הנדסה הינה תחום מקצועי ייחודי בעולם התעסוקה, שמטרתו היא לרתום את המדע לטובת האנושות כולה ולהפוך אותו ליישומי. מסלול לימודים זה מכשיר אנשי מקצוע לעמוד בחזית העשייה במגוון רחב ביותר של תחומים, והמשמעות היא עניין רב, הגשמה עצמית וכמובן שכר גבוה ביחס לשוק העבודה בישראל. מה כוללים לימודי הנדסה ומהן אפשרויות התעסוקה בסיומם? להלן כל המידע.

 

לימודי הנדסה – מגוון מסלולים והתחלה דומה

ישנם מסלולים רבים עבור לימודי הנדסה אך בטרם ניגע בהם חשוב מאוד לדעת כי בסופו של דבר כל תחומי ההנדסה מחייבים ידע ורקע תיאורטיים מהמדעים הבסיסיים וברמה הגבוהה ביותר. זוהי הסיבה מדוע השנה הראשונה וחלק מהשנה השנייה ללימודים (מתוך 4 שנים) מוקדשות רובן ללימודי היסוד של המדע לרבות מתמטיקה, פיזיקה, שפות תכנות, מחשוב ועוד. לימודי היסוד כוללים קורסים רבים בנושאים אלו והדבר נועד לעזור לסטודנטים להתמודד עם שלל המשימות שיעמדו בפניהם במהלך הלימודים ובמהלך עבודתם בעתיד. לאחר לימודי הבסיס עוברים הסטודנטים ללמוד את המקצועות לפי ההתמחות שהם בחרו לעצמם בפקולטת האם. בעוד בעבר היה ניתן לבחור רק מתוך 4 מסלולי הנדסה סונים, הרי שכיום בעקבות התפתחות המדע בעולם והצורך בהתמחות נדרשת בהתאם, ניתן למצוא מגוון רחב של מסלולי לימודי הנדסה מרתקים. בין המסלולים הרבים ניתן לציין הנדסת מכונות, הנדסת חשמל, הנדסת תוכנה ומערכות מידע, הנדסת תעשייה וניהול, הנדסה אזרחית וסביבתית, אווירונאוטיקה וחלל, ועוד. ישנם סטודנטים שבוחרים להעמיק את לימודיהם אפילו עוד יותר באמצעות מתכונת דו-חוגית כגון במקרה של לימודי הנדסה בפקולטה להנדסת חשמל ופיזיקה, הנדסה ביורפואית עם לימודי רפואה ועוד. יש לציין כי במקרים מסויימים ניתן לעבור בין מסלולים במהלך תקופת הלימודים, אך זאת על פי תנאי מוסד הלימודים הספציפי ובתנאי שציוני הסטודנט מספיק טובים.

 

אפשרויות התעסוקה בסיום הלימודים

הנדסה היא תחום עיסוק יישומי אשר טומן בחובו מגוון רחב ביותר של אפשרויות תעסוקה שנפתחות בפני מסיימי הלימודים. למעשה, לעומת מקצועות לימוד אחרים רבים מהסטודנטים מתחילים לעבוד בתחום כבר במהלך השנה השנייה ללימודים ומתפרנסים משכורות מכובדות בהחלט. ניתן למצוא מהנדסים בחזית התעשייה בישראל במפעלי ייצור, בהייטק ובביוטק, במשרדים ממשלתיים וארגונים ציבוריים, בחברות תרופות, במכוני מחקר, במערכי אבטחת איכות, בצוותי מחקר ופיתוח ועוד. לימודי הנדסה אף יכולים לפתוח צוהר חשוב מאוד לבוגרים בדמות קריירה אקדמית, שכן ניתן תמיד להמשיך וללמוד לתארים מתקדמים ולעסוק בחזית המחקר בארץ ובעולם.

 

ניתן למצוא את לימודי ההנדסה באוניברסיטאות השונות, בטכניון ובמכללות מסויימות שקיבלו את אישור המל"ג. היצע גדול זה של מוסדות לימוד גרם להורדת ספי הקבלה, ועל כן זוהי הזדמנות נהדרת עבור כל מי שמעוניין בלימודים מרתקים שבסיומם מובטח העתיד הכלכלי בצורה מספקת ביותר.