אווה צ'ליק – עובדת סוציאלית במקצועה ומפקחת ארצית, עובדת השירות למען הילד לשעבר שייסדה את הקבוצה שהקימה את עמותת 'אומץ לאמץ' אשר היוותה את  הבסיס להקמת 'משפחתא' קהילת האימוץ של ישראל, קיבלה בסוף השבוע האחרון הכרה רשמית לפועלה החברתי במשך שנים רבות, כאשר הוענק לה מגן קהילת האימוץ לשנת תשע"ח. צ'ליק קיבלה את המגן מיו"ר משפחתא בני סוויל יחד עם רותי ברוך, עובדת סוציאלית במקצועה ומאומצת ותיקה שעסקה בקריירה המקצועית שלה ועדיין עוסקת בליווי משפחות ומאומצים, פעילה בהנהלת משפחתא ובתנועה לזכויות מאומצים, הפועלת למען קידום פעילות פוסט אימוצית ובקידום חזון הקהילה – בכנס הרביעי של קהילת האימוץ בישראל "משפחתא" שהתקיים בסופ"ש האחרון בסימן "שייכות והשתייכות באימוץ" בבית החייל בתל אביב בשיתוף השירות למען הילד ובסיוע משרד הרווחה.

בכנס הרביעי של משפחתא התקיימו שלושה פאנלים הקשורים לשייכות והשתייכות באימוץ, שאת אחד מהם  בנושא "אחים במשפחות מעורבות, משפיעים ומושפעים" – מי הוא מי? הנחתה אווה צ'ליק. את הפאנל בנושא "האם התחתנתי עם האימוץ, סימן שאלה", הנחתה רותי ברוך. את הפאנל בנושא "מעגלי השתייכות באימוץ" הנחו אורנה הירשפלד – מנהלת השירות למען הילד ואירית מעוז עובדת סוציאלית לחוק האימוץ.

בכנס, שאותו הנחה מנחה הטלוויזיה שי גולדן - בעצמו ילד מאומץ, חשפה לראשונה בראיון מרגש בפני מאות המשתתפים חיה תבל, בת 84, כיצד מסרה את נכדה לאימוץ לפני כ-20 שנה לאחר שאביו, בנה בן ה-18, נפטר ובת זוגו, אמו של הילד, לא הייתה מסוגלת לגדלו. תבל גילתה את הרגע הקשה בו הבינה שהצעד הטוב ביותר עבור נכדה – במיוחד לאור גילה המתקדם אז בת 60 – יהיה שהוא יעבור תהליך של אימוץ חוקי וייקלט במשפחה אחרת שיש לה ילדים נוספים.

תבל סיפרה כיצד הסכימה לאשר את האימוץ של נכדה בהיעדר הסכמה של אמו שנעלמה, וכי "שיקול נוסף שעמד בפניי נבע מהפחד שאמו תגיע ותרצה לקחת אותו. ידעתי שאם זה יקרה חייו יהרסו. לכן העדפתי שהוא יאומץ על ידי משפחה אחרת, וכך יתאפשר לשמור עליו ולהעניק לו חיים מלאים וטובים". הנכד אומץ על ידי משפחה אוהבת עם ארבעה ילדים ביולוגים. היא היתה נפגשת מדי כמה חודשים עם הוריו המאמצים של נכדה, וכך זכתה ללוותו מקרוב במהלך חייו.

לפני יותר מ-15 שנה הוקמה "משפחתא", המאגדת תחת קורת גג אחד את כל קהילת האימוץ בישראל: הורים מאמצים, ילדים מאומצים, ובהדרגה מצטרפים אליה גם הורים ביולוגיים. במשך השנים דואגת משפחתא לערוך פנאלים והרצאות עבור הילדים המאומצים וההורים המאמצים. כחלק מהפעילויות של העמותה, משתתפים הורים מאמצים, ילדים מאומצים וגם הורים ביולוגיים במגוון גילאים בצעדת הגלבוע. אחד המאבקים הציבוריים הידועים שבהם השתתפו חברי וחברות משפחתא היה בקמפיין ויראלי נגד סעיף 34 בחוק האימוץ, האוסר על ילד מאומץ – ולא משנה מהו גילו – לחשוף את היותו מאומץ, אחרת דינו חצי שנת מאסר. במסגרת הקמפיין שנערך ברשתות החברתיות – במסגרת התנועה לזכויות המאומצים, כתבו גברים ונשים שלטים שבהם חשפו את היותם מאומצים, למרות הסעיף בחוק. 

יו"ר עמותת משפחתא בני סוויל, בעצמו הורה מאמץ: "מדובר בכנס ייחודי והיחיד בישראל, שמאגד את כל קהילת האימוץ בישראל, וחילקנו אותו לשלושה מושבים שונים, על מנת שניתן מענה להורים מאמצים ולילדים מאומצים בכל הגילאים. צריך להבין שלמדינה יש אחריות כלפי הילדים המאומצים וגם ההורות שלהם מאותגרת, ולכן היא צריכה לדאוג לכך שאנו כהורים מאמצים נצליח במשימה זו".

אווה צ'ליק: "הייתה לי זכות בלתי רגילה להיות חלק מעבודת קודש זו, כשתמיד ניסינו לבדוק אפשרות שההורים הביולוגיים של הילדים יגדלו אותם. אם זה היה בלתי אפשרי, נאלצנו להחליט החלטות אחרות – פעמים רבות בשיתוף ההורים ופעמים רבות בעזרת בתי המשפט. במהלך השנים הייתה לי הזכות להיות חלק קטן ממערכת הקשרים בין ההורים לילדים ביצירת התהוות משפחה, ולהיפגש עם זוגות שהם ל"ו צדיקים – משפחות מאמצות ומשפחות אומנה – וגם עם הילדים המאומצים שיש לי יראת כבוד כלפיהם. המשימה של משפחת מאמצת היא להפוך זר לשייך, ובבית הילדים מצאתי את פינת אלוהים הקטנה שלי".