הקופסה הקטנה המותקנת ברכב שלכם היא ספקית הכוח העיקרית של הרכב שלכם – המצבר. בלעדי המצבר לא תוכלו להתניע את מנוע הרכב, להשתמש בשירותי מולטימדיה כמו דיבורית או GPS או להדליק את המזגן כדי לצנן את אוויר הרכב החם. המצבר חשוב עד כדי כך שהוא מותאם בדיוק רב לרכב, תוך התחשבות בפרמטרים שונים כמו סוג הרכב, גודל הרכב או האקלים השורר במדינה זו או אחרת.

איך שומרים על מצבר הרכב

עלינו הנהגים מוטלת האחריות לשמור על אורח חייו של המצבר על ידי ביצוע בדיקה מקיפה, רצוי בכל 3 חודשים. אלה כמה טיפים לשמירה על מצבר לרכב תקין:

  • בדיקה כללית – מדי פעם יש צורך להוציא את קופסת המצבר מהרכב כדי לבחון אם אין עליה סדקים ושקעים וכדי לוודא שאין כבלים קרועים. אם אינכם יודעים מה לעשות, הביאו את הרכב למוסך של חשמלאי מקצועי אשר יבצע את הבדיקה הדרושה. אם יש לכם ניסיון, הקפידו על גישה בטוחה למצבר, תוך שימוש בבגדים מתאימים, כפפות ומשקפי מגן.
  • בדיקת חיבורים – לאחר ביצוע הבדיקה הכללית, חשוב לבדוק את החיבורים של המצבר. חיבורים אלה עלולים לסבול מנזקי חלודה וקורוזיה, ולכן מומלץ לנקות אותם ולמרוח עליהם שמן וזלין.
  • להתניע מדי פעם – אם אינכם משתמשים ברכב במשל זמן רב, מומלץ להתניע אותו בכל 4 ימים למשך כ-15 דקות. אין צורך לנסוע למרחקים ארוכים, מספיק לקפוץ למכולת הקרובה. פעולת ההתנעה תשמור על פעולה תקינה של המצבר לאורך זמן.
  • לבדוק את מפלס המיםמצבר לרכב אינו יכול לפעול ללא מים. כדאי לבדוק את מפלס המים, ובעת צורך להוסיף מים מזוקקים עד לגובה של 3 מ"מ. בדיקה זו חשובה בייחוד בחודשי הקיץ החמים שבהם צריכת החשמל ברכב עולה והמצבר מתחמם בגלל החום השורר בחוץ.
  • לכבות מנוע – אם עצרתם את הרכב כדי לאסוף את הילד מבית הספר או את החברה מהאירוע ואתם מחכים זמן רב, כדאי לכבות את המנוע כדי לא להכביד על פעולת המצבר.
  • מצבר מעוגן היטב – מצבר אשר אינו מעוגן היטב למקומו עלול לספוג חבלות ולהיסדק במהלך נסיעות ארוכות הכוללות נסיעה בעיקולים וטלטולים רבים של הרכב.

איך יודעים שצריך לקנות מצבר לרכב

כל חשמלאי יודע שיש צורך לבצע החלפת מצברים לרכבים מדי פעם. תוחלת החיים של כל מצבר היא בין 3 ל-4 שנים, לאחר תקופה זו, מתחיל המצבר להראות סימני מצוקה. אחד הסימנים הבולטים הוא קשיים בהתנעת המנוע. אם אתם נאלצים "להילחם" כדי להתניע ואם המנוע משמיע קולות טרטור במהלך ההתנעה, זה סימן שצריך להחליף את המצבר. כמו כן, מצבר חלש משמעו אספקת חשמל חלשה לרכב המתבטאת בתאורה עמומה של לוח המחוונים או מערכת מולטימדיה אשר אינה פועלת כמקודם. במקרים אלה מומלץ לפנות לחשמלאי מקצועי שיוכל לספק שירותי מצבר עד הבית, אם מתעורר הצורך.

לשירות החלפת מצבר עד הבית גילשו לאתר לירון מצברים