אחד הצמחים שהסתגלו באופן מיוחד לאקלים הישראלי שבו קיים מיעוט גשמים ומחסור תמידי במים הוא הקקטוס. ישנם סוגים רבים של קקטוסים (וגם סוקולנטים שמהווים את משפחת העל של הקקטוסים) שמאופיינים במגוון גדלים, צבעים וצורות שונות, כולם אוהבים מאוד את אור השמש ואינם נזקקים להשקייה תכופה. אם עד לפני שנים אחדות מרפסות דרומיות היוו את המיקום הטוב ביותר לגידול צמחים אלו בשל תנאי האקלים האופטימאליים הקיימים בהן, כעת כל מי שמעוניין לעצב את הבית או המשרד באמצעות קקטוסים יכול ליצור זירה עיצובית מרהיבה גם בפנים המתחם ולא להיות מוגבל ע"י חלונות ומרפסות דרומיות. כיצד עושים זאת? התשובה בשורות הבאות.

 

קקטוסים – רקע ומידע מועיל

הקקטוסים והסוקולנטים השונים התפתחו אי שם לפני 40 מיליון שנים ביבשת אמריקה. צמחים אלו מאופיינים בגבעולים ועלים שיכולים לאגור כמות גדולה של מים וע"י כך הם מסוגלים לשרוד גם בתנאי אקלים קיצוניים של חום ויובש. מאפיין בולט של הקקטוסים הוא העובדה שהם מכוסים בקוצים שנועדו להגן עליהם מפני חיות מלחכות עשב כאשר חוקרים טוענים כי הקוצים עצמם הם למעשה עלים שעברו התאמה לייעודם הנוכחי. הקקטוסים השונים מגיעים בשלל סגנונות וצבעים, חלקם ארוכים ואחרים פחוסים ועגולים יותר ואף בצורת כוכבים. ישנם קקטוסים שצומחים לגובה ואחרים נשארים "ננסיים", כאלו שלהם פריחה יפה וצבעונית ואחרים ירוקים.

 

כל אלה גורמים לכך שעיצוב פנים הבית והמשרד באמצעות קקטוסים משווה למקום אווירה מאוד נינוחה ושובת לב עם שלל הצורות והצבעים שהם מאפשרים וכמו כן, מאחר והם אינם דורשים כמעט טיפול או השקייה, אין ספק כי זהו הצמח הידידותי ביותר למשתמש שמפגין את כל צבעיו ועיצוביו לאורך כל השנה מבלי להשקיע בו זמן וטיפול מרובים. אחד מהיתרונות הנוספים של הקקטוסים הוא העובדה שניתן להרבות אותם בקלות ובאופן עצמי. כך ניתן להפריד גבעול מהקקטוס היפה ביותר בעיניכם, לשתול אותו ולקבל העתק מדוייק של הצמח תוך זמן קצר והקפדה על השקייה נכונה ע"פ ההוראות.

 

טיפים לגידול קקטוסים בבית

מי שכבר ניסה לגדל קקטוסים בביתו בוודאי יודע כי במידה ומשקים אותם יתר על המידה או חושפים אותם במידה מועטה לשמש, הם מתייבשים ומתים. הפתרון? להשתמש במקורות אור על בסיס מנורות לד מיוחדות שנועדו לגידול צמחים בתוך מבנים, כך שכל שיוותר לכם לעשות זה להשקות אותם בהתאם לצורך ולא להיות תלויים בנדיבותה של השמש. עבור הבוחרים עוד יותר בקידמה, ניתן אף לגדל קקטוסים וסוקולנטים מסוגים שונים (למשל, אלוורה) על בסיס שיטת האקוופוניקה, דהיינו, ללא שימוש באדמה אלא במים בלבד ו- "פילטר" טבעי בתוך אקווריום. זוהי דרך מעולה לעצב את פנים המבנה בצורה מרשימה, להביא את הטבע לבית ולמשרד וליהנות ממנו לאורך כל ימות השנה. בהצלחה!