כתב וצילם: איציק גרפל

אני לא יודע אם מנהל מחלקת אירועים אלון שמידט ושות' סגרו את הליין אפ של פסטיבל צלילי סתיו הקרוב בעוד כשלושה חודשים, אבל הנה המלצה חמה שמתחברת כל כך טוב לייחוד של הפסטיבל הזה: אם אפשר, אל תהססו להביא את המופע האנפלאגדי של כספי הקרוי אינטימתי.

אתמול, רביעי, הוא הופיע במערת צדקיהו בירושלים. הלוקיישן מדהים, מדובר במערה הנושקת לחומות העיר העתיקה, האקוסטיקה במערה הענקית מהממת ומתי כספי (67) שמזמן היה צריך לקבל את פרס ישראל על מפעלותיו בזמר העברי החזיק יופי של ערב צונן בירושלים.

נהנינו מכמעט שעתיים של מופע אנפלאגד (כספי מלווה את עצמו בגיטרה ובפסנתר בלבד) עם כמה מהשירים הכי גדולים והסיפורים של מתי, עם ההומור היבש והקורע שלו, איך השירים האלה נוצרו. 

סט ליסט חלקי? בבקשה: מקום לדאגה, ואותך, איך זה שכוכב אחד מעז, ימי בצורת, שיר היונה, עוד תראי, מרוב אהבה שותק (שכתב ליוסי בנאי), זו ילדותי השנייה, ברית עולם, לקחת את ידי בידך, מישהו, אליעזר בן יהודה ושני ההדרנים: היא חזרה בתשובה (בביצוע קורע ומהמם) וימי בנימינה.

באחת הביקורות על המופע הזה - ״אינטימתי״ נכתב נכון: ״הוא כתב והפיק אלבומים לגדולי הזמרים: גלי עטרי, שוקולד מנטה מסטיק, ריקי גל, יהודית רביץ, יוסי בנאי, שושנה דאמרי, מאיר בנאי והרשימה עוד ארוכה. אבל לא משנה כמה יפה תשיר רביץ את "מישהו" או ריקי גל את "מקום לדאגה", הביצועים של כספי לשירים שלו פשוט עוצרי נשימה״.

מדהים, אבל בניגוד לרבים בני דורו שקולם מזמן בגד בהם, כספי נשאר כמעט עם אותו בריטון מופלא ועמוק הבעה מימי להקת פיקוד דרום (בה נחשף לציבור גדול יותר), שלישיית ״לא איכפת להם״, ימי ״מאחורי הצלילים״ עם גרוניך וצפונה משם עמוק עמוק לתוך קריירת הסולו שלהבותיה נמכו מעט במילניום החדש.

כאמור יש לא מעט  ״story teller" סביב הקלאסיקות שנכתבו ולא מעט סטנד אפ משובח לא כולל מערכון ״מוריס והיונים״ הקלאסי, אבל טיפה בסביבתו - בחיקויים של מבטאים. לפעמים כספי נשמע יותר מרוקאי מכל מרוקאי שהכרתם...

הוא משתמש בהרבה משחקי מילים (חלקם קרשים חינניים), אבל מעל לכל, זו המוסיקה הנפלאה והמורכבת שלו שמלווה אותנו מאז סוף שנות השישים עוד מימי הלהקה הצבאית. 

כספי היה ונשאר מבצע ענק ורגיש, ששזר חוטים של זהב עם לחניו במילים הגדולות והנשגבות של מיטב כותבי השירים והפזמונאים. 

שיתוף הפעולה של כספי עם אהוד מנור זצ״ל, היה אחד מהאירועים המכוננים בזמר העברי ויש לו ביטוי ראוי ומרגש במופע.  

כתבו ובקשו ממחלקת האירועים שלנו מופע שחייב להגיע לעיר. אם קיבלנו כאן הקיץ את האייקון שלמה ארצי, גם מתי כספי (שלטעמי האישי בלבד הוא מוסיקאי ורסטילי יותר), חייב להגיע לפה - גם אם המופע שלו כרגע צנוע יותר, ואנפלאגדי. 

ואולי ככה הכי נכון לו, כנראה ערב תקליט חדש וסנוניות חדשות ומשמחות, המגיעות ממנו.

וידאו: היא חזרה בתשובה - אינטימתי ינואר 2017, זאפה