משכנתא היא נושא סבוך ומסועף שיש הרבה מאד מה לדעת לקראתו. לא בכדי אנשים בכל שכבות האוכלוסייה מציידים את עצמם באנשי מקצוע מומחים מעולם המשכנתאות לפני שהם ניגשים לתהליך, זאת על מנת שיהיה מי שמבין ובקיא בנושא ויוכל לסייע להם. בעיקר אם הם נמנים על קבוצה מסוימת כמו עובדי מדינה, למשל.

עובדי מדינה נחשבים למגזר מיוחד במינו בשוק העבודה הישראלי. רובם הגדול מועסקים בקביעות במשך הרבה שנים, מה שהופך אותם לעובדים יציבים, בעלי הכנסה קבועה וידועה – כלומר יש סבירות גבוהה שההחזרים שלהם עבור המשכנתא יהיו עקביים. אין הרבה סיכון שעובד מדינה לא יעמוד בהחזרים או שתהיה בעיה כזו או אחרת איתו. מכיוון שזה מצבם של עובדי המדינה – ניתנות להם לא מעט הקלות והטבות על מנת לשכנע אותם לקחת את המשכנתא בסניף בנק זה או אחר. במילים אחרות – הם נחשבים ללקוחות מועדפים שמחוזרים מאד על ידי הבנקים.

להלן כמה סיבות אשר בגינן נחשבים עובדי המדינה ללקוחות מועדפים:

  • תעסוקה על ידי המדינה פירושה תעסוקה יציבה ואיתנה, כלומר אין סיכון רב שהלקוח יפוטר באופן פתאומי.
  • עובדי המדינה חשופים למכרזים או פרויקטים שונים של דיור המוצעים אך ורק להם או שהם מקבלים עדיפות ברכישת הדירות.
  • לקיחת משכנתא או ביצוע פעולות שונות המהוות חלק מהתהליך מקנים הנחות מפליגות בשיעורי הריבית או בעמלות לעומת אלה שיבוצעו על ידי מי שאינו עובד מדינה.
  • המגזר הציבורי בשוק העבודה נחשב לחזק מאד, שכן הוא מונה כמאה אלף עובדים. כיום לא קיים מגזר בעל מספר כל כך גדול של עובדים, מה שמאפשר לעובדים התאגדות וכוח רב על מנת לקבל הטבות או הנחות גם בלקיחת משכנתא וגם בנושאים נוספים מחיי היומיום.

כאמור – כאשר מדובר על משכנתאות – הכל מתחיל ונגמר בהיותו של עובד המדינה משויך לקבוצת לקוחות כדאיים, שלא מהווים סיכון עבור הבנק ולכן הבנקים שמחים לעבוד עם הלקוחות האלה ומנסים לפתות אותם בהטבות שונות. אם בעבר הייתה תקופת צינון כלשהי שבמהלכה אי אפשר היה לבצע פעולות כמו לקחת משכנתא – הרי שכיום זה כבר לא קיים ועובדי המדינה מתקבלים כלקוחות מיוחדים כאשר הם מגיעים בליווי של יועץ משכנתאות אל הבנק על מנת לברר פרטים או לבדוק איך הסניף הספציפי יכול לסייע להם בהתאמה של המסלול שהכי יתאים לכל עובד ועובד.

איך מסייעים לעובדי המדינה במשכנתאות?

כאשר פונים אנשים ולקוחות, כמו עובדי מדינה אל יועצי משכנתאות – הם שמחים לגלות שהם נחשבים למועדפים ולכאלה שיהיה להם קל, באופן יחסי, לקבל משכנתא. הם יוכלו לבחור מתוך כמה הטבות שמוצעות להן בדרך כלל, או אפילו מכמה ביחד:

  • שיעורי ריבית אטרקטיביים במיוחד, כאלה שלא מוצעים ללקוחות רגילים.
  • הגדלת אחוז המשכנתא מהאחוז שבדרך כלל ניתן לקהל הרחב.
  • הצעת שיתוף פעולה עם חברות ביטוח או גופים פיננסיים המציעים פוליסות ביטוח חיים במחירים אטרקטיביים השמורים אך ורק לעובדי המדינה.
  • העמדת נציג או בנקאי אישי לטיפול בכל נושא הקשור ללקיחת המשכנתא על מנת שלא להתעכב באישור והעברת הכסף במועד.
  • קיצור תהליכים וקבלת עדיפות בבקשות או אישורים שונים.

לקיחת משכנתא היא תהליך שצריך לבצע וכלולות בו לא מעט פעולות והחלטות. בעולם המקצועי של ייעוץ משכנתאות ידוע שיש חשיבות עצומה לנושא של התאמה אישית של מסלול החזר המשכנתא לכל לקוח ולקוח. מכאן שעצם היותו של לקוח עובד מדינה יש בו כדי לסייע לו לקבל תנאים טובים ואטרקטיביים, אך לא מומלץ לו לוותר על השירות של ייעוץ צמוד שמתאים לו בדיוק. היועץ הוא זה שיוכל לתת לו עצות, לסייע לו בהבנת מושגים או ביטויים חשובים בעולם זה וכמובן להבין את ההשלכות של מספרים או נתונים פיננסיים ואיך הם ישפיעו על חיי היומיום שלו.

איך עובד מדינה מתחיל את התהליך?

תחילת התהליך הוא בחינת האפשרות והכדאיות של לקיחת משכנתא בעזרתו של יועץ מוסמך. כאשר היועץ ישמע ויבין שמדובר באדם שהוא עובד מדינה – הוא יוכל לכוון אותו לסניפי בנק ספציפיים שבהם הוא יוכל לקבל הטבות שונות שיהפכו את התהליך לפשוט וקל יותר ואת המחיר של הדירה לאטרקטיבי הרבה יותר. חשוב שהלקוח יסמוך על היועץ שהוא שוכר, יבין ממנו מה האפשרויות ואיך היותו עובד מדינה יכולה לסייע לו ולקדם אותו לקראת מסלול המשכנתא שהכי יתאים לו ולמצב הכלכלי שלו.

גם עובדי מדינה נעזרים ביועצים!

היועץ המקצועי ילווה את עובד המדינה לאורך כל התהליך, עד לקבלת המשכנתא המיוחלת. כאשר יש כימיה ותקשורת טובות בין הלקוח לבין היועץ – יוכל הלקוח להיות שקט שהאינטרסים שלו שמורים, שאין מי שינסה לנצל את תום ליבו או חוסר הידע שלו בנושא כלכלה ומשכנתאות והוא יידע שבסופו של דבר הוא יפנה למסלול שהכי מתאים לו, למשפחה שלו ולמצב באישי והתעסוקתי שלו. כאשר מדובר על סכום כסף עצום – זה מה שהכי חשוב.