חליפות של אמנויות לחימה הן חלק בלתי נפרד מן האימונים עצמם כי התרגילים מחייבים נוחות של בגדי המתאמן. ביגוד לחימה לג'ודו שם דגש על שרוולים ארוכים בגלל האחיזות השונות של שני הלוחמים זה בזה ובגדי לוחמים בשיטת קראטה הם קלים יותר ודקים יותר, כי שם יש דגש על קלות התנועה. כאמור, החליפות הן חלק בלתי נפרד מן האימון ועל כן, הציוד הראשוני הנרכש לקראת הלימודים והאימונים האלה הוא ביגוד לחימה. את הביגוד אפשר למצוא בכל החנויות המוכרות ציוד ספורט בטווח רחב של אימונים, כלומר, חנויות שמיועדות גם למתאמנים מקצועיים וגם למתחילים העושים את צעדיהם הראשונים בתחום. תחום הלחימה אגב, ממשיך ומתפתח גם בארץ, גם בין ילדים וגם בין מבוגרים. רבים מוצאים את אמנויות הלחימה ככלי לשיפור של הכושר הגופני והכושר הנפשי גם יחד. הריכוז הנלמד בשיטות האלו, המיקוד והזריזות, יחד עם העלאת היכולות הגופניות, הם כלים חשובים להתפתחות מחד ולרכישת איזון פיזי של הגוף שעושה נפלאות לבריאות. לכן יש ממליצים רבים להכוונה של ילדים אל האמנויות האלו. הילדים ילמדו בהן איפוק, חיזוק עצמי ויחד עם זה גם יפרקו וישחררו את מה שההתבגרות כופה עליהם.

ביגוד לחימה – שווה בין שווים

אחת המטרות של ביגוד לחימה היא היות התלמידים שווים. כשכל התלמידים לובשים את אותם הבגדים וגם המורה, אגב, אזי נוצרת תחושה של שווי בין כולם. מעבר לכך מתעצמת תחושת השייכות והיא תורמת ליעילות האימון. תלמידים תומכים זה בזה יותר כשהם מרגישים שייכים ובמקביל הבטחון העצמי שלהם עולה באופן אוטומטי ככל שהשייכות והשוויון מתעצמים. לבישת החליפה נותנת גם תחושה של מחוייבות ואחריות אצל התלמיד כי הנה, הוא שייך למשהו הגדול ממנו והוא מתחייב אליו. כך גם נוצר כבוד כלפי המורה והוא מתחזק כשהלוחמים בביגוד מסורתי. נכון שהקידה הנהוגה באמנויות לחימה מסמלת יותר מכל את הכבוד הזה אבל החליפה מעידה על כבוד אל משהו שהוא מעבר למורה ושייך למסורת רבת שנים. נוכחות של מסורת כזו במחשבה יוצרת כבוד נוסף ואתו מתפתחת המחויבות. תוצר לוואי נוסף של ביגוד לחימה בצורת חליפה הוא סוג של צניעות, כי אם התלמיד לובש משהו ששייך למשהו עתיק יותר, הרי שהוא מצטנע מולו באופן טבעי.

ביגוד לחימה במבט הסטורי על הקראטה

הלוחמים הראשונים של הקראטה ביצעו את האימונים בהיחבא, כיוון שאסור היה להילחם. הם התאמנו בלילה והיה להם ביגוד לחימה מרווח ונוח שנראה כמו פיג'מה שהם לובשים במפגש לילי תמים. הלוחמים בביגוד לבן היסוו את עצמם בפני נציגי השליטים והמסורת נשמרה. בגדי הלחימה הראשונים היו דקים והמכנסיים היו בצורת מעטפת כמו מכנסי דייגים, שכן המתאמנים הראשונים של הקראטה היו דייגים ממחוז אוקינאווה ביפן.