניות ביותר שיקבעו האם תכנון הממ"ד העתידי שלכם אכן יקבל את האישור המיוחל.

 

מהם הקריטריונים של ממ"ד איכותי?

המרחב המוגן הדירתי שלכם יכול להיות הסבה של חדר קיים לצורך העניין או תוספת בנייה של חדר חדש לחלוטין שישמש בתור ממ"ד. לא משנה איזו אופציה זמינה עבורכם, הרי שחדר זה חייב לעמוד בקריטריונים הבאים:

  • גודל – לפחות 9 מ"ר בחלק הפנימי ולפחות 3.6 על 3.6 מ"ר בחלק החיצוני.
  • עובי קירות – 30 ס"מ של בטון מזויין.
  • דלת הדף מאושרת ע"י פיקוד העורף ומכון התקנים הישראלי.
  • חלון הדף מפלדה שעומד בקריטריון פיקוד העורף ומכון התקנים.
  • חלון איטום נגד גזים – מאלומיניום וזכוכית בהתאם לתקנים.
  • מערכת סינון אב"כ– מערכת שמאפשרת לשוהים בחדר לא להשתמש במסיכות אב"כ לפרקי זמן משתנים שכן היא מסננת את האוויר שנכנס לחדר. כיום מערכת זו מוגדרת בגדר חובה בכל ממ"ד שנבנה.

 

על מנת להשתמש בממ"ד עליו לעבור בדיקת אטימות כאשר טרם לכך הבודק מוודא כי הוא עומד בכל הקריטריונים שתוארו לעיל.

 

מיזוג אוויר בממ"ד

אחד הדברים החשובים ביותר שיש לקחת בחשבון בתכנון ממ"ד, הוא האפשרות להתקין בו מערכת מיזוג אוויר שתקל באופן משמעותי על השוהים בו. כמו כן, על מנת לנצל את הממ"ד בימי השגרה ולהשתמש בו כחדר שינה נוסף, הגיוני שיהיה ממוזג בדיוק כמו שאר חדרי הבית.ישנן 2 אפשרויות להתקנת מזגן בממ"ד :

  • מזגן מפוצל  - זהו מנוע חיצוני שאליו מחוברת יחידה פנימית. על מנת לעשות כן יש לחצוב בקיר תעלות להעברת קוו החשמל, צינורות הגז והניקוז. על הצינורות להות קשיחים ועל הפתח לעבור איטום ע"פ הוראות פיקוד העורף.
  • מזגן מרכזי – יש ליצור גומחה מעל לדלת הממ"ד ולחבר אותה למערכת הובלת האוויר הממוזג. גם במקרה זה יש לוודא כי התריס דרכו עובר האוויר הממוזג ניתן לאטימה במקרה הצורך וזאת ע"פ אלמנטים שמאושרים ע"י פיקוד העורף.

 

ניתן להתקין את המזגן אך ורק לאחר בניית ואישור הממ"ד, אך יש לציין כי לאחר ביצוע העבודה לא חלה חובה על הזמנת בודק מטעם פיקוד העורף לביצוע בדיקת אטימות. כך שהאחריות היא כולה עליכם ועל נותן השירות שתבחרו לביצוע המשימה.

 

על מנת לאשר בניית ממ"ד חדש באופן מהיר יש להתקשר עם הטובים והמנוסים ביותר. אל תתפשרו על פחות מכך למען בטיחותכם המרבית.