היו אלו המצרים הקדמונים שביצעו לראשונה ניתוחים פרימיטייבים יחסית להשלמת שיניים חסרות בפיהם של המעוניינים בכך. מאז ועד היום המון השתנה ומשתלים מעצמות של חיות ואבנים בעת הקדומה כיום ניתן להנות מהשלמת שיניים חסרות בפה עם אחוזי הצלחה גבוהים, ולחייך בפה מלא שיניים בוהקות בעלות מראה טבעי. ואם לא די בכך, הרי שגם תחום ההשתלות המודרני עבר שדרוגים רבים לאורך השנים, כך שכיום ניתן למצוא שדרוגים נוספים שיאפשרו לכל אחד ואחת לעבור השתלת שיניים מוצלחת. להלן סקירה מקוצרת שלהם.

 

השתלת שיניים – פחות שתלים בפחות זמן עבודה

בעבר הלא רחוק כל כך, ניתן היה להשתמש אך ורק בשתל אחד פר שן. מציאות זה יצרה עלויות גבוהות במיוחד עבור מי שהיה מעוניין להשלים שיניים רבות בפה, דבר שהפך את העניין ללא כדאי בעליל. כיום התחום התפתח מאוד מבחינה טכנולוגית, דבר שמאפשר העמסה של מספר כתרים על גבי שתל בודד ובכך להוזיל את העלויות באופן משמעותי. השתלת שיניים שכזו קרויה all on 4 או all on 6 והמשמעות היא כי ניתן להעמיס סט שלם של שיניים בלסת התחתונה או העליונה וכל זאת על גבי 4 או 6 שתלים בלבד! הרופא פשוט בוחר את הנקודות הטובות ביותר להחדרת השתלים, קודח אותם עמוק לתוך עצם הלסת ועל גביהם מתקין סט שלם של שיניים חדשות. בחלק מהמקרים ניתן לבצע את ההשתלה עצמה ואת ההעמסה של הכתרים כבר באותו יום, כך שניתן להיכנס לקליניקה ולצאת ממנה לאחר מספר שעות בודדות עם פה מחוייך ומלא בשיניים בוהקות.

 

השתלת שיניים מוכוונת מחשב

על מנת לעבור השתלת שיניים יש לבצע צילומי CT של הלסת, דבר שעוזר לרופא המטפל לתכנן את אסטרטגיית החדרת השתלים בצורה המיטבית. כמובן ששיטה זו שמה בידי הרופא המטפל את רוב האחריות בקביעת המיקום הטוב ביותר להחדרת השתלים והזוויות הרצויות, כך שיש פתח רב מדי לביצוע טעויות. כיום ניתן לייעל את התהליך בצורה ניכרת ולבצע את ההשתלה שהמיקום והזוויות כבר חושבו ע"י תוכנת מחשב חכמה במיוחד. התוכנה יודעת לייצר סד מיוחד פר מטופל שבו כבר כל החורים בזוויות המתאימות לביצוע ההשתלה. שיטה זו מונעת טעויות ומגדילה את אחוזי ההצלחה של הפרוצדורה בעשרות אחוזים.

 

השתלות שיניים במקרים רפואיים מיוחדים

לא תמיד ניתן להשתמש בטכנולוגיית השתלים לביצוע השתלת סט שלם של שיניים. במקרים כאלו ואחרים בהם יש צורך בשימוש בשיניים תותבות נשלפות, אין הדבר אומר כי יש להתפשר על שיניים שזזות ומתנתקות בזמן אכילה ולפגוע באיכות החיים. כל מה שצריך זה לפנות אל מרפאה שמציעה השתלת שיניים בטכנולוגיה מתקדמת שכוללת שימוש בכתרי חרסינה. מדובר בכתרים נשלפים שמעוגנים על גבי שתלים דנטאליים, ועל כן מסוגלים לתמוך בכל הסט בזמן אכילה ללא שום מגבלה שהיא.

 

טכנולוגיה נוספת שהתפתחה בשנים האחרונות מיועדת עבור מטופלים שלהם אין מספיק צפיפות עצם שתצליח להחזיק בשתל בצורה טובה. בעבר לא ניתן היה לבצע השתלת שיניים במקרים שכאלה אך כיום בעקבות השיפור בשתלי העצם והפרוצדורות שמזרזות את ההחלמה, ניתן לבצע את ההשתלה באמצעות שימוש בעצמות מלאכותיות ולאפשר לכל אחד ואחת, בכל מצב ובכל גיל את האפשרות לחייך בפה מלא שיניים בוהקות.