צילום: אלונה ירדן

בצהרי יום שלישי, 4.12.18, הצטרפתי לסיור של ארקדי דוכין בעיר וזכיתי לראות איך נשבה בקסמיה. בשעה שתיים וחצי בדיוק, עמדתי בכניסה להיכל התרבות בליווי שמעון גואטה, חבר מועצת העיר, יו"ר עמותת מופעים ומחזיק תיק תיירות, מורשת ושימור אתרים, ודליה אוסדון, מנהלת אגף התפעול בהיכל התרבות. התרגשנו מאוד לקראת הגעתו של ארקדי דוכין לעיר והעלנו בינינו לבין עצמנו רעיונות למקומות ואתרים אליהם נוכל להגיע, כשפתאום, מאחורינו, מהקומה העליונה נשמע קול מוכר.

המילים הראשונות שאמר כשראה אותנו היו שהעיר התפתחה מאוד מאז הפעם האחרונה בה ראה אותה ושלדעתו "יש לנו פנינה בידיים". לאחר סיור קצר בגלריה לאומנות המוצגת בקומה העליונה של היכל התרבות, לחיצות ידיים, חיבוקים ונישוקים, ירדנו לקומה התחתונה.

 ב-19 לינואר, מופיע ארקדי דוכין בהיכל התרבות מודיעין והדבר הראשון שהוא ביקש לראות היה האולם. הוא התיישב עם שמעון גואטה לשיחה ונדהמתי לראות איך הסקרנות שלו לגבי ההתחדשות והקדמה של העיר לא פוסקת. הוא שאל לגבי התוכנית האמנותית בהיכל, היסב מבט סביב ואף התעקש לעלות לבמה (על אף שהייתה מוכנה לקראת ההצגה 'ספר הג'ונגל' לילדים) ולנגן על הפסנתר.

היה זה כמו שיר אהבה לעיר מודיעין, הוא שר "היא לא דומה, לאף אחת אחרת" והוסיף "מודיעין" בין הפוגה אחת לשנייה וצמרמורת של התרגשות חרצה בגופי. משהו בכנות, ברוגע ובשקט של האיש הזה גורמת למילים שלו לחדור עמוק אל חדרי לבי. כשהצלילים פסקו, ארקדי התרומם מהקלידים, מבטו נע סביב האולם והכיסאות הריקים וההתרגשות לקראת הופעתו הקרבה ובאה החלה להראות את אותותיה.

משם, המשכנו לסיור ברחובותיה של העיר. שמעון סיפר לארקדי על מרכז העיר שהולך ונבנה, על המרכז למופעים שייבנה שם ועל בית הספר למוזיקה ועיניו נצצו בהתרגשות. "החלום שלי הוא למצוא מקום בארץ שחורט על דגלו שילוב של תיאטרון ומוזיקה. הייתי מת להקים פה בעיר תיאטרון מוזיקלי לילדים ולהפיק פה מחזמרים שיהיו הלהיט הבא עליו כולם ידברו", מגלה ארקדי.

התחנה הבאה הייתה מרכז הצעירים "יודה".  מיד כשיצא מהמעלית, ליוותה אותו נועם הררי, רכזת פרויקטים במרכז, שסיפרה לארקדי על הפעילויות השונות המתקיימות בו. יצאנו למרפסת וארקדי שאף לתוכו את האוויר הקריר והנעים של מודיעין. הוא הביט בקו הנוף של תל אביב, עבר לצד השני ושמע קצת על ההופעות שמתקיימות באמפי עמק האלה וחלק איתנו את תחושותיו: 


 


"יש בעיר הזאת שקט טוב. שקט בריא. יש ערים שהשקט בהן מעיד על דברים שמתרחשים מתחת לפני השטח, אבל משהו במודיעין מרגיש נכון. אני גדלתי בקרית ים וגם שם היה לי את השקט לו הייתי זקוק כדי לנגן ולהתפתח. אילו הייתי גדל בעיר רועשת כמו תל אביב, לא בטוח שהייתי יצירתי כפי שהייתי".


בשלב זה הצטרפה לשיחה יובל קוממי, רכזת מועדון המוזיקה הג'ק, שסיפרה לארקדי באריכות על חדר החזרות, על ההרכבים ועל היצירתיות שפורצת שם. ארקדי הפתיע את כל הנוכחים ואמר שהיה רוצה לקחת חלק במועדון המוזיקלי בדרך זו או אחרת. יצאנו שוב לדרכנו והפעם אל עבר מסעדת 'קפית'.

שמעון ודליה לא היו צריכים לעשות הרבה כדי לפרוץ את המחסומים האחרונים ולגרום לארקדי להכריז על אהבתו לעיר. כל שהיה צריך הוא מקום במרפסת, עם נוף המשקיף אל הפארק המרהיב ומנות טעימות כדי שחלומות על הופעות לתושבי העיר באמפי הגדול יחלו לרוץ בין כל הנוכחים בשולחן.

לקראת החזרה להיכל התרבות, קיבל ארקדי שיחת טלפון מראש העיר, חיים ביבס, כאשר אפילו מהצד שלי של השיחה, ניתן היה לזהות שלא רק שזה לא יהיה ביקורו האחרון של ארקדי בעיר, אלא שכנראה שזו תחילתה של חברות מופלאה.

בהיכל, חיכו לו בולים שהכינו במיוחד עבורו שמעון ודליה ועליהם תמונתו ושמו. ארקדי התרגש מהמחווה ואמר שבתור ילד שלא נולד בישראל, נתנו לו כאן תחושת חיבור אמיתית לארץ ישראל בכלל ולעיר מודיעין בפרט והוסיף שעכשיו, יותר מתמיד, הוא מחכה בקוצר רוח להופיע מול תושבי העיר ב-19 בינואר, בהיכל התרבות מודיעין.