* תוכן שיווקי. צילום: pixabay

כולנו אוהבים לשמוע מוזיקה. המוזיקה גורמת לנו להרגיש הנאה ושחרור, ומילות השירים שאנו אוהבים כמו מספרות סיפור שרובנו יכולים להזדהות אתו. התפתחות הטכנולוגיה בשנים האחרונות מאפשרת לשמוע מוזיקה בכל מקום ובכל מן, וזאת באמצעות אוזניות איכותיות המעניקות חווית האזנה למוזיקה ממש כמו אולם קונצרטים.

ולפעמים יש בעיה

הבעיה מתחילה כאשר שומעים מוזיקה באוזניות בעוצמה גבוהה במיוחד, בייחוד כאשר האזנה כזו מתרחשת לאורך זמן ממושך. בפעמים הראשונות איננו יכולים להרגיש כיצד האזנה ממושכת למוזיקה בעוצמה גבוהה פוגעת בנו, אך במשך הזמן אנו מתחילים להרגיש כמו צרימות וצפצופים מטרידים באוזניים. הסיבה לכך היא בעיקרה העוצמה בה אנו מאזינים למוזיקה, בעיקר כאשר אנו משתמשים באוזניות.

בעיית צפצופים באוזניים

צפצופים באוזניים הם עניין מטריד במיוחד. כאשר אנו בסביבה שקטה או לפני השינה, הצפצוף באוזן מציק ומפריע להתנהל כמו שצריך בחיי היומיום דלא לדבר על שינה טובה. אותם צפצופים מטרידים באוזניים הם בעיה שכיחה הנקראת טינטון, הבעיה הזו יכולה לצוץ בכל שלב בחיים ובעיקר בגיל מבוגר יותר.

הצפצופים באוזניים נגרמים כתוצאה מפגיעה באוז הפנימית. אותה פגיעה גורמת נזק למסלול השמיעה שמתרחש בתוך האוזן, וכך נוצרת בעיה של יצירת אותות חשמליים בתוך האוזן הגורמת לאותם צפצופים מטרידים. ישנם אנשים שסובלים מבעיית הטינטון באופן זמני, כך שהבעיה נפתרת מעצמה באמצעות הימנעות מחשיפה ממושכת לרעש רעש. אך ישנם אנשים, בעיקר בגיל מבוגר, שהבעיה אינה נפתרת מאליה ויש צורך לטפל בה בהקדם.

כיצד מטפלים בבעיית צפצופים באוזניים?

במידה ובעיית הצפצופים באוזניים אובחנה כבעיה כרונית שאינה עוברת מאליה, מומלץ לטפל בבעיה באמצעות מספר דרכי התמודדות שיוכלו להקל על הרעשים המטרידים. ההמלצה הראשונית היא להימנע ככל הניתן מחשיפה ממושכת למקומות בהם קיים רעש חזק וצורם כמו אולמות מופעים, מפעלים ועוד.

במידה ואין בירה אלא להימצא במקומות רועשים כאלו, מומלץ להגן על האוזניים ככל שניתן באמצעות שימוש באטמי אוזניים. אלה יוכלו להעניק בידוד חלקי מפני הרעש העוצמתי ולהגן על האוזן מפני רעשים חזקים וכך החמרה בבעיית הצפצופים באוזניים.

דרך נוספת להתמודדות עם בעיית הצפצופים באוזניים היא באמצעות הסחת דעת מאותם צפצופים מטרידים. הצפצופים נשמעים כאילו הם מתרחשים בתוך הראש, כך שקשה מאוד להתעלם מהמטרד הזה – במיוחד כשנמצאים במקומות שקטים. לכן, באמצעות ליווי של איש מקצוע כמו קלינאי תקשורת, ניתן ללמוד לשלוט בהפניית הקשב מאותם צפצופים לרעשים אחרים בסביבה. במשך הזמן ניתן ללמוד כיצד "להתעלם" מהצפצופים המטרידים באוזניים ולהפנות את הקשב לדברים אחרים.

מכשירי שמיעה לשיפור השמיעה ואיכות החיים

בעיית הטינטון לעיתים אינה מסתכמת רק בצפצוף מטריד באוזניים, אלא יכולה להעיד גם על פגיעה באיכות השמיעה במשך הזמן. לרוב ניתן לראות מקרים של טנטון המוביל לפגיעה בשמיעה אצל מבוגרים, אך גם אצל צעירים זה יכול לקרות. הדרך הטובה ביותר לטיפול במקרים של צפצופים באוזניים וירידה באיכות השמיעה היא באמצעות הרכבת מכשירי שמיעה.

קיים מגוון רחב ומגוון של מכשירי שמיעה מתקדמים, כך שניתן להתאים לכל אדם את מכשיר השמיעה הטוב ביותר עבור בעיית השמיעה שלו. הרכבת מכשיר שמיעה בזמן שיש צפצופים באוזניים יכול לשפר באופן ניכר את הרעש המטריד כתוצאה מהטינטון וכך לעלות את איכות השמיעה. נוסף לרעש המטריד שהטינטון גורם, זה פוגע באורח החיים השגרתי, לקשב ולסבלנות, לאורח השינה ועוד. על מנת לאבחן וכך לסייע במדויק לבעיית הצפצופים באוזן, מומלץ לגשת למכון בדיקת שמיעה מקצועי שיוכל לאבחן במדויק את הבעיה ואת הדרכים לטיפול בה.

 

* האמור בכתבה כולל תוכן ומידע מסחרי/שיווקי ומערכת "מודיעינט" אינה אחראית למהימנותו. פרסום התכנים והמידע המסחרי בכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה מטעם "מודיעינט" לרכוש ו/או להשתמש בשירותים או המוצרים בכתבה.