מאת: רמי היפש * צילומים: באדיבות מטה המכביה ה-17

בשער: מסיבת העיתונאים לפתיחת אירוע המכביה

היום, חמישי, יתקיים טקס הפתיחה לאחד מאירועי הספורט הגדולים של השנה – המכביה ה-20. גדולים מבחינת משתתפים, אבל קצת זניחים מבחינת התעניינות הקהל הישראלי.

אם יש משהו שכן מעניין את הישראלים הוא הטקס עצמו, שיתקיים ביום חמישי באצטדיון טדי בירושלים. במכביה השנה יש למודיעין נבחרת כדורשת, ולא פחות חשוב מכך: חלק מאירועי המכביה מתקיימים גם במודיעין. 

אחד האנשים שייעדר מהטקס הוא שלמה ארצי, שמופיע במודיעין באותו ערב. ארצי, הוא גם ידיד של יו"ר המכביה, אמיר פלד, וניצל ביקור אצל פלד במכבים בשבת שעברה כדי להתנצל על כך שייקח צופים פוטנציאליים. "הוא קצת דפק אותי עם ההופעה במודיעין, אבל סלחתי לו. גם חיים ביבס התנצל".

אם כמות הקהל שכבר הבטיחה את השתתפותה בטקס הפתיחה פלד יכול להיות רגוע. אבל איש העסקים ממכבים, שכבר פעם שנייה מוביל את המכביה שצפויה להיות הגדולה בהיסטוריה עם יותר מ-10,000 ספורטאים ב-43 ענפים שונים נאלץ גם לכבות שריפות פוטנציאליות. ביום ראשון שעבר, למשל, פורסם מאמר של רוגל אלפר ב"הארץ", שטען כי יש להחרים את המכביה כי היא סגורה לערבים.

מהר מאוד התברר שהיו זוכים ערבים במדליות, והמאמר נשכח, אבל פלד נאלץ להעביר תגובה. "כמדינה מארחת אנחנו מחויבים להעניק לכל תושב במדינה אפשרות לייצג את ישראל, אבל זה אירוע ספורט שמיועד לעם היהודי, והמשלחות האחרות שמגיעות לפה הן של הקהילות היהודיות – והם משלמים כסף כדי להגיע לכאן ולהפוך את המכביה לאירוע הגדול מבחינת השתתפות ספורטאים בעולם.

-כמה?

"70% מתקציב המכביה הוא מהמשלחות מחו"ל. יש מדינות כמו בריטניה, ארה"ב ואוסטרליה שמקיימים מבחנים כדי להגיע לאולימפיאדה. יש מאות כדורסלנים שמתחרים על מקום בנבחרת ארה"ב בכדורסל למכביה. אפשר להקים 30 קבוצות כדורסל טובות רק מהמועמדים. מארה"ב מגיעה משלחת של 1,200 ספורטאים, אבל כדי לארגן את המשלחת יש מאות אלפים בארה"ב שעוסקים בכך. מאוסטרליה מגיעה משלחת של 650 איש ולמעשה כל הקהילה היהודית שמונה 92 אלף איש מעורבת בצורה מסוימת ביצירת המשלחות.

"יש עוצמה בעולם לאירוע המכביה כי הוא האירוע היהודי הגדול ביותר. כבר אין משיכה לתנועות נוער, וגם המרכזים היהודים איבדו מהכוח שלהם והמכביה היא האירוע המוביל והמאחד את היהודים בעולם. בכל מכביה מספר המשתתפים גדל ולמעט המכביה ב-2001, שהיתה בשיא האינתיפאדה, יש עלייה בכמות המשתתפים".

-המכביה ב-2001 היתה גם ארבע שנים אחרי אסון גשר המכביה, שבו נהרגו ארבעה ונפצעו 69?

"אסון המכביה הוא אירוע טרגי שמלווה אותנו כל הזמן והופקו ממנו לקחים רבים. אבל זה לא השפיע כמו האינתיפאדה. להפך, כשהתחילה ההרשמה היתה היענות גדולה, אבל זה היה שיא האינתיפאדה, אירועים בארץ בוטלו והמכביה המשיכה כסדרה".

על אסון גשר המכביה, שבו נהרגו ארבעה ונפצעו 69: "אסון המכביה הוא אירוע טרגי שמלווה אותנו כל הזמן והופקו ממנו לקחים רבים. אבל זלאה השפיע כמו האינתיפאדה. להפך, כשהתחילה ההרשמה היתה היענות גדולה, אבל זה היה שיא האינתיפאדה, אירועים בארץ בוטלו והמכביה המשיכה כסדרה"

החוזק של האירוע בעולם מנוגד לעניין המועט שמגלה הקהל הישראלי במכביה. פלד מודע לכך, אבל טוען שיש שינוי באוויר. "יש מיתוג חזק של המכביה ויותר עניין בציבור ואווירה חיובית כלפי המכביה, אבל ברור שהייתי רוצה שהחיבוק יהיה יותר חזק. אבל הקהל גם לא מחבק ויוצא לאליפות ישראל באתלטיקה ואולי רק במקרים מסוימים בכדורגל הולך למגרשים. הבת שלי היתה אלופת ישראל בשחייה, אבל מי שמגיע לאליפויות הם המשפחות והחברים. הרוב מתעדכנים באינטרנט ובתקשורת וזה בסדר".

מספר הספורטאים והענפים ב"אולימפיאדה היהודית" הוא מרשים. אבל לצד אירועים שפלד מאמין שימשכו את הקהל הישראלי כמו תחרויות ההוקי קרח באולם הארנה בירושלים שבו צפויים להתחרות שחקי צמרת מארה"ב, קנדה, רוסיה, גרמניה וישראל, יש גם ענפים לא אולימפיים ופחות מושכי קהל כמו נטבול, לקרוס וקריקט.

"הרמה לא תהיה אחידה", מודה פלד. "בהוקי קרח תהיה רמה גבוהה ובשחייה יש שחיינים ברמה אולימפית כמו אנתוני ארווין שרק בשנה שעברה זכה במדליית זהב באולימפיאדת ריו ב-50 מ' חופשי והשחיינים הישראלים מסתכלים עליו בהערצה. יש גם מדינות ששולחות ספורטאים למען ההשתתפות. יש ספורטאים מ-80 מדינות במכביה, חלקם ממקומות כמו קורסאו, הפיליפינים ויפן".

פלד: "70% מתקציב המכביה הוא מהמשלחות מחו"ל. יש מדינות כמו בריטניה, ארה"ב ואוסטרליה שמקיימים מבחנים כדי להגיע לאולימפיאדה. יש מאות כדורסלנים שמתחרים על מקום בנבחרת ארה"ב בכדורסל למכביה. אפשר להקים 30 קבוצות כדורסל טובות רק מהמועמדים. מארה"ב מגיעה משלחת של 1,200 ספורטאים"

5% עושים עלייה

אחד הדברים הלא אחידים במכביה היא קביעת המשלחות. שאלת מיהו יהודי שונה מקהילה יהודית אחת לשנייה וקשורה גם לגודל הקהילה ומידת הדתיות שלה. "במכביה משתתפים מי שבהגדרה שלהם הם יהודים לפי חוק השבות – כלומר אבא או אמא יהודים. יש משלחות, כמו אוסטרליה, ששם ההגדרה היא אמא יהודייה בלבד. המכביה משודרת לקהילות היהודיות. הספורטאים, בניגוד לאירועי ספורט אחרים באותו סדר גודל, משלמים מכיסם כדי להגיע לכאן. אין אינטרס לשחקן בדמינטון נוצרי להגיע למכביה. להגיד לך שלא ישתרבב מישהו שיצטלב אחרי שישים גול במכביה – זה אפשרי אבל קלוש".

כמה בדרך כלל עולים אחרי המכביה?

"כ-5% בכל מכביה. נקווה ש-300 אם מורידים את הישראלים. במכביה הקודמת עלו כמה קובנים ועלתה למשל השחיינית אנדראה מורוז, שהיתה הישראלית הראשונה שהבטיחה את מקומה באולימפיאדת ריו. חוץ מאלה שעולים נרקמים גם קשרים ואנשים באים ללמוד כאן באוניברסיטאות השונות. יכולים לטעון שאנחנו אירוע השידוכים הגדול ביותר בעולם היהודי – אין לי בעיה עם זה".

דואגים גם לקונדומים?

"לא. זה לא קשור אלינו. אם יש לנו דאגה היא לגבי ייצוג הנשים במכביה שהוא פחות מ-30%. יש יותר גברים שעוסקים בספורט בקהילות היהודיות. כדי לנסות ולהתגבר על זה המכביה לקחה חסות על ענף הכדורשת, שהוא ענף שהומצא בישראל ומתאים לנשים. אנחנו גם עזרנו להפיץ אותו בכמה מדינות בעולם".

100 אופנוענים יעברו במודיעין

פלד בן ה-60 הוא בנו של ישראל פלד. הוגה היישוב מכבים ומקימו ומי שהיה בעבר ראש עיריית רמת גן וראש תנועת מכבי. ישראל פלד נפטר לפני כשנה ואמיר הוא ממשיך דרכו. "אמי עדיין גרה במכבים וכך גם חלק מאחיותי. אבי היה איש שהטביע חותם גדול, היה איש צנוע, שעשה רבות. הרחוב הראשי במכבים נושא את שמו, יכול להיות שגם בית חינוך מכבי יהיה על שמו וברמת גן ינציחו אותו כמובן".

ישראל פלד הקים את מכבים כחלק מהחיבור להיסטוריה. המכביה מחוברת למכבים ומסע הלפיד עובר כל שנה דרך מודיעין וכך גם יהיה ביום חמישי הקרוב. "מסע הלפיד ייצא מאצטדיון המכביה הישן בנמל תל אביב עם 20 אופנוענים רכובים ליד מודיעין הם יהפכו ל-100 רוכבים וכולם ייסעו עם הלפיד ברחובות העיר, יחד עם ביבס, ומשם יעלה הלפיד לירושלים. מודיעין היא חלק חשוב מהמכביה בשל ההיסטוריה שלה ושל המכבים – אי אפשר לנתק אותה מזה. וב-14 לחודש יהיה מרוץ האופניים בעיר. זאת תחרות גדולה ויהיה פה הפנינג יפה".

דואגים גם לקונדומים? "לא. זה לא קשור אלינו. אם יש לנו דאגה היא לגבי ייצוג הנשים במכביה שהוא פחות מ-30%. יש יותר גברים שעוסקים בספורט בקהילות היהודיות. כדי לנסות ולהתגבר על זה המכביה לקחה חסות על ענף הכדורשת, שהוא ענף שהומצא בישראל ומתאים לנשים"