קשה שלא לשמוע על תכנית תמ"א 38 ועל סיפורים של בניינים ישנים ששוקמו והפכו לפניני נדל"ן בזכות תכנית זו, וקשה עוד יותר להתעלם ממנה כאשר אתם עצמכם מתגוררים בבניין מעט מיושן, שאפשר בהחלט לנצל את התכנית כדי להפיק ממנה ערך ממשי לטובתכם. אז מה זה בעצם תמ"א 38, ואיך תוכלו ליישם תמ"א 38 גם בבניין שלכם?

תכנית ממשלתית לחיזוק מבנים

תמ"א 38 היא תכנית ממשלתית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה. בעקבות רעידות אדמה קטנות יחסית, שהתרחשו בישראל בעשורים האחרונים, קם קול צעקה שהזהיר מפני הקטסטרופה שעלולה להתרחש בישראל במקרה של רעידת אדמה גדולה. בהמשך לכך, גיבשה הממשלה תכנית שמאפשרת לכל בניין שנבנה על פי סטנדרטים מיושנים, שאינם מיועדים לעמוד ברעשי אדמה חזקים, לעבור תהליך חיזוק מודרני.

על מנת לאפשר יישום נרחב של התכנית, גיבשה הממשלה מנגנון המאפשר לדיירי הבניין להזמין את העבודה מיזם בנייה, ובמקום לשלם לו מכספם, יוענקו לאותו יזם זכויות בנייה נוספות בנכס, לבניית יחידות דיור בקומת הקרקע ו/או מעל הבניין. כך יוכל היזם למכור את אותן יחידות דיור ולהפיק את הרווח על כל עבודת השיקום שביצע בבניין.

מחיזוק מבנים לחידוש ושיפוץ מבנים

עם תחילת היישום של תכנית תמ"א 38, התברר כי בתהליך של חיזוק המבנה, ניתן לשלב עוד עבודות בניין רבות שיסייעו בשיקום הבניין, כחלק מתהליכי התחדשות עירונית לחידוש פני העיר, ובכלל זה: הרחבת דירות, הוספת מרפסות, החלפת חלונות, החלפת או הוספת חיפוי לבניין, שיפוץ פנימי של דירות הבניין, הוספת חניות פרטיות וכדומה. מאחר והתשלום לקבלן מבוצע באמצעות זכויות בנייה, הסכימו הרשויות להעניק לו זכויות נוספות תמורת תהליך נרחב יותר של שיקום ושיפוץ הבניין כולו.

זכאות לתמ"א 38

העניין הוא, שלא כל בניין זכאי לתמ"א 38 וישנו סט שלם של קריטריונים שעל הבניין לעמוד בהם, על מנת להיות זכאי לתכנית זו. קריטריונים אלה כוללים את הכללים שנקבעו בתכנית הממשלתית עצמה, וכן בתכנית בניין עיר של הרשות המקומית שבתחומה ממוקם הבניין. כמו כן, בתהליך היישום של תמ"א 38, יש לקבל הסכמה של כל הדיירים בבניין, וישנם כללים ברורים שמתייחסים ליכולת או אי היכולת של רוב דיירי הבניין לחייב דיירים סרבנים, שמסרבים להיכנס לתהליך מסיבותיהם הם.

ליווי מקצועי שיבטיח את האינטרסים שלכם בפרויקט

אם אתם מעוניינים ליישם את תכנית תמ"א 38 בבניין המגורים שלכם, הדבר הנכון ביותר לעשות הוא לפנות לחברה מקצועית, המתמחה בליווי דיירים בתהליכי תמ"א 38. חברה זו תבצע עבורכם את כל הבדיקות הנדרשות מול הרשויות, תגייס את קבלן הביצוע ותגבש מולו את כל המעטפת המשפטית, וכן תסייע לכם להבטיח שאתם מקבלים את המקסימום האפשרי במסגרת התכנית, ושהדברים מבוצעים בצורה טובה ואפקטיבית לאורך הפרויקט כולו.

מעוניינים בתמ"א 38 בירושלים? קבלו הצעה מחברת התחדשות מומחים לפרויקטים של תמ"א 38 בירושלים