בעלי תעודת עוסק פטור פטורים מתשלומי המיסים עד לרווחים של כמאה אלף שקל לשנה (בערך, זהו סכום המשתנה מעת לעת ויש לבדוק אותו בכל שנה מחדש).

איך פותחים עוסק פטור?

כאשר אדם עצמאי או אפילו שכיר מעוניין לפתוח עסק ולעסוק בו כעוסק פטור עליו לבצע כמה שלבים פשוטים ביותר כאשר אחרי התהליך הוא מקבל תעודה המוכיחה כי הוא רשום ברשויות השונות כעוסק פטור.

שלב 1: פתיחת עוסק פטור במע"מ.

יש לגשת לתחנת המע"מ הקרובה ביותר לבית העסק או לבית - במקרה שהעסק מנוהל מהבית -  שם יש למלא טופס של פתיחת עוסק פטור ממס ולהגישו יחד עם צילום תעודת הזהות. (בדרך כלל ישנה האפשרות לצלם את תעודת הזהות במקום – למקרה שלא הצטיידתם בצילום) מלבד זאת יש להציג את חוזה השכירות של בית העסק או לחילופין כאשר העסק מנוהל מהבית יש לוודא כי הכתובת שרשומה בתעודת הזהות הינה מעודכנת.

לאחר הרישום תקבלו את האישור של עוסק פטור.

שלב 2 – ביקור בסניפי מס הכנסה

לאחר שפתחתם את התיק במע"מ עליכם לגשת לסניף מס הכנסה ושם תמלאו טופס נוסף. זה לא אמור לארוך לכם זמן רב בייחוד במקומות מסוימים בארץ כמו בירושלים, שם ממוקמים סניפי המע"מ ומס ההכנסה באותו מבנה, כך שתוך שעה קלה אתם עשויים להפוך לעוסק פטור בלי הרבה התרוצצויות.

שלב 3 – הצהרה בביטוח הלאומי על היקף העבודה שלכם

לאחר ששיניתם את מעמדכם משכיר לעוסק פטור או ממובטל או תלמיד שהחל לעסוק בעבודה כעוסק פטור, עליכם ליידע על כך את הביטוח הלאומי. כמובן שישנה אפשרות של ביקור פיזי במקום ושם לסדר את הטעון רישום וסידור, אך בדורנו המקוון ניתן לשלוח הצהרה דרך האתר של הביטוח הלאומי ובהתאם לכך יחייבו אתכם בתשלום המתאים.

אם היקף העבודה והשכר אותו אתם מרוויחים הינם נמוכים ממש, תהיו פטורים אף מתשלום לביטוח הלאומי עד לתקרת הכנסה מסוימת. (באזור של 3000שקל לחודש ביחס למספר שעות העבודה השבועיות שלכם). הבנו, כי כאשר העסק קטן, ודאי משתלם יותר לעסוק כעוסק פטור ולא לשלם מיסים מיותרים שלא ישאירו אתכם עם הרבה רווח. אך חשוב לדעת כי לא בכל מקצוע ניתן לעבוד כעוסק פטור ולפני שאתם שוקלים לשנות את מעמדכם עליכם לבדוק אם אתם עונים לקריטריונים הדרושים.

בכל מקרה נאחל לכם הרבה הצלחה בעסק החדש ושתראו בו הרבה ברכה!