רוב האנשים כבר יודעים ומבינים כי לפעילות גופנית מגוון של יתרונות בריאותיים – החל משיפור הבריאות הפיזית, דרך הרגעה ועד לאיזון ושיפור הבריאות הנפשית. לכן, אין זה פלא שפעילות גופנית נהפכה לכלי טיפולי של חובה במקרים רבים, בהם אנשים מתמודדים עם פגיעה נפשית כזו או אחרת. לפניכם כל מה שצריך לדעת בנושא על בסיס הניסיון שנצבר בהוסטל אילנית.

כיצד פעילות גופנית יכולה לסייע לנו?

לפעילות גופנית שלל יתרונות – החל מיתרונות פיזיולוגיים, ועד ליתרונות נפשיים ומנטאליים. בתחום הבריאות הפיזית, הפעילות הגופנית מסייעת בהפחתת רמות הסוכר בדם, שמירה על משקל תקין, שיפור סיבולת לב-ריאה, שיפור החוזק הפיזי (ובכלל זה חיזוק השרירים) ועוד. בתחום הנפשי והמנטאלי, מסייעת הפעילות הגופנית בהשריית רוגע, הפחתת מחשבות טורדניות, שיפור הביטחון העצמי, שיפור מצב הרוח, סיוע בהתמודדות עם חרדות ועוד, וכך היא למעשה משמשת כתרפיה נפשית לכל דבר ועניין. חשוב להבין כי בתחום הטיפול הנפשי, הפעילות הגופנית נחשבת כבעלת יעילות גבוהה במיוחד בעיקר בשל העובדה שבעת הפעילות, משחרר הגוף אנדורפינים – מעין חומרים כימיים המצויים באופן טבעי במוח. כאשר המוח משחרר את האנדורפינים, הם מסייעים בשיכוך כאבים, שיפור מצב הרוח, הפחתת תחושות של חרדה ועוד, וכך גם מאפשרים לנו להתמודד עם שלל פגיעות נפשיות, מנטאליות או פיזיות.

מדוע כדאי לשלב פעילות גופנית בשגרה של אנשים המתמודדים עם פגיעה נפשית?

בשל מגוון היתרונות של הפעילות הגופנית, היא לרוב תשמש כקו טיפול ראשוני במגוון של מחלות – הן פיזיות והן נפשיות, עניין אשר יסייע לאנשים הסובלים משלל בעיות שונות להתמודד עמן ביתר הצלחה, תוך הפחתת השימוש בסיוע מלאכותי – כמו למשל כדורים שונים. כאשר נעשה שימוש בפעילות גופנית ככלי טיפולי, בין אם ככלי מסייע ובין אם אף ככלי היחיד, לרוב נגיע לתוצאות טובות, בריאות יותר, ולעיתים אף מהירות יותר מטיפולים אחרים. חשוב להבין כי לא בכל מעון חוסים או הוסטל נעשה שימוש גם בפעילות גופנית ככלי טיפולי לצד תזונה נכונה וטיפוח אורח חיים בריא. אצלנו, במוסד אילנית, מדובר בחלק בלתי נפרד משגרת החיים של המטופלים.

איזו פעילות גופנית מומלצת לאנשים המתמודדים עם פגיעה נפשית?

חשוב מאוד לדעת להתאים את הפעילות הגופנית ספציפית לכל אדם. ראשית, רצוי מאוד שכל מטופל יבחר לעצמו את הפעילות האהובה עליו, וזו אשר אליה הוא הכי מתחבר. עניין זה יסייע רבות להתמדה בפעילות. בנוסף, רצוי לבחור בפעילות המותאמת למצב הפיזי של המטופל. במוסד  אילנית קיימות מגוון פעילויות פיזיות מהנות, המותאמות למגוון של מצבים פיזיולוגיים ונפשיים של המטופלים שלנו.