היום החלטתי לכתוב את הטור בעקבות שיחת טלפון אותה קיבלתי מאדם אשר ביקש את עזרתי. "הבת שלי בת 5 מפחדת מכלבים, אפילו שהכלב נמצא במדרכה ממול בצד השני של הכביש, אפילו לגן משחקים אני לא יכול לקחת אותה אם יש שם כלב שמסתובב" מה אפשר לעשות?

אני מניח שהאדם הזה איננו האדם היחיד, אשר מתמודד עם פחד מכלבים או מכיר אדם אחר אשר מתמודד עם פחד זה. חשוב לדעת כי מנגנון הפחד אצל כל בעל חיים, הוא מנגנון הישרדותי. כלומר מנגנון זה אמור לשמור לנו על החיים ולהרחיק אותנו מדברים או פעולות מסוכנות. הרבה מאוד ילדים פוחדים מכלבים והסיבה לכך נעוצה בשתי סיבות עיקריות.

האחת חוויה טראומתית במפגש עם כלב בעבר כלומר, אירוע של נשיכה או אפילו התקלות בנביחות חריפות ומאימות ממרחק. הסיבה השנייה היא "חינוך" מהבית, כלומר אחד ההורים אשר באופן אישי פוחד מכלבים מעביר את הפחד שלו אל הילד. אני שומע לא מעט הורים אומרים לילדים שלהם – זהירות הינה כלב!

לפניכם מספר טיפים אשר יכולים לעזור לכם להתמודד ולנסות לעזור לאדם הפוחד מכלבים. הכלל החשוב ביותר שאותו עליכם לזכור הוא: כל כלב מכל גזע, מין וגודל יכולים לגרום לנזק וחבלה חמורים גם אם הם נראים רגועים לחלוטין ולא מעוררים שום סימני עצבנות.

להבין את הפחד

בני אדם מפחדים מעכבישים, עכברים, נחשים, חרקים וממגוון רחב של בעלי חיים. הצעד הראשון שחשוב לעשות בניסיון שלנו להתמודד עם ילד או אדם אשר מראה סימני פחד, הוא ראשית להבין את הפחד של אותו אדם ובשום אופן לא לאלץ אותו בכוח להתקרב אל כלב זה או אחר. " בוא תראה איזה חמוד הוא" גם משפט פשוט כזה מגביר את הלחץ והרגשת הפחד אצל אותו אדם.

הפעלת לחץ מצד אדם אחד על אדם אחר או הורה על ילד יכול דווקא להעצים את חווית הפחד וליצור ריחוק גדול הרבה יותר. נסו אתם להיכנס אל נעליו של אותו אדם המגלה סימני פחד וגלו אמפתיה, סובלנות והכלה. גם אתם לא הייתם רוצים שיכריחו אתכם להיכנס למקום שמפחיד אתכם.

גם כלבים מפחדים

כן גם כלבים מפחדים בדיוק כמונו ומראים את אותם הסימנים של פחד, חרדה ולחץ. אולי תופתעו לשמוע אבל כלבים מפחדים גם מילדים. ילדים בדרך כלל מאוד רעשניים, זזים במהירות, לא תמיד שלוטים בצורה מלאה בתנועות גופם ומכלול זה גורם לפחד אצל הכלב כאשר ילד מגיע ללטף אותו. התגובה לפחד אצל כלב יכולה לבוא בצורה מאוד חריפה ולא תמיד עם סימנים מקדימים ולכן חשוב מאוד להבין כי גם כלבים מפחדים מאתנו ועלינו לגשת אליהם בצורה רגועה שקטה ולא מאיימת.

לשאול ולבקש רשות

אין זה משנה באיזה כלב מדובר. כל כלב יכול לגרום לנזק וחבלה. לכן:

  • אין לגשת אל כלב אשר איננו קשור אל רצועה.
  • חובה לבקש רשות מבעלי הכלב, לגשת אל הכלב ולהמתין לקבלת אישור מצדו.
  • אם דבר מה לא נראה לכם ולא מרגיש לכם טוב – לא נגשים!

סבלנות - לא למהר

כל תהליך למידה של דבר חדש לוקח זמן ולכל אדם תהליך למידה שונה וקצב התקדמות שונה מהאחר. לכן עליכם לפעול בצורה רגועה ולהתחשב ברגשותיו של אותו אדם ואין הדבר משנה אם מדובר בילד או באדם מבוגר. אם מדובר בילד/ה קטנים, התחילו בהכרות עם כלבים דרך תמונות, צפייה בטלוויזיה, סרטים, קריאת ספרים המדברים על כלבים וכ"ו.

אם מדובר באדם מבוגר יותר הפעולה היא שונה וניתן להתחיל בתצפית מרחוק על כלבים של שכנים או קרובי משפחה ובעזרתו של מאלף לפענח ביחד את המתרחש מרחוק ולנתח נכון את המצבים השונים. חשוב מאוד לתת לילד/ה או לאדם המבוגר להוביל את המהלך ולא לדחוף אותם להמשיך אם הם לא רוצים בכך. האדם עצמו צריך להכתיב את קצב ההתקדמות שלו. זכרו: אתם רוצים לעזור לכן חישבו על האחר ולא על עצמכם!

כלבים מפחדים בדיוק כמונו ומראים את אותם הסימנים של פחד, חרדה ולחץ. אולי תופתעו לשמוע אבל כלבים מפחדים גם מילדים. ילדים בדרך כלל מאוד רעשניים, זזים במהירות, לא תמיד שלוטים בצורה מלאה בתנועות גופם ומכלול זה גורם לפחד אצל הכלב כאשר ילד מגיע ללטף אותו. התגובה לפחד אצל כלב יכולה לבוא בצורה מאוד חריפה ולא תמיד עם סימנים מקדימים 

מפגש ראשוני עם כלב

יש שתי גישות למפגש ראשוני, קרוב עם כלב. ישנם אנשים אשר אומרים דווקא להיפגש עם כלב גדול ויש כאלו המצדדים דווקא במפגש עם כלב קטן עד כמה שניתן. שתי הדרכים נכונות אך לא מתאימות לכל אדם ולכל שלב. לכן חשוב לבדוק ביחד עם האדם מה מתאים לו. במידה ומדובר בילדים קטנים אני ממליץ דווקא להתחיל עם גור קטן מאוד בן מספר שבועות.

כלומר כלב שהוא עדיין לא רץ, קופץ או מבצע פעולות מהירות אשר עלולות להפחיד את הילד/ה. אם אתם דווקא רוצים להפגיש את הילד או המבוגר עם כלב גדול, אז הדבר הטוב ביותר הוא כלב מבוגר מגזע רגוע וסלחני כגון גולדן רטריבר. אין זה משנה אם מפגישים את האדם עם כלב גדול או גור בן מספר שבועות בודד. הדבר החשוב ביותר הוא לבצע הכנה למפגש. כלומר להגיד לאותו אדם: הכלב יכול ללקק אותך, להריח אותך, הוא יקשקש בזנב, הוא יזיז את הראש והאוזניים וכ"ו. משפט חשוב נוסף אותו יש לומר בזמן ההכנה לאותו אדם – אתה יכול לבקש להפסיק בכל שלב.

בני אדם מפחדים מעכבישים, עכברים, נחשים, חרקים וממגוון רחב של בעלי חיים. הצעד הראשון שחשוב לעשות בניסיון שלנו להתמודד עם ילד או אדם אשר מראה סימני פחד, הוא ראשית להבין את הפחד של אותו אדם ובשום אופן לא לאלץ אותו בכוח להתקרב אל כלב זה או אחר

ללמוד את השפה

כאשר אנחנו מגיעים למקום חדש בו השפה אינה מוכרת לנו, אנו מרגישים שלא בנוח וחסרי ביטחון. מצב זה מעצים את תחושת הפחד. הדבר נכון גם לגבי ההבנה של שפת הכלב. לא סתם קראתי לעסק שלי "שפת הכלב" לדעתי זה המפתח להצלחה עם כלבים – להבין את שפתם. כאשר אנחנו מכירים את השפה אנחנו יכולים לתקשר ולהרגיש בטוחים הרבה יותר. חשוב מאוד ללמוד את הדרך בה כלבים מתקשרים  וזה בדיוק הזמן שבו אתם צריכים להיוועץ עם מאלף.

אם אתם בעלי גישה טיפולית וחינוכית ומכירים את עולמו של הכלב, אתם בהחלט יכולים לעזור לילדכם ובצורה טובה, אבל אם אתם לא יודעים ומרגישים חסרי ביטחון זה הזמן להיוועץ במאלף ולבצע את כל התהליך הארוך ביחד איתו.