התמכרות הוא מצב רגשי מנטאלי שכמעט כל אדם חווה בתחומים שונים של החיים. גם צפייה בלתי מוגבלת בטלוויזיה או עיסוק במשחקי מחשב, הם סוגים של התמכרות, לא פחות מאשר סמים או אלכוהול. יחד עם זאת, לא כל סוג של התמכרות מכתיב את אותן השלכות, וישנן בהחלט התמכרויות שההשלכות שלהן קשות יותר מאשר התמכרויות אחרות. אחת ההתמכרויות הקשות ביותר היא התמכרות לסמים, שלא רק שהשלכותיה יכולות להיות קשות מאוד על חיי המכור והקרובים לו, אלא שגם תהליך הגמילה הוא כלל אינו פשוט.

 

שיתוף פעולה מלא ומוכנות לשינוי משמעותי באורח החיים

למעשה, המקרים של מכורים לסמים שעוברים תהליך גמילה וחוזרים לאחר מכן לסמים הם אינם נדירים, מה שמעלה את השאלה האם באמת ניתן להיגמל מהתמכרות לסמים, או שמדובר בניסיון עקר מראש? ובכן, התשובה היא שגמילה מסמים היא בהחלט אפשרית ואפילו הנגמלים הם באחוזים יפים מהמטופלים במקום מקצועי כמו רטורנו, אבל היא מחייבת שיתוף פעולה מלא מצד המכור והקרובים לו, והיא מחייבת שינוי משמעותי של אורח החיים לאחר תהליך הגמילה. אחת הבעיות המרכזיות בהן נתקלים נגמלים מסמים, היא החזרה לאותה סביבה שבה הם חיו כמכורים, שבה היו הסמים נגישים להם במרחק של שיחת טלפון אחת.

 

הפיתוי אינו חולף, הוא רק הופך לנשלט

במצב זה, קשה לנצח התמכרות לסמים והפיתוי, גם אם אינו אובססיבי כמו בתקופת ההתמכרות, עדיין קיים ועדיין נותן את השפעתו. על מנת להיגמל מסמים ולשמור על מצב של גמילה לאורך זמן, חשוב מאוד ליצור ניתוק מוחלט של המכור לשעבר מכל מקור של סם, ומכל תנאי מחייה שעלולים לעורר ולעודד את הצורך בסם. התמכרות לסמים כמו כל התמכרות אחרת היא מצב נפשי שיש מאחוריו היגיון רב של הנאה וסיפוק צרכים. ללא טיפול בצרכים אלה ובנטייה לרדוף סיפוק מיידי לצרכים שדורשים מאמץ מסוג אחר, לא ניתן יהיה לגמול את המכור לאורך זמן.

 

לעשות את זה נכון ועל פי ההוראות

בהתאם לכך, אם אתם או הקרובים לכם סובלים ממצב של התמכרות לסמים, ואתם מעוניינים לעבור תהליך גמילה אפקטיבי ונושא תוצאות, אתם בהחלט רוצים לעקוב היטב אחרי הוראות הגורם המטפל, שחלק ניכר מהן כולל גם ניתוק מוחלט מאורח החיים הקודם לרבותהחלפת סביבה חברתית בסביבה שאין לה קשר לסמים. בתנאים אלה, גמילה מסמים היא בהחלט אפשרית והיא יכולה להחזיק מעמד לכל החיים.