זהב הוא יסוד כימי מתכתי, שמהווה אחד מאמצעי הסחר הקדומים ביותר - המצרים השתמשו במטילי זהב לסחר חליפין כבר לפני אלפי שנים.

מה הם הגורמים לכך שזהב נחשב לחומר מושלם לצרכים מוניטריים

לזהב יש תנודות מעטו בערכו לאורך זמן. פרט לכך, הוא קל להעברה ולעיצוב בצורות, קל לזיהוי, אימות ואומדן מדויק. הזהב עמיד לתקופה בלתי מוגבלת, והכי חשוב - בעל שימושים לבד מחליפין. לזהב מוליכות חשמלית מעולה, והוא עמיד בפני קורוזיה (לא מחליד). בין אם מדובר בתכשיטים, אלקטרוניקה או שימושים רפואיים שונים, ערכו של הזהב הוא פנימי, מה שהופך אותו להשקעה מעולה.

בארצות הברית, "תעודות זהב" המצביעות על זהב השייך למחזיק בהן, התחילו להיות מונפקות במאה ה-19, ושימשו כבסיס לשטרות הכסף המודרניים. עדות ליציבותו של הזהב ככלי מוניטרי היא העובדה שעד שנות השבעים של המאה הנוכחית, הדולר של ארצות הברית היה צמוד למחיר הזהב, במה שכונה "תקן הזהב".

בשנה האחרונה, מחיר הזהב ביחס לדולר של ארצות-הברית נמצא במגמת עליה. בימים אלה של תנודות בלתי צפויות בשערי המטבע העולמיים ובשוק ההון, ושל אי-ודאות הולכת וגוברת לגבי רמת האינפלציה בעולם ומחירי הסחורות - זהב הוא עדיין סמל ליציבות פיננסית והשקעה אחראית. בכל רגע נתון יש רבים שישמחו לקנות ולמכור זהב, במחיר השוק.

המסחר בזהב מתבצע בבורסות הגדולות בעולם, אך גם בין סוחרים בודדים. ניתן לסחור בכל צורה - מטילים, מטבעות, ויהיו הרבה סוחרים שישמחו לרכוש מכם שרשרת או טבעת זהב. הרבה אנשים מגלים כי התכשיטים הישנים שהם קיבלו מסבתם שווים היום יותר ממה שהם שיערו.

כיצד מתבצעת מכירת זהב?

הערכת השיווי מתבצעת לרוב בידי מומחים, ובנוכחות הלקוח. המשא ומתן על המחיר מושפע מתנודות שער הזהב בבורסות המקומיות והעולמיות, ממשקל הזהב הנדון וגם מ"דרגת הטוהר" שלו - שיעור המתכת הטהורה מתוך הסגסוגת.  כיצד מודדים "דרגת טוהר"? - דרגת הטוהר של זהב היא נמדדת בקראט (Karat) - מידה השווה לכ-4.16 אחוז טוהר. מכאן, יחידת זהב בדרגת טוהר של 24 קראט נחשבת טהורה בכ-99 אחוז. יש לציין, כי חל איסור ע"פ החוק הישראלי לקרוא למוצר בעל דרגת טוהר של פחות מ-9 קראט "מוצר מזהב".

לאחר שבוצעה מכירת הזהב לסוחר הרלוונטי, יש לו מספר נתיבים אפשריים - הזהב יכול להימכר בצורתו הנוכחית כתכשיט, לעבור התכה למטילי זהב, ואולי אף לעבור זיקוק שיגדיל את דרגת הטוהר שלו, על חשבון המשקל. לעיתים, מחיר תכשיט בעל דרגת טוהר גבוהה יהיה גבוה יותר ממחיר תכשיט אחר בעל כמות זהב טהור זהה, אך בדרגת טוהר נמוכה יותר.