הרפואה מלווה את האדם משחר ההיסטוריה אך ברבות השנים תחום זה שיווע גם לאנשי מקצוע שאינם רופאים, ושלהם הידע ההנדסי המתאים לתכנן וליצור כלי עזר שיעזרו לצוות הרפואי לבצע את עבודתם בצורה טובה ויעילה בהרבה. הנדסה רפואית הוא השם שניתן לתחום מקצועי זה, וכאן קבלו את כל המידע אודות מסלול לימודים מרתק וזה ואפשרויות התעסוקה הרבות שהוא טומן בחובו.

 

היכן ניתן ללמוד הנדסה רפואית ומה לומדים בעצמם?

הנדסה רפואית הינו תואר ייחודי שאותו ניתן ללמוד כיום רק באוניברסיטת בר אילן, במכללה לטכנולוגיה בירושלים, בטכניון בחיפה, באונ' בן גוריון בנגב ובאונ' תל אביב. תואר זה נמשך על פני 4 שנים ובסופו נרשמים הבוגרים בפנקס המהנדסים ויוצאים לקריירה מרתקת ומגוונת כאחד. בטרם העמידה על במת המסיימים הסטודנטים צריכים לעבור בהצלחה את כל מטלות התואר שכוללות עמידה במבחנים, הגשת עבודות, מעבר בהצלחה של ניסויי מעבדה והגשת פרוייקט גמר. בתחילת התואר הסטודנטים לומדים קורסים כלליים ברפואה, ביולוגיה, מתמטיקה, פיזיקה ותכנות ולאחר מכן הם מתוודעים למהות המקצוע שלהם תוך העמקה בתחומים של הנדסת חומרים המשמשים לרפואה, פיתוח, תכנון וייצור תרופות, רפואה גרעינית, ביומכניקה ועוד. הלימודים עצמם נועדו לקשר בין דרישות עולם הרפואה המודרני לבין פתרונות הנדסיים חדשים שישדרגו את אפשרויות הטיפול, המניעה ודיאגנוסטיקה ועל כן אנשי מקצוע עתידיים אלה נדרשים להציג ידע אדיר ברפואה ובביולוגיה שיאפשר להם להצעיד את האנושות קדימה.  

 

יש לציין כי ישנם מסלולים נוספים של הנדסה רפואית שמשלבים אותה עם לימודי רפואה (למשל, בטכניון) ובכל מקרה ניתן להמשיך וללמוד לאחר סיום התואר גם לתארים מתקדמים יותר ולהתמקצע בתחום צר יותר או לחלופין, להמשיך לקראת קריירה מחקרית באקדמיה. מהם סיכויי הקבלה? ובכן, כל מוסד אקדמי קובע את תנאי הסף להגשת מועמדות (בגרות ופסיכומטרי) ויש לבדוק זאת מול המוסד האקדמי. כמו כן ניתן תמיד לעבור מכינה קדם אקדמית להנדסה אצל אחד מהמוסדות המובילים ולשפר משמעותית את סיכויי הקבלה.

 

אפשרויות התעסוקה בסיום התואר

כל בוגר תואר הנדסה רפואית ימצא את עצמו מבוקש ע"י מגוון מקומות תעסוקה, ולמעשה כבר במהלך הלימודים רבים מהסטודנטים מועסקים אצל חברות מובילות ומבטיחים לעצמם עתיד מבטיח. מאחר ומדובר במקצוע הנדסי הרי שבוגרי התואר תמיד יכולים לפנות אל עבר קריירה מכניסה ביותר בחברות סטארט-אפ שמפתחות מוצרים מגוונים ביותר כגון קוצבי לב, שתלים דנטאליים, חומרים ביו-מתכלים ופיתוח מכשירים לביצוע הדמיות (MRI, אולטרסאונד) הן מבחינת הפיתוח והמחקר והן מבחינת הפיקוח על הייצור (אבטחת איכות). מהנדסים ביורפואיים יכולים למצוא את עצמם מועמדים ראויים גם למשרות ציבוריות בבתי חולים ובארגוני בריאות בתחום המחקרים הקליניים או הרגולוציה, או לבחור באפשרות של ניהול צוותי שיווק ומכירות מוצרים רפואיים מטעם חברות מובילות בעולם.

 

אז אם גם אתם מעוניינים לרכוש לעצמכם מקצוע מבטיח ומכניס שהדרישה לו גבוהה ביותר, ויחד עם זאת לעזור לאנושות להתפתח ולהתקדם מבחינה טכנולוגיה רפואית, הנדסה רפואית היא בדיוק המקצוע בשבילכם. בהצלחה!