כשמערכת יחסים זוגית מגיעה לקיצה, זוהי חוויה לא פשוטה עבור שני בני בזוג. על-מנת לצאת לדרך חדשה תוך זמן קצר, בלי קונפליקטים מיותרים ובלי משקעים מכבידים, ההמלצה היא לנסח הסכם גירושין – הסכם שמסדיר את כל הסוגיות הרלוונטיות לפרידה, מבטיח את זכויות שני בני הזוג ומאפשר להם לבנות מחדש את חייהם לאחר שהתפרקה הזוגיות. מומלץ לערוך הסכם זה בעזרתו של עורך דין גירושין מנוסה.

באילו מקרים כדאי לחתום על הסכם גירושין?

בכל מצב שבו זוג נשוי מחליט להיפרד ישנה תועלת רבה בחתימה על הסכם גירושין ובפרט כך הדבר כשישנם ילדים. כדאי לזכור שאם זוגיות שלא הביאה ילדים לעולם מסתיימת, שני בני הזוג יכולים להמשיך הלאה לשתי דרכים נפרדות לחלוטין (לאחר הסכמה לגבי אופן חלוקת רכוש משותף אם ישנו כזה), אבל כשישנם ילדים הרי שגם לאחר הפרידה עדיין נדרשת אינטראקציה משמעותית – הן לצורך הגידול המשותף של הילדים, הן לצורכי תיאום והן כדי לשמש מודל נכון עבור הילדים כך שהם יוכלו לראות שגם לאחר הפרידה מתקיים שיתוף פעולה בין ההורים וכן ישנה הערכה הדדית.

מהן הסוגיות העיקריות בהסכמי הגירושין?

סוגיה עיקרית אחת בכל הסכם גירושין היא מטבע הדברים כל מה שקשור לגידול הילדים. סוגיה מהותית שנייה היא חלוקת הרכוש המשותף. אם בני הזוג חתמו מבעוד מועד על הסכם ממון, הסוגיה השנייה פשוטה יותר. אם לא, ואם נצבר רכוש רב במהלך החיים המשותפים, ייתכנו חילוקי דעות ואף מאבק של ממש לגבי אופן חלוקת הרכוש. ההמלצה היא לזכור שחוסר מוכנות להתפשר עלול להוביל להוצאות רבות ולקונפליקטים ממושכים שיזיקו לשני הצדדים.

המלצה זו תקפה אף יותר כשמדובר על אופן הגידול של הילדים, שגם הוא כאמור זוכה למענה מפורט במסגרת הסכמי גירושין. הסעיף המרכזי הוא באופן טבעי הסדרי המשמורת על הילדים, כשכיום כבר ברור לחלוטין שהאופציה הטובה ביותר עבורם היא משמורת משותפת כך ששני ההורים נשארים עם נוכחות דומיננטית בחיי ילדיהם. סעיפים נוספים נוגעים למצבים כמו נסיעה לחו"ל עם אחד ההורים, בתי הספר שבהם יחונכו הילדים, קביעת מנגנונים למציאת פתרונות לגבי חילוקי דעות כך שלא ייווצרו סתירות מבלבלות בין הזמנים שבהם הילדים עם אימם לבין הזמנים שבהם הילדים עם אביהם, ועוד.

מדוע חשוב לפנות לעורך דין מנוסה?

הסכם גירושין הופך תקף רק לאחר ששני בני הזוג חותמים עליו ובנוסף הוא מאושר על-ידי ערכאה שיפוטית – בית דין רבני אזורי או בית משפט לענייני משפחה. חשוב לציין כי ערכאות אלה לא מהוות חותמת גומי וישנם מקרים שבהם הן פוסלות הסכמי גירושין עקב חשש לפגיעה מהותית באינטרסים ובזכויות של אחד הצדדים. בהתאם מומלץ לפנות אך ורק אל עורך דין גירושין מנוסה ומיומן, שיבטיח את קבלתו של ההסכם. עוד כדאי לזכור שביטול הסכם מזיק מחייב הליך משפטי מורכב מאוד, ועל כן כדאי שההסכם הנחתם יהיה הטוב ביותר האפשרי