כשאנחנו נדרשים לעצב חלל של חדר, בין אם זה חדר בבית פרטי או משרד, אז ישנם לא מעט פרטים שאנחנו צריכים לקחת בחשבון, בין אם מדובר בדברים גדולים ומשמעותיים ובין אם מדובר בדברים קטנים, אשר על פניהם נראים לא חשובים אבל יש להם השפעה על העיצוב של המקום, לא רק בכל הקשור לשאלה איך המקום ייראה, אלא גם בשאלה, כיצד אנחנו נוכל להשתמש בו בצורה אפקטיבית.

דוגמא טובה לכך, הם גופי תאורה. בכל חדר, סביר להניח שאנחנו נמצא גוף תאורה אחד או יותר שנידרש להשתמש בו. זה נכון לגבי חדרי שינה, סלון, מטבח, מרפסות ומן הסתם גם עבור משרדים, מסעדות, בתי קפה, חנויות וכדומה. כפי שאפשר להבין, יש השפעה של גודל הגופים, המבנה והעיצוב שלהם, על כלל העיצוב במקום ובאופן כללי, על השימוש במקום.

אחת הדוגמאות הטובות לכך, הם גופי תאורה שאנחנו מעוניינים לתלות על התקרה בבית או בעסק. אותם גופים יכולים להשפיע על העיצוב של המקום, על עוצמת התאורה והאופן שאנחנו נוכל לנצל אותה, אך מעבר לכך, יש לאותם גופים גם השפעה כיצד נוכל להשתמש בתקרה בצורה נכונה. מה הכוונה? נניח ואנחנו רוצים להתקין מאווררי תקרה במקום, אז אנחנו צריכים להבין, באילו גוף תאורה יחיד או רבים, נוכל להשתמש, ואיפה עלינו להתקין אותם, כך שהמאוורר יעבוד בצורה נכונה. ייתכן שבכלל נוותר עליהם ונעדיף להתקין מאוורר תקרה עם תאורה.

כיצד בוחרים גופי תאורה

הדבר הראשון שעלינו לבחון זה המיקום בו אנחנו רוצים להתקין אותם (לא רק במובן של סוג חלל חדר, אלא גם במובן של מיקום בחדר עצמו), וכן השטח של חלל החדר. שתי הנקודות הנ"ל יכולות להשפיע באופן מהותי על הבחירה שלנו.

הדבר השני, אנחנו צריכים לבחון את העיצוב של המקום ולראות כיצד אותם גופי תאורה משתלבים עם העיצוב של המקום באופן טבעי, מבחינת סגנון, חומרים, צבעים ועוד.

הדבר השלישי שאנחנו צריכים לבחון זה כיצד אנחנו יכולים להפיק תועלת מרבית מהשימוש בגופי התאורה, כך שגם יספקו לנו כמות אור אשר נדרשת עבורנו, אך מצד שני, לא יותר מדי בשביל שלא נסתנוור.

הדבר הרביעי שאנחנו צריכים לבדוק זה, האם יש בחדר יותר ממקום אחד בו צריך להתקין גופים כאלה, והאם יש צורך שאנחנו נקנה גופים דומים או שאפשר לבחור סוגים שונים לכל מקום.

צילום Pixabay