בגיל צעיר בדרך כלל אנחנו מעדיפים שלא לחשוב על גיל הפרישה מעבודה, אבל בסופו של דבר בחייו של כל אדם מגיע היום שבו הוא יוצא לפנסיה – וכדאי מאוד להיערך לקראת אותה תקופה מורכבת מבעוד מועד.

בעיקר חשובה ההיערכות הכלכלית. החוק מחייב הן את השכירים והן את העצמאיים להפריש חלק מהכנסותיהם בהווה לטובת מקור הכנסה בשלב שבו לא יוכלו לפרנס את עצמם. מדובר בסכומים משמעותיים שמהווים בסיס איתן לרווחה כלכלית גם בגיל השלישי, אבל כמובן שכדאי להקדיש זמן ומחשבה כדי להבטיח מיצוי של אותם סכומים.

מאחר שלרובנו באופן טבעי אין את הידע הדרוש בנושא, כדאי לפנות לאנשי מקצוע מיומנים – יועצי פרישה שיודעים איך להציג בפנינו תמונה מפורטת ובהירה של כל האפשרויות העומדות בפנינו. בעזרת יועץ פרישה שכזה נוכל להבטיח חיים נעימים ונוחים גם אחרי שנפסיק לעבוד.

מיסוי

המרכיב המשמעותי ביותר מבחינת ההשפעה על הסכום שיעמוד לרשותנו לאחר הפרישה מעבודה הוא מיסוי. חשוב להבין שמדובר בתחום מורכב מאין כמותו, כשעל כל רכיב מהכספים שחסכתם במשך שנים רבות חלים כללים אחרים – ובמקרים רבים חוסר ידע גורם לנו לשלם הרבה יותר ממה שבאמת חובה לשלם.

כאן נכנס לתמונה יועץ פרישה – איש מקצוע ששולט היטב בכל הנוגע למיסוי חסכונות פנסיוניים. יועצי פרישה יודעים איך למצות את האפשרויות במסגרת החוקים הקיימים ולתכנן מקלטי מס כך שלאחר הפרישה מעבודה יישאר בידי האדם סכום הכסף המקסימלי האפשרי.

חשוב להדגיש: מאחר שבקרן הפנסיה, קופת הגמל או ביטוח המנהלים מצטברים סכומים גבוהים, כל שבריר אחוז שנחסך במס או כל סכום שמוגן במקלט ולא משלמים עליו נתח לקופת המדינה הינו סכום משמעותי – שמשפר במידה ניכרת את איכות החיים בגיל הזהב.

חשיבות ההמשכיות בחיסכון הפנסיוני

נושא חשוב נוסף שיועצי פרישה מטפלים בו ההמשכיות של החיסכון הפנסיוני. בפרט מומלץ שירות זה למי שמגיע למקום עבודה חדש ומבקש לשמור על רצף החיסכון ועל מלוא זכויותיו. גם במקרה של פיטורין או פרישה מרצון עוד לפני גיל הפנסיה כדאי להיעזר בשירות של יועץ פרישה מיומן כדי לשמר את ההמשכיות – להמשכיות חשיבות רבה וההבדל בין חוסך שלא שמר עליה לבין חוסך שכן הקפיד על כך עשוי להגיע לעשרות אלפי שקלים.

יועץ פרישה וחיסכון פנסיוני

יועץ פרישה הוא למעשה גם יועץ פנסיוני – מומחה (בעל רישיון לייעוץ פנסיוני מטעם משרד האוצר) שמסייע לפונים אליו להבין מהם הצרכים שלהם ואיך למלא אותם בדרך הטובה ביותר האפשרית.

כיום ישנם שלל מוצרים פנסיוניים – קופות גמל רבות, קרנות פנסיה שונות ומגוון ביטוחי מנהלים. האפשרויות הרבות מקנות לנו חופש בחירה, אבל מצד שני גם מקשות עלינו, ובפרט כשאין לנו את הידע הדרוש כדי לבצע השוואה חכמה באמת ביניהן. השיקולים רבים, ורק יועצי פרישה שהם כאמור גם יועצים פנסיוניים יודעים איזה מוצר פנסיוני הוא המשתלם ביותר בהתאם למאפיינים הספציפיים שלנו ולהעדפותינו.