תכנית לידה נכתבת על ידי נשים בהריון כדי לתאר את הדרך שבה הן היו רוצות שהדברים יתנהלו בבית החולים ביום שבו יגיעו לשם. למרות שלגיטימי לכתוב תכנית כזו, רצוי לעדכן את הצוות מראש ולא להפתיע אותם ברגע האחרון. בנוסף, חשוב שלמלווה יהיה עותק מתכנית הלידה כדי להבטיח התחשבות ברצונות של היולדת במקרה של החלטה משמעותית.

ברמה העקרונית, תכנית לידה תכלול את החזון של היולדת ואת הנושאים הפרקטיים שקרובים לליבה. את תכנית הלידה צריכה כל יולדת להכין לבדה וכאשר היא מדמיינת את הלידה האופטימאלית מבחינתה, בין אם על בסיס ניסיון מלידות קודמות ובין אם לפי סיפורים של חברות ובנות משפחה.

למה תכנית הלידה חשובה ומועילה ליולדת?

תכנית לידה חשובה ליולדת כי היא משפרת את התקשורת הזוגית ואת התקשורת עם הצוות. בהיבט הראשון, הכנת התכנית מאפשרת לבני הזוג לדעת מה חשוב ליולדת ומה היא צריכה בתהליך הארוך והמאתגר של הלידה. כמו כן, הכנת המסמך היא הזדמנות לשתף את בני הזוג וללבן יחד נושאים שבמחלוקת.

בהיבט השני, התכנית חשובה כי אנשי הצוות הרפואי לא מכירים את היולדת והתכנית היא המסמך היחיד שעומד לרשותם בבואם למלא את רצונותיה. במקביל, עצם העובדה שמדובר בתכנית כתובה מאפשרת לבני הזוג להציג את עצמם בצורה ברורה מבלי שיצטרכו לעשות זאת שוב ושוב בעיצומו של התהליך המרגש.

איך מכינים תכנית לידה?

בתחילת המסמך שמשמש כתכנית לידה צריך לציין שם מלא ומספר תעודת זהות. לאחר מכן ניתן לנסח פניה מנומסת לאנשי הצוות שבה מצד אחד מבקשים להתחשב בצרכים וברצונות שעל גבי התכנית, אך מצד שני מזכירים שעצם הבחירה ללדת בבית חולים מסוים מעידה על אמון וביטחון בשיקוליהם המקצועיים בזמן אמת.

תכנית לידה כוללת סעיפים מסודרים שיסייעו לאנשי הצוות למלא את דרישות היולדת. ראשית, יש לציין מי מלווה את היולדת ומה מידת הקרבה אליו והאם ישנה טראומה מלידה קודמת שאנשי הצוות צריכים להיות מודעים אליה. שנית, כדאי לפרט לגבי שלב צירי הפתיחה ולציין אם רוצים להיות בחופש תנועה, לבקש להימנע מחיבור לאינפוזיה, להימנע מחוקן ואם מעוניינים בזירוז. זה גם הסעיף שבו היולדת תרצה לכתוב באילו תנוחות היא מעדיפה להיות, האם היא רוצה להימנע מחיתוך החץ על ידי עיסוי הפריניאום ובמידה ונעשה חיץ – איך הייתה רוצה שהתפירה תתבצע.

בהמשך צריך להתייחס בתכנית הלידה למשככי כאבים, לשלב צירי הלחץ ולהתערבות רפואית במידה וחלילה יהיו סיבוכים. לבסוף מקדישים את תכנית הלידה לטיפול בתינוק ומציינים האם מעוניינים בביות חלקי או מלא.

צילום - PIXABAY