מאת: רמי היפש * בשער: גילעד ביהרי עם גבאי ויחימוביץ'

היה לאנשי מפלגת העבודה יום אחד כדי לעכל את העובדה שאבי גבאי נבחר לעמוד בראש התנועה ולהוביל אותה בבחירות הבאות. האיש שהגיע מחוץ לתנועה, שהיה כמה חודשים שר איכות הסביבה ועשה את הונו מניהול בזק – יהיה זה שיעמוד מול בנימין נתניהו ויאיר לפיד.

אתמול בערב ההפתעה היתה כבר יותר קלה. התברר שיש אפקט גבאי בסקרים והעבודה, או המחנה הציוני אם מוסיפים את "התנועה" של ציפי לבני, מפסיקה לדמם מנדטים ומתחילה להתחבב, לפחות רגעית על הציבור, ומורידה את יש עתיד למקום השלישי בסקרים.

שלושה אנשים ממודיעין נטלו חלק משמעותי בבחירות האלה. ערן חרמוני, שהיה בעבר בראש הסניף המקומי, הוא מזכ"ל התנועה והיה האחראי על הבחירות. אילן בן סעדון, סגן ראש העיר, תמך בעמיר פרץ ואילו גילעד ביהרי, היה במטה של גבאי לבחירות – כולם מגלים אופטימיות.

חרמוני זכה לשבחים גדולים על ארגון שני סבבי הבחירות – הראשון לפני שבוע והשני שלשום. נדיר שפחות מחצי שעה מסגירת הקלפיות נמסרות התוצאות. אמנם לא היו בוחרים רבים כל כך, אבל כשבליכוד ניסו לקיים פריימריז ממוחשבים לפני שנתיים וחצי – המחשב קרס.

"יש אווירה טובה מאוד במפלגה בחודשים האחרונים", אומר חרמוני. "זה לא רק בגלל הבחירה בגבאי. יש תחושה שלציבור נמאס והוא רוצה כבר להחליף את נתניהו ושלטון הימין ושהעבודה היא האלטרנטיבה האמיתית. אנחנו לא מפלגת אווירה שיכולה לעלות ולהיעלם. ההתנהלות במערכת הבחירות של המועמדים השונים, שהיתה מכבדת ודמוקרטית, הוסיפה הרבה כבוד ועניין לציבור".

חרמוני, שכבר שוחח עם גבאי, הרגיש ביום הבחירות שהתוצאות צמודות ולא הופתע מהן. הוא גם לא התאכזב מנאום הניצחון של הראש החדש. "היה לגבאי נאום טוב מאוד. הוא הדגיש את הדברים שעליהם הוא עובד ואת העובדה שהקמפיין שלו היה חיובי. העובדה שהוא אמר שאין דבר כזה מחנה גבאי ושכולם מאוחדים, זה דבר חשוב מאוד. נכון שבעבר היו סיפורים ומתחים פנימיים, אבל זה הסתיים. יש לנו קאדר מצוין של אנשים ואני מאמין שהציבור מבין זאת. לדעתי, גבאי הוא ראש הממשלה הבא".

"ניצחון מול כל הסיכויים"

ביהרי, מהצעירים הנמרצים של העבודה במודיעין, תמך בגבאי והיה מהחוגגים במטהו אחרי שהתברר הניצחון הגדול. "מפלגת העבודה בחרה לחזור ולהוות אלטרנטיבה אמיתית בחגיגה דמוקרטית גדולה אל מול כל מפלגות הדיקטטורה", אמר ביהרי. "הניצחון אתמול כנגד כל הסיכויים מול כל המנגנונים וכל הערכות מוכיח שמפלגת העבודה חזרה למרכז הבמה אל מול הליכוד".

ביהרי מסמן כבר מטרות. "הניצחון היה מרגש וממחיש את הכמיהה למשהו חדש, להרחיב את השורות ועם זאת להקים ממשלה סוציאל-דמוקרטית שוחרת שלום".

ביהרי היה חלק מהמטה של תומי וייס שניהל את הקמפיין של גבאי במודיעין. מהצד השני היו איילת מור, שניהלה את מטה פרץ ובן סעדון, שייצגו גם את הממסד וטענו שבמודיעין היו יותר מצביעים לפרץ מלגבאי. "היתה מערכת בחירות שקטה במודיעין. הראנו שבמודיעין אפשר גם אחרת", אומר ביהרי. "אני קורא לאנשים שלא היו אתנו. אנחנו צריכים אתכם כדי להחליף את נתניהו".

בן סעדון, שנצפה בנאום ההפסד של פרץ התאושש במהירות מתוצאות הבחירות. "היתה חגיגה דמוקרטית אמיתית מתפקדי העבודה אמרו את דברם ויש לכבד את בחירתם ולהתייצב מאחורי המנצח, כדי שנעמיד מפלגה חזקה שתהווה אלטרנטיבה שלטונית. במודיעין היתה מערכת בחירות נקייה ורוב מוחלט של חברי העבודה במודיעין הגיעו להצביע".

בן סעדון זכה בבחירות האחרונות בתמיכת התנועה ברשימתו למועצה – אילן במודיעין. תמיכה שהיתה גם כספית. הוא לא צופה שהתמיכה שלו בפרץ תפגע בו. "אין קשר בן היותי מזוהה עם מפלגה זו או אחרת לבין אופן תפקודי כשליח ציבור. הפעילות שלי חוצה גבולות. יש לי ברשימה אנשים שתומכים בליכוד ובישראל ביתנו. הדאגה לעיר ולתושביה מחייבת קשרים עם שרים וחברי כנסת מכל המפלגות וזה בדיוק מה שאני עושה".