האוזניים, הפה, או הזנב של הכלב שלנו אומרים לנו שהוא מרגיש שלא בנוח או מפוחד, שמח או שובב ורוצה לשחק או שהוא מאיים עליכם וצריך להיזהר. אנו עשויים לראות הרגל שהוא מוזר, לא מובן או אפילו שגוי מבחינתנו, בזמן שהוא בפועל עשוי להיות סימן למתח, שמחה או פעילות טבעית של הכלב.

פיהוק: אנו נוטים לחשוב באופן דיי טבעי כי כלבים מפהקים כי הם משועממים או עייפים. זה עשוי להיות נכון כשהם שוכבים על מיטותיהם, אך פיהוק הוא גם סימן מרגיע. כלב לחוץ עשוי לפהק וללקק את אפו, הכוונה היא: "אני מרגיש לחוץ, אבל בוא כולם נרגע והכל יהיה יותר טוב".

ליקוקים: כלבים מאוד אוהבים ללקק: הם אוהבים ללקק את עצמם, כלבים אחרים, בני אדם, וחפצים כאחד. כמובן, לפעמים כלבים מלקקים סתם כי הם אוהבים את הטעם. אבל ליקוק יכול להיות מגוון של דברים. כלבים יכולים ללקק כל הזמן חלק מהגוף שלהם, מה שאולי אומר שהם נפגעו או שהם נעקצו על ידי טפיל. ליקוק הוא גם אות מרגיע (כמו פיהוק). כמובן, כלבים ילקקו גם כלבים ובני אדם אחרים כדי להראות חיבה ולזכות בתשומת לב.

ניעור הגוף והראש: הפעולה הראשונה שכלב עושה כאשר הוא יוצא ממקלחת או מהים היא כמובן ניעור הגוף מהמים. אך במקרה שלנו ניעור הגוף כאשר הכלב יבש, מסמל עבורנו ועבור כלבים אחרים דבר אחר לחלוטין. כלבים מתנערים כאשר הם לחוצים או כאשר הסיטואציה לא ברורה וחדשה להם. פעולת הניעור עצמה היא יציאה ממצב נפשי אחד ומעבר למצב נפשי חדש. כלבים מתנערים כאשר הם קמים משינה, הם יוצאים ממצב השינה ועוברים למצב של עוררות.

זנב הכלב: אחד מאברי הגוף היותר מעניינים אצל הכלב, הוא הזנב. זנב הכלב נועד לא רק לאיזון הגוף בזמן ריצה ומשחק אלא הוא כלי רב עוצמה בכל מה שקשור לשפה ותקשורת. המיקום והתנועה של זנב הכלב הוא מפתח חשוב מאוד להבנת יחסו אלינו ואל כלבים אחרים. ישנם המון כשכושי זנב שונים וכל כשכוש מסמל משהו אחר. תנוחות הזנב המוכרות לנו ביותר הן: כשכוש זנב כלפי מעלה או זנב בין הרגלים. כלב שובב בדרך כלל מכשכש בזנבו, אבל לא כל זנב מכשכש הוא סימן למשחק ואושר. גם כלבים תוקפניים מכשכשים בזנבם, למשל. כלב קשוב, מאיים ומפוקס על משהו או מישהו, מחזיק את זנבו בצורה נוקשה ורק קצהו של הזנב מכשכש. לעומת זאת הזנב של כלב רגוע נמצא נפול כלפי למטה ואילו זנבם של כלבים מפוחדים נמצא מקופל בין הרגלים.

נביחות: נביחות הן הצליל הטבעי והמוכר לנו ביותר אצל כלבים. נביחה משמשת למטרות רבות: להתריע לאחרים שמשהו יוצא דופן קורה, כדי למשוך את תשומת לב הבעלים שלו, ולהביע תוקפנות אל כלבים או בני אדם אחרים. כלב שנובח עשוי להיות נרגש, שמח, מפוחד, או אגרסיווי. חשוב לשים לב לרמזים אחרים נוספים, כגון למה הכלב נובח ולעמדה של הזנב והאוזניים.

חשיפת שיניים: אולי אחד המצבים המפחידים ביותר הוא לראות כלב החושף את שיניו. אבל גם לחשיפת שיניים יש משמעויות רבות ולא כל חשיפת שיניים היא איום. כאשר הכלב חושף את כל השיניים בפה וכל הפה פתוח הדבר מראה מצב רגיעה ונקרא חיוך של כלב. אך כאשר כלב חושף את שיניו הקדמיות בלבד והפה פתוח רק בחלקו הקדמי (מלווה בכיווץ הפרווה מעל העיניים ובאזור האף) הדבר מראה על איום ומהווה סכנה ממשית.

נעיצת עיניים: כלבים יכולים לבהות בנו לפרקי זמן ארוכים. אז, מה הם רוצים?  כלב שקט בוהה בבעלים שלו כי הוא רוצה פינוקים או תשומת לב והם משתמשים בטריק הזה לעתים קרובות למדי.עם זאת, קשר עין ישיר הוא גם סימן של תוקפנות ולכן אסור לנעוץ עניים בכלב, הכלב מפרש זאת כאיום או התרסה.

ישנם עוד סימנים רבים ומגוונים לשפתם של הכלבים אבל אין ספק שעכשיו כאשר אתם מבינים יותר את שפת הכלב, אולי כדאי לבקש סליחה על כך שלא הבנתם אותו?