מכת חום או בלועזית היפותרמיה, (Hyperthermia) מוגדרת כעלייה חריגה בטמפרטורת הגוף הנגרמת בגלל בעיה בפליטת החום הנוצר בו ופגיעה במנגנון ויסות החום, דבר הגורם לפגיעה ברקמות הגוף שנועדו לפעול בצורה מיטבית בטמפרטורה שבין 36 ל-38 מעלות צלזיוס  אצל האדם ו 38.5-39.5 מעלות צלזיוס אצל הכלב.

להבדיל מהתייבשות ,המוגדרת כחוסר בנוזלים, מכת חום היא מצב שבו עקב חשיפה לטמ"פ גבוהות ביחד עם פעילות גופנית מאומצת, נפגע מנגנון ויסות החום של הגוף ונגרמת הצטברות חום בגוף ועלייה בטמפרטורת הגוף, מה שמביא בעקבותיו להרס רקמות ועלול לגרום אף למוות במקרים קיצוניים.

הכלבים שלנו רגישים למכת חום בדיוק כמונו. הכלבים שבעיקר רגישים הם אותם כלבים הסובלים  מעודף משקל, כלבים מגזעים בעלי אף פחוס לדוגמא פקינז, פאג, בולדוג וכו', כלבים החיים בחוץ וחשופים לשמש ישירה  וכלבים שמבצעים פעילות גופנית בעלת מאמץ פיזי גבוה כגון: ריצה, הליכה ממושכת ואימוני אג'יליטי  במזג אוויר חם עם לחות גבוהה.

מצב של מכת חום הינו מצב חירום בו יש לפעול בצורה מהירה ולהגיע באופן מיידי אל הווטרינר לקבלת טיפול רפואי דחוף. כלבים, בניגוד אלינו בני האדם אינם מזיעים פרט לאזור כפות הרגלים. אנו בני האדם מקררים את עצמנו ע"י הזעה, כלומר פעילות אידוי הזיעה מעל פני העור דבר הגורם לקירור הגוף.

כלבים מקררים את עצמם ע"י הלחתה.

הלחתה היא נשימה מהירה עם פה פתוח והינה דרכם העיקרית של כלבים להתקרר. לעתים המאמץ הכרוך בהלחתה עצמה עלול להחריף את התחממות הכלב.

 חשוב לזכור כי הכלב לא ידע להתריע כאשר חם לו מדי או המאמץ הוא מעבר לכושרו  ולכן האחריות על מצבו של הכלב היא עלינו הבעלים.

לכן, על מנת להקטין את הסכנה שהכלב שלנו יסבול ממכת חום, עלינו לשים לב למספר נקודות חשובות.

  1. קודם כל בדיוק כמו אצלנו בני האדם – לא יוצאים מהאוטו לפני שמוודאים שלא שכחנו אף ילד או כלב במושב האחורי. כמו כן בשום אופן לא משאירים כלב באוטו כאשר האוטו סגור וללא מזגן פועל.
  2. לצאת לטיול עם הכלב בשעות קרירות יחסית כמו מוקדם בבוקר ואם יוצאים בשעות החמות אז להשתדל לעשות טיול קצר מאוד ובמקום מוצל עד כמה שניתן.
  3. לא להשאיר את הכלב בחוץ ללא מים ומקום מוצל וקריר, כמו כן במידה והכלב בבית לוודא שהבית מאוורר מספיק ואם צריך אפילו להשאיר מזגן דולק בימים חמים מאוד.
  4. אין לבצע שום פעילות ספורטיבית עם הכלב בשעות החמות.
  5. במידה ולכלב יש מחסום פה, חייבים לוודא כי המחסום לא מונע מהכלב לבצע הלחתה בצורה חופשית. יש בשוק המון סוגים של מחסומים חלקם טובים מאוד וחלקם עלולים לגרום למותו של הכלב. חשוב מאוד להתייעץ עם מאלף בנוגע לרכישה של מחסום נכון ומתאים לכלב שלכם.
  6. כאשר אתם יוצאים לטיול צרכים עם הכלב הקפידו ללכת באזורים מוצלים ונסו לקצר את הטיול כמה שניתן. פנקו את הכלב בטיול ארוך בשעות הערב הקרירות יותר.
  7. שימו לב לכל התנהגות מוזרה של הכלב לאחר חשיפה ממושכת לסביבה חמה, במידה ואתם אינכם בטוחים או שמשהו בהתנהגותו של הכלב נראה לכם לא רגיל, אליכם לגשת לווטרינר באופן מיידי.

______________________________________________________

הכותב מתמחה באילוף כלבים על פי תהליך האילוף השלם. תהליך זה הוא טיפול התנהגותי מקיף בעל התניות ארוכות טווח, תוך התאמת הטיפול לאופיו האינדיבידואלי של כל כלב וכלב, לבעלים ולתנאי הסביבה בה הוא חי. 

דף פייסבוק: https://www.facebook.com/dogsLanguage?fref=ts