נכנסה בחורה בשם שרה (שם בדוי) לאתר אינטרנט אנגלי והתעניינה באיזו שמלת קוקטייל. היא בסופו של דבר לא רכשה אותה, אבל באותו יום, בכל הזמן שהיא גלשה באינטרנט, בפייסבוק, לאתרים של חדשות ולאתרים אחרים השמלה הזו רדפה אחריה.

"פראנויה?". ממש לא. קוראים לזה טירגוט.

ההמצאה הזו של "נדנוד" ללקוחה שהתעניינה בשמלה ואולי יש עוד סיכוי שהיא תרכוש אותה, ולכן מציגים לה אותה בכל מקום ברשת בו היא גולשת, הוא בעצם כלי טכנולוגי שנקרא טירגוט ואשר מאפשר לאתרים מסוימים לנהל "מעקב" אחר גולשים מתעניינים ולהראות להם שוב ושוב את מה שהם ויתרו עליו, בתקווה שהם "יישברו" בסופו של דבר וירכשו אותו.

אבל אם מגדילים ראש ולא קוראים לזה מעקב ונדנוד אלה מתייחסים לזה במונחים שיווקיים, הרי שמדובר באחד מהכלים הכי גאוניים שיש לרשת האינטרנט להציע לפנות אל חברת בניית אתרים כאשר מעוניינים באתר מכירות ללא טירגוט לגולשים יכול לאבד המון לקוחות פוטנציאליים שהיו קצת לא החלטיים....טירגוט עובד, וזה עובד כי כולנו בני אדם וכולנו טועים, וטעינו שלא קנינו את זה קודם ולכן נקנה את זה עכשיו!!!

הפסיכולוגיה של השופינג

הפסיכולוגיה של השופינג אומרת שיש את החלק של הצרכן-הקונה המתעניין, ויש את החלק של המוכר וזה צריך להיות מאוד שיווקי וחכם.

בואו נאמר חד משמעית. אם כל החנויות בעולם היו מחכות שיקנו מהן, אף אחד לא היה קונה כלום. (חוץ משופהוליסטים).

אנשים בדרך כלל נוטים יותר לשמור על הכסף שלהם לעצמם ולא לבזבז אותו מיד. אבל אם למשל שרה שלנו (מהתחלת הכתבה) התעניינה בשמלה, נכנסה לאתר ובדקה אותה, למה לדעתכם היא לא רכשה אותה?

יכולות להיות כמה סיבות: שרה מראש לא התכוונה לרכוש שמלה, שרה לא בטוחה שהיא רוצה דווקא את השמלה הזו, היא התחרטה כבר במהלך הגלישה, המחיר נראה לה יקר מדי. שרה הזו היא בן אדם שלא יודע להחליט על כלום.

הטירגוט עובד על אנשים מסוגה של שרה שסובלים מה שנקרא "חוסר יכולת להחליט".

שרה תקני בבקשה תקני!

כאשר שרה שלנו שלא מסוגלת להחליט על כלום לא קיבלה החלטה, התחיל הטירגוט. אחרי הגלישה בחנות הזו היא גלשה לאתרי חנויות אחרות, התעניינה בעוד שמלות, גם מהן לא רכשה ואחרי חצי שעה בערך מצאה שרה את עצמה נרדפת ע"י 5 שמלות שאת כולן מאוד אהבה אבל כמו תמיד שרה לא יכולה להחליט ולכן היא ממשיכה לגלוש והן רודפות אחריה...

הכלי הזה של טירגוט הוא חלק משלל כלים שניתנים בתהליך של פרסום בגוגל, הוא יכול לעבוד מעולה על נשים כמו שרה שצריך לקבל החלטה בשבילן. הטירגוט עושה את זה. כשהוא נוכח ונוכח בכל צעד שלה הוא אומר לה במילים אחרות "שרה תחליטי, שרה תחליטי, עד שהיא מחליטה ואולי לא להחליט...".