משימת האומץ ששחר ספר, תלמיד תושב העיר קיבל מהוריו לבר המצווה שלו, הייתה לא שגרתית: פגישה עם ראש העיר, חיים ביבס לצורך ראיון. שחר עמד במשימה זו באופן מרשים כשהגיע לבניין העירייה ביום שלישי 2.1 מצויד ברשימת שאלות שהכין לראש העיר מבעוד מועד. המפגש נערך בלשכתו של ראש העיר, בה שוחחו השניים על התפתחות מרכז העיר החדש, קידומם וטיפוחם של מחוננים בעיר, האם חלם להיות ראש עיר כשהיה ילד, מה התכנונים העתידיים לטיפוח עיר ירוקה יותר ושאלות רבות נוספות. ראש העיר סיפר לשחר על ניהול עיר חכמה ושיתף אותו בתכניות העתידיות של העיר.

היוזמה המקורית למשימות לקראת גיל בר המצווה נולדה אצל אימו של שחר - שגית, שעשתה זאת גם עם אחותו הבכורה לקראת הגיעה לגיל בת המצווה. שחר, תלמיד כיתת המחוננים בבית הספר עירוני א', קיבל את מרבית המשימות מהוריו ביום הולדתו ה-12, כולן סביב נושאים ערכיים ומטרתן להכין אותו למעבר לחייו כאדם בוגר. כך למשל, נסיעת "אומץ" לבד באוטובוס לעבודתו של אבא בתל אביב, משימות לאומיות בהן לימוד על הפלמ"ח, עלייה לרגל לירושלים תוך ניווט וחיזוק ערך אהבת הארץ, משימות קהילתיות כדוגמת התנדבות בהכנת משלוחי מנות מטעם עמותה, גיוס חברים לניקיון יער בן שמן ומשימות אישיות כמו איסוף בקבוקים  לפיקדון על מנת להרוויח כסף, בישול ארוחת צהריים למשפחה ועוד. כל ביצוע משימה מתועד על ידי שחר ביומן ייעודי על מנת שיישמר כמזכרת.

שגית אימו של שחר: "אנחנו רואים חשיבות רבה בהכנסת תוכן לאירוע בר המצווה ולציין אותו בדרכנו. אני בטוחה כי שחר יכיר בעזרת המשימות את עצמו ואת המעגלים שסביבו: משפחה, קהילה, עם ומדינה. מניסיון, שנה כזו ומשימות כאלו נזכרות ומשמעותיות הרבה יותר מכל טיול לחו"ל".