תקופת החגים בעיצומה אנו נמצאים, יש בה מן השמחה וההתחדשות. זוהי תקופה המסמלת סיומם של דברים, ופתיחה של דברים חדשים. את ההתרגשות לקראת בוא החגים, ראינו בהשקעה הפיסית והרגשית של האנשים לקראתם. אם באירוח, קניות, בתכנון תוכניות בילוי, בשינויים ובהתחדשות. יש כאלה שיחכו לחגים כדי לממש התחלות חדשות אלה, ויש כאלה שעבורם תקופת החגים תסמל קושי ומיאוס.

האם החגים יוצרים מתח ומהווים נקודת משבר אצל הילדים? התשובה היא כן!

תקופת החגים מאופיינת במצב של יציאה משגרה לחופשה וחזרה לשגרה - לגן, לביה"ס, וחוזר חלילה. המעברים הללו אינם פשוטים לילדים. הסתגלות של ילדים בתוך המסגרות הוא תהליך הדורש זמן ודורש תמיכה של המבוגרים המשמעותיים בחייהם. המעבר מחופש לשגרה וההיפך, פוגע בתהליך ההסתגלות הרציף. השינוי מלווה באי נוחות, לחץ ונסיגה זמנית. הנסיגה הזמנית תתבטא בהתנגדות לחזור למסגרת (לרבות ילדי גן חדש, כיתה א' ואף אצל תלמידי חטיבה), קשיי התעוררות בבקרים, בכי, ירידה ביכולת ההתארגנות (סידור התיק,הכנת שיעורי בית),

ירידה במצב הרוח ולעיתים גם נדודי שינה. נסיגה זו תהייה זמנית, כי מרבית "המתקשים להסתגל" יתאפסו על עצמם ויחזרו לשגרה המוכרת. אך, ישנם ילדים (לרבות ילדים עם הפרעת קשב וריכוז), שהחזרה לשגרה תיקח להם זמן ונראה כי שכחו חלקים רבים מהמיומנויות שרכשו.  כאן, למבוגרים המשמעותיים יש תפקיד מכריע בהתגייסותם לטפל בעניין באופן מקצועי ונכון.

ילדים המתקשים לחזור אחרי מעברים כלשהם (חופש, נסיעה, חוג וכו') לרוב, אלה ילדים שהתקשו בעבר ועדין מתקשים בפרידות, אלה הם הילדים שלא קל להם לוותר על תענוגי החופש והחוויה המשפחתית ואלה הם הילדים אשר צמאים ליותר זמן וקשר עם הוריהם. החזרה לשגרה משמעה פחות זמן איכות עם ההורים, להסתגל לדרישות המערכת והציפיות לתפקודם (יש כמובן גם סיבות היסטוריות של כישלון במסגרות החינוך).

באחד המערכונים נשאלה השאלה: שגרה זה טוב? אז כן שגרה זה טוב! שגרה זו מסגרת יציבה. רוב הילדים שמחים לחזור לשגרה ומרביתם מצליחים להיכנס לעניינים תוך זמן קצר. אלה שלא,מצריך התארגנות אחרת של המערכת המשפחתית.

ילדים המתקשים לחזור אחרי מעברים כלשהם (חופש, נסיעה, חוג וכו') לרוב, אלה ילדים שהתקשו בעבר ועדין מתקשים בפרידות, אלה הם הילדים שלא קל להם לוותר על תענוגי החופש והחוויה המשפחתית ואלה הם הילדים אשר צמאים ליותר זמן וקשר עם הוריהם. החזרה לשגרה משמעה פחות זמן איכות עם ההורים

איך עוזרים ומקלים? 

1. להיות מודעים לקושי ולפנות זמן כדי לטפל במשבר. נדרשת סבלנות להתארגנות המחודשת וכל מה שכרוך בה (השכמה, התארגנות, שיעורי בית,פיקוח..) יש גם לשתף פעולה עם מסגרות החינוך כדי לגבש דרכים משותפות לעזרה.

2. זיהתם את הקושי אפשר לרכך אותו בצו'פרים קטנים כמו משהו מתוק ליד הכריך, פתק נעים, סמיילי, ציור נחמד ואפילו מזכרת קטנה מהחופשה שהייתם... כיד הדמיון עליכם.

3. בחופשים רצוי לשמור על מסגרת של סדר יום ושעות שינה הדומים בימי שגרה. אפשר גם לקבוע  מה עוד חשוב לשמר כמו צפייה בטלוויזיה, משחק מחשב, סידור החדר..

4. רצוי לא להפריד בין זמן חופשה שהוא מהנה ומשמח, לבין זמן שגרה - לקבוע זמן להנאות ולמחויבויות.    

5. טבלת פעילויות - אני בעד טבלאות המראות מה קורה בכול יום. תכנון מכין מראש מה עתיד לקרות ועוזר למנוע את תחושת הבלבול וחוסר היציבות שתקופה זו מעוררת.

6. יתכן וחזרה לשגרה אחרי חופש עשוי לעורר תופעות גופניות כמו כאבי בטן, כאבי ראש, חום...אלה נובעים ממתח והתרגשות מלחזור שוב למסגרת ולמה שהיא מציעה. יש לגלות סבלנות והמון ואמפטיה.

7. עזרו לילדים לבטא את עצמם ולתת מילים לרגשותיהם. אפשר לשתף אותם שגם לנו המבוגרים לא קל לחזור לשגרה, אבל להבהיר שעם כול הקושי ישנה ציפייה לשוב ולתפקד.

8. להפוך את הלחץ לאתגר – באתגר יש כיוון ומטרה תחושה של התמודדות. למשל, אחרי החגים לשמור על שגרה רציפה לאורך זמן וללא שינויים. לאפשר לילדים לצבור כוח וביטחון.

9. נסו לשמר את זמן האיכות שהייתה בחופשה עם הילדים בתקופת השגרה. אין כאן הכוונה לקניון או חוץ, אלא יותר למשחק משותף, לעשות דברים יחד, שיחות עם הבוגרים. חוויה איכותית משמעה הצלחה!

10. במידה וילדכם ידוע כמסתגל איטי או אם הילד עדין מתקשה להסתגל לשגרה לאורך זמן, יש   לגלות ערנות ואף לפנות להדרכת הורים.