לפני כמה ימים התקשרה אליי איילת, מטופלת שלי, כדי להתייעץ. נפגשנו כשהתינוקת שלה היתה בת חודש והיא הרגישה שהיא זקוקה לעזרה מקצועית. אחד הדברים שהיא אמרה לי באותה פגישה הוא שכל מיני אנשים במעגלים השונים הסובבים אותה, מורידים לה את הביטחון. "אני מאד רוצה להניק, אבל חמותי, למשל, כל הזמן שואלת אם אני בטוחה שיש לי מספיק חלב ומציעה לשמור על התינוקת ולתת לה בקבוק כדי שאני אנוח. אני יודעת שיש לה כוונות טובות, אבל זה ממש מערער לי את הביטחון".

והנה היא התקשרה אליי שוב – התינוקת שלה כבר בת שבעה חודשים והיא  עצמה עומדת לחזור לעבודה ורוצה להתייעץ על כל מיני דברים שמטרידים אותה – איך מסתדרים עם השאיבות, כמה חלב להשאיר לתינוקת ועוד. בין לבין, היא ציינה שגם עכשיו, כשהבת שלה כבר בת שבעה חודשים, עולה היטב במשקל ומתפתחת מצוין, היא עדיין שומעת מאותם אנשים הערות כמו "את בטוחה שהחלב שלך מספיק לה? אולי תפסיקי כבר להניק?", ושגם עכשיו, כשהיא כבר לא אמא טרייה לגמרי, ההערות האלו גורמות לה לפקפק בעצמה ולתהות אם יש בהן משהו ואם היא עושה משהו לא נכון.

איילת היא כמובן לא היחידה שנתקלה בהערות והצעות שמתייחסות להנקה. משום מה, כשמדובר בנושא הזה, אנשים מרגישים צורך להתערב, להביע את דעתם ולהציע אלטרנטיבות. הדרך לגיהנום רצופה כוונות טובות, והרבה פעמים מה שנובע מרצון כן ואמיתי לעזור, דווקא גורם לאמהות טריות לחוש חוסר ביטחון ולפקפק בהחלטות שלהן.

טיפים לתמיכה ועזרה למניקות

בואו נהיה פרקטיים. לא משנה אם אתם בן הזוג, האמא של היולדת, החמות או החברה הטובה – הנה כמה דברים שתוכלו לעשות כדי לעזור לה ולהקל עליה, מבלי לערער על ההחלטה שלה להניק:

1. הורידו ממנה כל מטלה אחרת: קחו אחריות על כל שאר המטלות שבבית – החלפת חיתולים, הבאת התינוק בלילה להנקה, החזקתו אחרי ההנקה כדי לאפשר לה קצת מנוחה, שטיפת כלים, ניקוי הבית – הבנתם את הרעיון. היא אחראית על ההנקה – אתם, על כל השאר.

2. מלאו את הבית באוכל בריא: דאגו שיהיו בבית חטיפים בריאים, פירות וירקות חתוכים, מוכנים לאכילה, ומלאו את המקרר באוכל מזין וטעים שצריך רק לחמם.

3. הנדסו לה פינת הנקה נוחה: שימו בה כריות ועזרו לה להתמקם בנוחות להנקה, הניחו לידה בקבוק מים (בזמן ההנקה בדרך כלל מרגישים צמא), נשנושים בריאים, את השלט של הטלוויזיה ואת הטלפון.

4. והכי חשוב: החמיאו, אל תעבירו ביקורת: כל אחד רוצה לשמוע מילה טובה מדי פעם, על אחת כמה וכמה אמא טרייה, עייפה ומוצפת בהורמונים. אימרו לה כמה שהיא נהדרת ואיזה כיף לתינוק שיש לו אמא כזאת.