חופשת הקיץ הגיעה ואיתה החופש הגדול והבילויים השונים. בחודשים יולי ואוגוסט, נפתחת גם העונה של מעברי הדירות. המעבר לדירה החדשה יכול להיות חוויה מלחיצה ולא פשוטה, ביחוד עם המעבר כולל את הכלב שלכם.

כל אחד מאתנו אשר חווה מעבר דירה במהלך חייו מכיר היטב את ההרגשה. נכון הדבר כי מבחינתנו ישנו הבדל לא קטן בין מעבר דירה באותה עיר או שכונה, למעבר דירה בעיר אחרת. אך עבור הכלב  שלכם מעבר הוא מעבר. אין זה משנה אם המעבר הוא לרחוב מקביל או לעיר חדשה. החוויה מלחיצה ומפחידה בדיוק באותה המידה ולעיתים אף יותר.

באמצעות תכנון נכון של המעבר, חשיבה קדימה והתחשבות בצרכיו ונפשו של הכלב, המעבר יכול להפוך לחוויה הרבה פחות מלחיצה עבור הכלב שלכם.

חשיבה קדימה ותכנון מראש של הנסיעה לדירה החדשה

במידה ואתם עוברים דירה באותו הבניין שלכם או לדירה מעברו השני של הכביש, סביר להניח שלא תובילו את הכלב שלכם באוטו. אך בכל מקרה אחר של מעבר לדירה מרוחקת, בשלב כל שהוא תאלצו להוביל את הכלב שלכם באוטו אל הדירה החדשה. מכיוון שלא כל הכלבים אוהבים לנסוע ברכב ועצם הנסיעה יכלה להיות חוויה מלחיצה ומאוד לא נעימה, חשוב לוודא שהכלב שלכם מורגל לנסיעה ברכב. הרגלה לנסיעה הוא תהליך אשר מצריך זמן ותכנון. אתם מוזמנים להיכנס ולקרוא את הטור שלי שעסק בדיוק בנושא זה

במידה ולא הצלחתם להרגיל את הכלב, עומדות בפניכם שתי אופציות: האחת, להיעזר במאלף למספר שעורים לטובת נושא זה, או להתייעץ עם הווטרינר שלכם ורק במצב של אין ברירה לחשוב על טשטוש הכלב לטובת הנסיעה.

השפעות האריזה

תורת הפנג שווי מדברת על ארגון וסידור סביבת המחייה, לטובת בריאות נפשית ופיזית. כולנו יודעים כי כאשר הבית  או החדר שלנו הפוכים ולא מסודרים, אנחנו לא רגועים, חסרי סבלנות, מגיבים בעצבנות ואולי הכי קשה הוא המצב שבו אנו לא מוצאים לעצמנו מקום להניח בו את הראש ולתפוס דקה של שקט. מצב זה של אי סדר פיזי ונפשי ושינוי סביבת המחייה המוכרת לנו, משפיע על הכלב שלכם בדיוק באותה המידה.

כלבים יכולים לשנות את התנהגותם כמו למשל לחזור ולעשות צרכים בבית. כלבים טריטוריאליים יכולים להפוך לתוקפנים יותר כתוצאה משינוי בטריטוריה שלהם. לכן, על מנת להפחית עד כמה שניתן את השפעות הלחץ על הכלב, לפני שהבית הופך למחסן של קרטונים, חישבו ומצאו מקום בבית שבו הכלב שלכם יוכל לשהות רגוע לכל תקופת האריזה.

הדבר הטוב ביותר הוא להרגיל את הכלב מבעוד מועד לתא רשת, אשר ישמש עבורו כטריטוריה פרטית וחדר בבית בדיוק כמו שיש לכל אחד ממכם. גם במצב זה חשוב מאוד להתייעץ עם מאלף ולא לפעול בפזיזות.

סיור מקדים

המעבר למקום מגורים חדש דורש מאתנו הסתגלות. הסתגלות לשכנים חדשים, רעשים חדשים, ריחות חדשים, להסתגל למיקומים חדשים בתוך הבית ועוד. כמה פעמים לאחר שעברתם לדירה חדשה ניסיתם להדליק את האור בשירותים במיקום של המפסק מהדירה הקודמת ולא הבנתם היכן הוא?

הסתגלות למקום חדש דורשת זמן. גם הכלב שלכם זקוק לזמן הסתגלות למקום המגורים החדש שלו. כלבים בניגוד אלינו בני האדם, מסתגלים יחסית מהר למקומות חדשים. אך למרות זאת חשוב להכיר להם את הדירה החדשה לפני שעוברים לגור בה, בדיוק כמו שלקחתם את הילדים לראות היכן יהיה החדר החדש שלהם. אז איך עושים את זה נכון? לוקחים את הכלב אתכם בכל פעם שאתם ניגשים לראות את הדירה.

חשוב להחזיק את הכלב ברצועה ולתת לו להריח את הסביבה החדשה בצורה רגועה ולא מלחיצה. יש לעבור אתו בכל חדרי הבית בכל הקומות וכמובן בגינה במידה ויש. במידה והדירה היא בבניין דירות, חשוב להכיר לכלב את כל חלל חדר המדרגות ואת המעלית של הבניין אם קיימת.  חשוב גם לעשות עם הכלב מספר פעמים טיול צרכים בסביבה החדשה.

כלבים מזהים את הסביבה שלהם באמצעות חוש הריח ולכן פעולה זו היא קריטית וחשובה מאוד להסתגלותו של הכלב שלכם לסביבת החיים החדשה שלו. חשוב לבצע את הסיור הזה מספר פעמים וכל המרבה הרי זה משובח.

כחלק בלתי נפרד מעיצוב הבית והתכנון היכן להניח כל דבר, חשוב למצוא גם את מקום המרבץ החדש של הכלב שלכם. כחלק מהסיורים המקדימים שלכם בדירה החדשה, קחו אתכם את המיטה או הכרית של הכלב ומקמו אותה במקום המיועד.

יום המעבר 

יום המעבר הוא יום ארוך ומלחיץ אשר נגמר ברוב המקרים באפיסת כוחות. לכן על מנת למנוע גם ממכם וגם מהכלב שלכם כאב ראש נוסף, תכננו מראש והכניסו את הכלב לפנסיון ליומיים או שלושה, עד שתסיימו להתארגן בדירה החדשה בראש שקט. לאחר סידור ראשוני של הבית, הביאו חזרה את הכלב אל חיק המשפחה. גם הכניסה אל הבית כאשר הוא מסודר או מסודר חלקית חשוב שיעשה בדיוק באותה הצורה שבא עשיתם את הסיורים המקדימים עם הכלב.

הטיפ החשוב ביותר שאני יכול לתת לכם הוא, תכנון, תכנון ושוב תכנון!

אני מאחל לכם ולכלב שלם מעבר קל וחופש נעים.