אנשים רבים סובלים מתופעה של פצעי לחץ, שעם הזמן עשויה לגרום לבעיות עור קשות ולנזק בלתי הפיך. מהם פצעי לחץ, כיצד הם נגרמים וכיצד ניתן לטפל בהם לפי שהמצב יחמיר?

פצעי לחץ הם למעשה פציעת העור כתוצאה מלחץ ממושך על העור. למשל, ישיבה ממושכת או שכיבה ממושכת על אותו מקום. החיכוך המופעל על העור למעשה יוצר כיבים. איך זה קורה? כשהעור נלחץ משני כיוונים: מעצם בולטת מחד ומהמזרן או מהכרית מאידך.
בניגוד לסברה הרווחת שלפצעי לחץ לוקח הרבה זמן להיווצר, הרי שיש מקרים בהם פצעי לחץ נוצרים כעבור שעות בודדות ללא תזוזה. אצל בעלי עור רגיש ומערכת חיסונית מאתגרת עשויים לסבול מריבוי בפצעי לחץ ובדרגות גבוהות במיוחד.

זהירות, הלחץ פוצע
פצעי לחץ עשויים להופיע בכל הגוף, אבל לרוב יש להם נטייה לצוץ באזורים הגרמיים של העור כמו הקרסוליים, עקבים, ירכיים ועצם הזנב. מי שנמצא בסיכון גבוה לפצעי לחץ אלה הם אנשים משותקים או בעלי תנועה מוגבלת המבלים זמן רב בישיבה או בשכיבה כתוצאה משיתוק, מחלה, זקנה או חולשה מוגברת. יש לזכור שככל שמתבגרים, העור נעשה חלש ופגיע יותר ולכן, עור מבוגר יסבול יותר מפצעי לחץ מאשר עור צעיר וגמיש.

כיצד תדעו שמדובר בפצעי לחץ? קיימים מספר סימנים שמבשרים רעות: שינויים חריגים בצבע העור או המרקם, נפיחות, מוגלה. פצעים אלה עשויים להחמיר ולכן, חשוב לטפל בהקדם. ההחמרה של פצעי לחץ עלולה לגרום לניתוח ואף לכריתה של הפצע או האזור. לרוב הפצע מתפתח בשלבים כאשר זיהומים עשויים לגרום גם לסיבוכים קטלניים.

מניעת פצעי לחץ

המנח בו נמצא החולה עשוי לגרום להיווצרות של פצעי לחץ. לכן, חשוב להזיז את החולה כל רבע שעה ולשנות עמדות כל שעה-שעתיים במיטה, שמנח הגוף ישתנה. כדאי לדאוג שגם הבגדים יהיו אווריריים ומשוחררים ככל שניתן, כדי לא להגביל בתנועה. יש לתמוך בחלקים שונים בגופו, משטחי תמיכה או כריות מיוחדות שיסייעו לישיבה או שכיבה באופן שיגן על העור הרגיש. חשוב גם לנסות לאפשר שליטה בבריחת שתן עד כמה שאפשר. מומלץ להרבות גם בשימון העור כדי למקסם את הגמשתו ולדאוג להיגיינה מקסימלית.

איך מטפלים?

כאשר מדברים על טיפול בפצעי לחץ ניקיון הפצעים קריטי. מומלץ לנקות היטב את הפצע ובעדינות ולהסיר רקמות מתות, כאשר במקרים מסוימים הניקוי יכלול ניקוי עם מים ותמיסת מלח. הסרת הרקמות מתבצעת היות וכאשר יש רקמות מתות הן לא מאפשרות לפצע להתרפא. גם להסרת רקמה פגועה ונגעים יש שיטות שונות הכוללות ניקוי עדין של הפצע וחיתוך הרקמה הפגועה. מובן שיש להפקיד את מלאכת הניקיון אצל אחים או מומחה לטיפול בפצעי לחץ. גם החבישה בעלת השפעה עצומה על מראה ושיקום הפצע ויכולה להאיץ משמעותית את תהליך הריפוי, החבישה מגינה על הפצע מפני סכנת הידבקות בזיהומים.

במקרים מסוימים, יינתן גם טיפול אנטיביוטי מותאם בזיהומים שנוצרו בעקבות הלחץ בין אם כאנטיביוטיקה נוזלית לבליעה ובין אם כמשחה אנטיביוטית.  יש גם דרך של טיפול בואקום ליצירת לחץ שלילי ובמקרים חמורים, נדרשת גם התערבות כירורגית. בכל מקרה, חשוב לשים דגש על התזונה ולשמור על הבריאות הכללית.

טיפול בפצעי לחץ יחל באבחון חומרת הפצע לפי דרגת חומרה ולאחר מכן מתן טיפול מתאים לפי דרגת הפצע, מצב החולה, מחלות רקע וכדומה. חשוב לפנות למי שמטפל בפצעי לחץ ויידע לאבחן את הפצע, להמליץ על דרכי טיפול וליישם טיפול בפצעי הלחץ כמו גם להמליץ על טיפול מונע להמשך.