ארץ ישראל משופעת באוצרות טבע - מהם נפוצים גם בארצות אחרות, ומהם נדירים יותר. בוץ ים המלח מפורסם בכל רחבי העולם, כחומר בעל סגולות רפואיות מוכחות. ומעבר לכך, כסמל וייצוג של מדינת ישראל והתיירות בארצנו. מספיק שנראה תייר מחייך, מרוח בבוץ שחור מכף רגל ועד ראש - ונבין שאנו מסתכלים על תמונה שצולמה בים המלח, ישראל. לחלקנו גם יעלו זיכרונות על חום ויתושים, וגם על חוויה בלתי נשכחת באחד המקומות המיוחדים בעולם.

כיצד נוצר בוץ ים המלח? בקצרה, שיטפונות. כתוצאה מהצפה של אזורים נרחבים בקרבת החוף, חדר סחף של חרסית ומינרלים אחרים והשתקע באזור. הבוץ נוצר שכבה על גבי שכבה, מתוך התאדות המים ושקיעה איטית של החומרים המועילים הללו.

אז מה כל כך מיוחד בבוץ שלנו?

בוץ ים המלח עשיר במינרלים התורמים לבריאותנו. שימושיו רבים, מסיוע לחולים במחלות עור שונות ועד לתעשיית הקוסמטיקה הישראלית. בין אם אתם סובלים מצלוליטיס או אקנה, תשמחו לדעת שבוץ ים המלח מוכר בקהילה הרפואית כמסייע ומקל על המצבים הללו. תכונות אלו סייעו בהפיכת חוף ים המלח לאחד ממרכזי הבריאות והטיפוח הגדולים בעולם, המארח כמויות עצומות של תיירים ומקומיים מדי שנה.

גם מכוני הספא המקומיים עושים שימוש בבוץ ים המלח, במגוון דרכים. אחת הדרכים היצירתיות להגברת ההשפעה המיטיבה של הבוץ היא "עטיפת בוץ". לאחר מריחת הבוץ, מכסים את הגוף ביריעות פלסטיק, ולעיתים גם בשמיכות. לאחר מכן מפעילים לחץ וחימום. פעולות אלו מחזקות את ההשפעה המטיבה של הבוץ.

למי הבוץ יכול להביא תועלת?

להלן רשימה חלקית של התופעות הרפואיות שהבוץ יכול להקל עליהן -

קמטים בעור הפנים - מדובר בעובדה מצערת ומעיקה. עם הגיל, העור נעשה פחות גמיש ומופיעים קמטוטים. לגופרית המצויה בבוץ יש אפקט ממיס על השכבה העליונה של העור. חלקיקי החרסית מסוגלים לחדור לשכבות הפנימיות של העור, ולסלק תאים מתים. בכך הן מסייעות להתחדשות התאים, וגורמות לעור להיראות חלק, מתוח וצעיר יותר.

צלוליטיס - או דלקת רקמה תת עורית, פוגעת במראה הירכיים אצל נשים רבות. ישנן תיאוריות מדעיות הקושרות בין ריכוז המלחים הגבוה של הבוץ ובין ספיחת נוזלים ושומנים מאזור הירכיים, ושיפור זרימת הדם באזור.

קשקשת - הופעת תאי עור מתים על הקרקפת. בנוסף לספיחת נוזלים, שומנים ולכלוך, נטען כי המינרל מנגן שבבוץ עשוי להגביר את זרימת הדם באזור הקרקפת.

אקנה - פצעי בגרות, שלא תמיד עוזבים אותנו גם לאחר גיל ההתבגרות... מלחי הבוץ הם אנטי-בקטריאליים (יעילים נגד חיידקים), תכונה שמסייעת לניקוי האזור. הטיט שבבוץ סופח את הלחות המזיקה.