אחד הנושאים הכי חמים היום בתחום המשפט, הוא ללא ספק רשלנות רפואית. מספר התביעות בתחום זה עולה במהלך השנים בישראל ואנחנו יכולים לראות יותר ויותר עורכי דין שמתמחים בתחום. בין אם זה מתוך כוונה לייצג מטופלים שמצאו את עצמם מתמודדים עם רשלנות מצד רופאים ומטפלים, ובין אם זה מתוך כוונה לייצג רופאים, מטפלים וכן מרכזים רפואיים אשר נאלצים להגן על עצמם מפני תביעות שכאלה.

תביעות של רשלנות רפואית יכולות להתבצע במצבים שונים. אנחנו מכירים סיטואציות של רשלנות רפואית בהריון, רשלנות רפואית בלידה, ניתוחים, טיפולים, אבחונים ועוד. למעשה כמעט בכל סיטואציה רפואית קצרת טווח או ארוכת טווח, אנחנו יכולים למצוא את עצמנו במצב שכזה.

על מנת להבין כיצד עורך דין רשלנות רפואית יכול לעזור למטופלים בסיטואציה של רשלנות רפואית, צריך להבין תחילה מה זה בכלל אומר תביעה שכזו, מתי אפשר להגיש ומתי היא מתקבלת בבית משפט.

רשלנות רפואית – לא בכל מקרה

בניגוד למה שנהוג לחשוב, לא כל מקרה בו טיפול רפואי איננו מצליח יכול להוביל לתביעת רשלנות. מאחר ומדובר ברפואה ולא מדובר במדע מדויק, אז אי אפשר לקבוע שכל טיפול יצליח ולכן גם אי אפשר לקבוע שכל טיפול שאיננו מצליח נובע מרשלנות.

בתי משפט יקבלו תביעות על רשלנות רפואית במצב בו אכן יתגלה מאחר שהרופא חרג מפרוטוקול הטיפול הסדיר באופן חריג, בין אם זה בגלל חוסר תשומת לב, חוסר מקצועיות, או מכל סיבה אחרת. לשם כך יש להוכיח שאכן הוא חרג. אך מעבר לכך, יש גם להוכיח שנגרם למטופל נזק ושהוא אכן נגרם כתוצאה מהרשלנות בטיפול.

בהחלט ייתכן מצב בו יתגלה שהרופא חרג מהטיפול הסדיר אך העניין מקובל במקרה הנ"ל, וכן ייתכן שהוא חרג ונקט בגישה לא נכונה אך שום נזק לא נגרם כתוצאה מכך, אלא מסיבות אחרות שלא קשורות כלל בטיפול. אז יצטרך בית המשפט להחליט האם להאשים את הרופא ברשלנות או לא.

בכל מקרה, עורך דין רשלנות רפואית יכול להוכיח מקרים שכאלה, לא רק בעזרת הידע המקצועי שעומד לרשותו אלא גם בעזרת מומחים מתחום הרפואה, באופן ספציפי בתחום בו התבצע הטיפול, על מנת שאלה יעידו שאכן הרופא המטפל נקט בגישה רשלנית וגרם לנזק.

צריך לומר, לרופאים יש היום ביטוח אחריות מקצועית ועל כן התביעה תהיה במקרים רבים נגד חברת הביטוח ולא דווקא נגד הרופא באופן ישיר.

צילום Pixabay