עוד מספר ימים, ביום שישי הבא, ממש בעוד שבוע, תשמע ברחבי העיר מודיעין אנחת רווחה אדירה, כאשר כל ילדי העיר יחזרו אל בית הספר ושיגרת החיים הנורמלית תחזור למסלולה עם סיומו של החופש הגדול. כולנו מכירים את לוח החופשות בארץ הקודש וחווים היטב את אובדן השפיות הזמני של ילדינו ושלנו ההורים בתקופה זו.  שבירת השגרה היום יומית באה לידי ביטוי בכל מה שקשור לשעות שינה וזמני ארוחות. ביחוד אם החופש הוא חופש ארוך.

סיום החופש הגדול והחזרה אל בית הספר היא תקופת מעבר לכל המשפחה, הורים וילדים מתחילים להסתגל מחדש לשגרה של שנת לימודים. תקופה זו קשה גם לכלב שלכם, אשר התרגל לתשומת לב נוספת במהלך חופשת הקיץ הארוכה, לטיולים ובכלל לנוכחות מוגברת שלכם.

ידוע שלכל אדם לוקח זמן להתרגל לשינוים בלוח זמנים. הכלב שלכם פגיע במיוחד לכל שינוי בלוחות הזמנים שלו. אחת ההנחיות שלי ללקוחותי היא, לשמור על זמן האכלה קבוע של הכלב במהלך היום, על מנת להכניס את הכלב ללוח זמנים קבוע וברור. כמו כן לבצע את הטיולים בזמנים קבועים עד כמה שניתן. 

החזרה אל בית הספר יוצרת עבור הכלב שלכם שינוי פתאומי וחד, של לוח הזמנים שלו ומשנה את ההתנהלות אליה התרגל בחודשיים האחרונים. מצב זה עלול להביא את הכלב להתנהגויות המסמנות כי הוא בדיכאון או משועמם. לדוגמא: כלבים עשויים להתחיל בנביחות מוגזמות, בלעיסת נעליים, חיטוט בפח האשפה, אכילת עציצים, גירוד רהיטים ועוד.  אם מצבים אלו קורים, הדבר יכול להיות סימן כי הכלב מתקשה להסתגל ללוח הזמנים החדש.

אז מה צריך לעשות, על מנת להקל על הכלב שלכם את החזרה אל בית הספר ולמנוע ממנו עד כמה שניתן את החרדה?

האסטרטגיה הטובה ביותר היא להימנע משינוי פתאומי וחד בלוח הזמנים. כלומר מספר שבועות לפני תחילת הלימודים עליכם לפעול בהדרגה ולחשוף את הכלב שלכם לפרקי זמן קצרים ומשתנים של פרדה. בכל פעם שאתם יוצאים מהבית אתם עוזרים לכלבכם לפתח רגשות חיוביים בלהיות לבד. בנוסף לכך, אני ממליץ מאוד על מתן צעצוע גומי שנקרא קונג עם מזון או כל אביזר אחר הניתן ללעיסה וזאת על מנת לספק גירוי ואופציה לפורקן מתח.

החשיפה ההדרגתית הזו, חשוב שתתבצע באותן השעות של יום הלימודים. רצוי לתכנן מראש מה עושים בכל יום מהבוקר ועד השעה 13 בצהריים לפחות ולהקפיד על הדרגתיות. כלומר לא לצאת מהבית ליום שלם בפעם הראשונה.

כמו כן, במידה והטיולים היומיים עם הכלב השתנו במהלך החופש הגדול, חשוב מאוד לחזור ולצאת עם הכלב באותם שעות בהם יצאו איתו כאשר הילדים יחזרו ללימודים. בכל מצב שבו אתם נתקלים בקושי מצדו של הכלב, קחו צעד אחורה ותכננו מחדש את הלוז שלכם.

 המשך חופש נעים וחזרה מוצלחת לשיגרה.