כל הרעיון של סריקת שקופיות, יוצר כנראה לא מעט בלבול בקרב הציבור הרחב, כשלא לכולם ברור האם מדובר בסריקה של השקופיות כפי שהן, בתצורת הנגטיב שלהן, או שמדובר בסריקה והמרה לכדי תמונה אמיתית ואותנטית. ובכן, זהו המקום וזה הזמן לומר את הדברים בבירור: סריקת שקופיות הוא שירות שמאפשר לכם לסרוק שקופיות בתצורת נגטיב, לכדי תמונות דיגיטליות אותנטיות בצבעים אמיתיים ובגודל הנדרש. אין שום ערך בסריקת שקופיות בתצורת הנגטיב שלהן, ולביצוע סריקה שכזאת לא צריך גם שירות מקצועי, מעבר לסורק הביתי הסטנדרטי. התהליך של סריקת שקופיות לכדי מדיה דיגיטלית היא סריקה מקצועית כסריקה בחברת פיקס פיקסל הדורשת ציוד ייעודי שיודע לבצע גם את הסריקה וגם את ההמרה.

המרת הנגטיב לתמונת פוזיטיב אותנטית

שקופיות הן למעשה פילם נגטיב מעט מוגדל, שאותו מרכיבים בתוך מסגרת פלסטיק שניתן להכניס במחסנית שקופיות של מקרן שקופיות. כאשר מעבירים אור דרך השקופית, האור מוקרן הלאה על גבי קיר גדול למשל, ומציג את התמונה האמיתית בצבעים האמיתיים ובאוריינטציה הנדרשת. תפקידו של ציוד סריקת שקופיות הוא לבצע בדיוק את הפעולה הזאת, וללכוד את התמונה המתקבלת בזמן מעבר קרני האור דרך השקופית, על מנת להפוך אותן לקובץ תמונה דיגיטלית. לשם כך נדרש ציוד ייעודי, המה גם שסריקת שקופיות בהיקפים גדולים דורשת מידה מסויימת של אוטומציה על מנת להשלים את המשימה בתוך זמן סביר.

משימה כפולה – גם להגדיל את השקופית

אחרי שאמרנו את זה, חשוב לזכור שהמשימה של סריקת שקופיות היא משימה כפולה: מצד אחד, יש להמיר את תמונת הנגטיב לתמונת פוזיטיב אמיתית, ומצד שני יש לבצע הגדלה של התמונה למידה המדויקת בה מתקבלת תמונה בגודל מקסימלי ובאיכות מקסימלית גם יחד. ככלל, ישנן מידות סטנדרטיות בהן נעשה שימוש על פי ידע מקצועי שנצבר עם הזמן, אך בהזמנת השירות תוכלו להזמין הגדלה נוספת של התמונות למידות המתאימות לכם, אם כי עליכם לקחת בחשבון שהגדלה כזאת היא לא בלי וויתור מסוים על רמת האיכות.

המירו לקבצי תמונה באיכות מקסימלית תחילה

ההמלצה היא להזמין סריקת שקופיות למידות סטנדרטיות, כך שכל השקופיות שלכם תשמרנה בקבצי תמונה דיגיטליים באיכות מקסימלית, ואשר אותן תוכלו להגדיל לאחר מכן באמצעות תוכנת עריכת תמונות פשוטה שמותקנת כיום על גבי כל מחשב או מכשיר נייד. תוכלו גם להזמין הגדלה מקצועית, שעושה שימוש באלגוריתמים ממוחשבים על מנת לשמר איכות גבוהה גם בתמונות מוגדלות, אם כי שירות כזה כרוך בעבודה ידנית שעולה כסף.