בשני הטורים האחרונים, בחרתי לעסוק בתא הרשת ובחשיבותו הגדולה, לתהליך האילוף של הכלב וכיצד אביזר פשוט זה, יכול להשפיע על התנהלותו הכוללת של הכלב שלכם ולשפר את חייו. היום ובטורים הבאים נדבר על מספר אביזרים בסיסיים וחשובים – הרצועה, הקולר והרתמה.

הרצועה והקולר הם מהאביזרים המוכרים ביותר של הכלב ומרבית האנשים לא נותנים דעתם כלל על אביזרים אלו ועל חשיבותם. כיום שוק האביזרים לכלבים מוצף במגוון ענק של רצועות וקולרים מסוגים שונים ולמטרות שונות ובבואנו אל החנות לקנות רצועה וקולר לכלב, לא תמיד מוכרים לנו את מה שבאמת מתאים לכלב שלנו ואין אנו יודעים איזה שאלות עלינו לשאול.

תחילה אחזור ואציין כי על פי החוק במדינת ישראל, כל כלב היוצא עם בעליו מחויב ברצועה וקולר. חל איסור ברור לטייל עם כלב כאשר הוא חופשי וללא רצועה, חוץ ממקומות בהן החוק מאשר לשחרר שם את הכלב ללא רצועה, כגון פרקי כלבים. אני מפנה אתכם אל הטור שלי אשר עסק בפן החוקתי של נושא זה וממליץ בחום לקורא אותו.

המצב בו הקולר מחובר בצורה נכונה אל הכלב שלכם ולא מהווה סכנה עבורו, הוא כאשר הקולר סגור ואתם יכולים להכניס אצבע בקלות יחסית ועם מעט לחץ, בין הקולר לצוואר של הכלב. אם הקולר משוחרר מידי הכלב יצליח להוציא את ראשו מהקולר ולברוח. עם זאת חשוב לא לחנוק את הכלב 

קולרים, כמו רצועות באים בגודל ורוחב שונים על פי סוג הכלב. קולר צר לא מתאים לכלב גדול ואילו קולר רחב לא יתאים לכלב קטן. בבואנו לרכוש קולר לכלב שלנו חשוב להגיע אל החנות עם כל המידע על הכלב שלנו. כלומר, עלינו לספק למוכר את כל המידע על מנת שהוא יוכל להתאים עבורנו את הפריט הנכון והטוב ביותר עבור הכלב שלנו. המידע החשוב ביותר הוא, מה גודלו של הכלב?

אם מדובר בגור של כלב מגזע גדול קחו בחשבון כי יכול להיות שתצטרכו להחליף קולר כאשר הכלב יגדל. אם להוציא את נושא העיצוב מהמשוואה, הקולרים מתחלקים למספר קבוצות. קולרים עם אבזם (כמו בחגורה) וקולרים עם קליפס פלסטיק. קולרים צרים וקולרים רחבים, קולרים מרופדים ולא מרופדים וכמובן מאיזה חומר עשוי הקולר.  בנוסף לקולרים אלו קיימים בשוק גם קולרים חשמליים ולהם מטרות מיוחדות.

השימוש בקולרים אלו מחייב טיפול וליווי צמוד של מאלף כלבים. לכל קולר יתרונות וחסרונות. המלצתי לכם היא לרכוש קולר עם אבזם מתכת (כמו של חגורה) ולא עם סגר פלסטיק. קולרים עם סגר מפלסטיק יכולים להישבר די בקלות כתוצאה ממשיכה חזקה שלכם או של הכלב. בנוסף חשוב לבחור קולר העשוי מחומרים איכותיים, המלצתי היא לבחור בקולר מחוטי ניילון או מעור ולוודא כי התפירה שלו איכותית והוא יחזיק מספיק זמן. בנוסף לכך בדקו את טיב הטבעות המחוברות אל הקולר, מה העובי שלהן וכיצד הן מחוברות.

בדיקות אלו יבטיחו לכם בטיחות ואריכות ימים של הקולר. שימוש לא נכון בקולר או שימוש בקולרים ממכת כגון קולרי חנק מסוגים שונים, עלול לפגוע פגיעה חמורה ובלתי הפיכה בצווארו של הכלב. אם כך מהו שימוש נכון בקולר ואיך מחברים לכלב קולר בצורה נכונה. לאחר שביצעם התאמה של הקולר לכלב שלכם והתאמתם את הצבעים, חשוב להקפיד על חיבור נכון.

המצב בו הקולר מחובר בצורה נכונה אל הכלב שלכם ולא מהווה סכנה עבורו, הוא כאשר הקולר סגור ואתם יכולים להכניס אצבע בקלות יחסית ועם מעט לחץ, בין הקולר לצוואר של הכלב. אם הקולר משוחרר מידי הכלב יצליח להוציא את ראשו מהקולר ולברוח. עם זאת חשוב לא לחנוק את הכלב ולגרום לו לאי נעימות. במידה ואתם מחברים קולר לגור, חשוב מאוד לבדוק לפחות פעם בשבוע את המרווח בין הקולר לצוואר של הכלב.

הגור גדל ויכול להיווצר מצב שהוא ייחנק או שיגרם נזק לצוואר. פעולה זו צריכה להתבצע עד לסיום גדילתו של הכלב ובאופן כללי בכל פעם שאתם יוצאים עם הכלב. במידה ואתם חושבים לרכוש קולר חשמלי עבור הכלב שלכם חשוב שתדעו כי יש סוגים שונים לקולרים אלו. שימוש בקולרים אלו מצריך ידע רב והבנה מעמיקה מאוד של הכלב וצריך להיעשות אך ורק על ידי מאלף. שימוש לא נכון בקולרים מסוג זה יגרום לנזק פיזי ונפשי בלתי הפיך לכלב שלכם.

בטור הבא נדבר על חשיבות הרצועה, הסוגים השונים של רצועות ועל הדרך הנכונה לבחור את הרצועה הטובה ביותר עבור הכלב שלכם.