רצועה היא האביזר החשוב ביותר אחרי הקולר, אותו תצטרכו לרכוש במידה ותרצו כלב. שימוש ברצועה והבנה כיצד ללכת נכון עם רצועה עלול לקחת זמן עבורכם ועבור הכלב שלכם ובדיוק כמו הקולר הכלב שלכם צריך להתרגל אליה. אם אתם כבר מנוסים והיה לכם כלב בעבר, יהיה לכם יותר קל להבין את החשיבות של אביזר זה. אחזור ואציין כי על פי החוק במדינת ישראל, כל כלב היוצא עם בעליו מחויב ברצועה וקולר.

חל איסור ברור לטייל עם כלב כאשר הוא חופשי וללא רצועה, חוץ ממקומות בהן החוק מאשר לשחרר שם את הכלב ללא רצועה, כגון פרקי כלבים. אני מפנה אתכם אל הטור שלי אשר עסק בפן החוקתי של נושא זה וממליץ בחום לקורא אותו.

חלק מבעלי הכלבים מעדיפים שיהיו מספר סוגים שונים של רצועות לשימוש למטרות שונות. רצועה אחת יכולה לשמש לטיולים מדי יום ואילו רצועה אחרת יכולה לשמש לטיולים עם הכלב בטבע או רכיבה על אופניים. אם אתם מנסים לאלף את הכלב שלכם לבד אולי תשקלו לקנות רצועה המותאמת במיוחד לצורכי אילוף. ישנם סוגים שונים של רצועות וזה באמת יכול להיות מאוד קשה להחליט מה אתם באמת צריכים. הפתרון הטוב ביותר הוא לבחור משהו פונקציונלי המתאים ביותר לסוג הפעילות אותה תבצעו עם הכלב.

כמה רצועות אתם צריכים ואילו סוגים מתאימים לכם ולכלב שלכם? הינה מספר טיפים על מנת לעזור לכם למצוא את הרצועה הטובה ביותר עבור הכלב שלכם.

רצועות בסיסיות וסטנדרטיות

מיועדות בעיקר לשימוש יומיומי. לרצועות אלו יש ידית כלולאה בקצה אחד וקליפס מתכת בקצה השני על מנת לחבר את הרצועה אל הקולר של הכלב. רצועות מסוג זה בדרך כלל מגיעות באורכים מ 1-6 מטרים, אך בהחלט ניתן למצוא רצועות מסוג זה גם באורכים גדולים הרבה יותר, אך הן משמשות בעיקר לאילוף כלבים. רצועות אלו בדרך כלל עשויות מחוטי ניילון שטוחים והן מגיעות ברוחביים שונים. בדרך כלל הרצועות הרחבות יותר מיועדות לכלבים גדולים וחזקים יותר. ישנן רצועות סטנדרטיות העשויות מעור, רצועות אלו נחשבות לעמידות הרבה יותר.

בנוסף לרצועות מניילון ועור ישנן רצועות העשויות מחבל. רצועות אלו הן בדרך כלל עגולות ולא שטוחות והן עמידות מאוד. רצועות מסוג זה הן אידיאליות עבור כלבים חזקים מאוד או גדולים מאוד. סוג נוסף של רצועות פשוטות  עשויות מחוליות מתכת כשרשרת. השימוש הנפוץ ביותר לרצועות או הוא עבור כלבים המנסים ללעוס את הרצועה. החיסרון לרצועות מסוג זה הוא המשקל. אלו רצועות כבדות הרבה יותר ומכבידות לעיתים גם על הכלב.

הרצועות הנשלפות

בנויות רובן באותו הסגנון. אלו רצועות העשויות מניילון או כבל מתכת באורכים שונים המחוברים אל קפיץ ומצויים בתוך מארז מפלסטיק עם ידית. גודל המארז הוא לפי אורך הרצועה. כלומר לרצועה ארוכה יותר יהיה מארז גדול יותר ולהיפך. למארזים אלו ישנה אפשרות לנעול את הרצועה במקום מסוים. תפקידו של הקפיץ הוא למשוך את הרצועה בחזרה אל המארז. המנגנון של רצועות אלו מזכיר מאוד את המנגנון של סרט המדידה שיש בארגז הכלים.

ככלל הרצועות הנשלפות. הן מאוד בעיתיות ומסוכנות ומצריכות את הערנות שלכם הבעלים של הכלב באופן קבוע. השימוש בסוג זה של רצועות, הוא רק לאחר שהכלב שלכם כבר מאומן ויודע ללכת על רצועה רגילה. הבעיה הגדולה ביותר עם סוג זה של רצועות היא, שהכלב לומד ומפתח הרגל רע מאוד - מותר למשוך את הרצועה. זאת בגלל הקפיץ המצוי בתוך המארז השומר על מתח קבוע ברצועה.

רצועות מתכווננת

דומות מאוד לאותן רצועות סטנדרטיות רגילות, אך לאורך הרצועה יש קליפס המאפשר לשנות את אורכה של הרצועה לקצר או להאריך אותה בהתאם לסוג הפעילות עם הכלב. שימוש נפוץ לרצועות מסוג זה הוא לריצה עם הכלב. אתם יכולים לעטוף עם הרצועה של הכלב את המותניים שלכם ובצורה כזו לשחרר את הידיים. עם זאת חשוב מאוד כי הכלב שלכם ידע לרוץ ביחד אתכם מבלי להיכנס לכם בין הרגלים ולגרום לכם לנפילה וחבלה.  בבואכם לבחור רצועה מתכווננת חשוב לחפש את הרצועה בעלת האורך הנכון עבורכם. הדבר הטוב ביותר הוא למדוד אותה עלכם במידה ואתם מעניינים לרוץ עם הכלב.

רצועות עם קולר (חנק)

רצועות מסוג זה עשויות בדרך כלל מחבל, או מחוליות מתכת (שרשרת). הרצועה מחליקה מעל ראשו של הכלב ונמצאת במצב רפוי על צווארו. הבעייתיות בשימוש עם סוג זה של רצועות, היא שרצועה מסוג זה יכולה להחליק מראשו של הכלב והוא יכול פשוט לברוח. בעיה שנייה היא שרצועות מסוג זה הן בעצם רצועות חנק, כלומר חונקות או עלולות לחנוק את הכלב ולגרום לנזק בלתי הפיך לקנה הנשימה של הכלב. אם הכלב שלכם מושך, זה איננו הפתרון!  כמו כן במידה ואתן משתמשים בסוג זה של רצועה או מעוניינים להשתמש חשוב מאוד כי לכלב יהיה קולר נוסף על הצוואר עם כל פרטי הזיהוי למצב שהוא בורח.