לא פעם אנחנו שומעים וקוראים על לקוחות אשר בוחרים להחליף את צוות ההגנה שלהם במהלך חקירה או במהלך משפט. זה קורה בלא מעט תחומים ובפרט בתחום הפלילי. יש לכך סיבות שונות אשר מיד נגע בהן, ולאחר מכן נשאל, האם נכון לעשות את זה אם זה לא הכרחי.

יש מצבים בהם עו"ד פלילי מבקש להשתחרר מתיק מסוים, קרי להשתחרר מהגנה של הלקוח, בין אם זה מסיבות אישיות ובין אם זה בגלל שהוא מגלה שהוא לא יכול להגן על הלקוח שלו. לא פעם זה קורה בגלל שהלקוח לא מוכן להסכים לדרך שלו ולעיתים אפילו פועל בצורה כזו שעלולה לפגוע בסיכויים של אותו עורך דין לייצג אותו בצורה נכונה במשפט. ברגע שעורך דין מבין שהוא והלקוח אינם רואים עין בעין, והוא לא יכול לשרת אותו כפי שהוא מוצא לנכון, אז עליו להחליט האם לעשות את זה מה שהלקוח מבקש למרות שהוא חושב שזה לא יעזור, או שמא להשתחרר מהתיק.

מה לגבי מצבים שזה תלוי בלקוח?

אך יש מצבים שזה תלוי בלקוח ולא רק בעורך דין שלו. מצבים בהם הלקוח מחליט שהדרך בה עורך הדין שלו פועל איננה נכונה או מצבים בהם הוא מחליט להחליף עו"ד פלילי אחד בשני מתוך מחשבה שזה יכול להגביר את הסיכוי שלו לנצח.

ברמה מסוימת יש כאן הימור והוא לא פשוט. איש לא יודע מה השופט יחליט, איש לא יודע מה יהיה בסוף המשפט. ייתכן מאוד שהחלפה של עורך דין פלילי בתל אביב תיביא איתה גישה אחרת ותוביל לניצחון. העניין הוא, שהוא יצטרך ללמוד את כל התיק מאפס, הוא יצטרך להבין מה בדיוק מתרחש, ועד שזה יקרה, זה ייקח זמן, ומן הסתם תהיה כאן השפעה של כסף והשפעות אחרות על הלקוח.

זה נכון להחליף עורך דין אם מגיעים לנקודה בה לא סומכים על מי שמייצג אותנו בתיק ומניחים שיש מישהו אחר שיוכל לעזור לנו יותר. אך צריך לעשות את זה בצורה מבוקרת, נכונה ואחרי מחשבה.

צילום pixabay