מאת: ענבל בן-ברית כהן

ביום חמישי האחרון נפתחה באולם עינן שבקניון עזריאלי תערוכת "התחדשות". תערוכה שיזמה עמותת "מנדלת הלב", ניהלו והפיקו תמי אלון ומקס ברירו ואצרה האוצרת חגית ארגמן, במטרה לגייס כספים ממכירת יצירות האמנות שנתרמו על ידי אמני העיר והסביבה. עמותת "מנדלת הלב הוקמה לפני 16 שנים על ידי רינת לוי ושרה דולב, שתי נשים שפגשו את המחלה והבינו בדיוק מה צריך, מתי, כמה ואיפה. "מנדלת הלב" היא עמותה התנדבותית הפועלת כמעגל קהילתי תומך ומטרתה לסייע בדרכים מגוונות למתמודדים עם מחלת הסרטן ולבני משפחותיהם.

התמיכה שמציעים מתנדבי העמותה הנה תמיכה אישית ומשפחתית, מאחר וחברי העמותה רואים בתא המשפחתי יחידה אחת ומודעים לכך שכאשר אחד מבני המשפחה מתמודד עם מחלת הסרטן, הדבר משפיע על המשפחה כולה ולכן התמיכה והטיפולים שהם מציעים מיועדים הן לחולה והן לבני משפחתו. בשנים האחרונות מערך התמיכה והטיפולים שמעניקים חברי העמותה הורחבו למחלימים ובני משפחתם ואף למשפחות אבלות.

פעילות העמותה מתאפשרת הודות לאנשי מקצוע רבים המטפלים במתמודדים ובני משפחתם על בסיס התנדבותי וללא תמורה כספית. יחד עם זאת, נזקקת העמותה לתקציב לא קטן בכדי להמשיך ולקיים את מגוון הפעולות וקבוצות התמיכה שלה.

אם כל הפעילים בעמותה הם מתנדבים, מדוע בכל זאת נזקקת העמותה לגייס כספים?

רוני לוי פעיל מתנדב ואחד מצוות הנהלת העמותה מסביר: "אנחנו מקבלים מעט מאד סיוע מהעירייה, משהו כמו 2,000 שקלים לשנה, כשהעירייה מסבירה שיש להם עוד 60 עמותות לסייע להן. אנחנו מביאים על חשבוננו אנשי מקצוע שחלקם עולים כסף, אנחנו זקוקים למקום להעביר את הפעילויות והסדנאות. אנחנו פונים לעירייה בבקשה לקבל את האפשרות להפעיל את הפעילויות והקבוצות שלנו במבנים של העירייה בזמנים שהמקומות הללו פנויים כמו גני הילדים בשעות אחר הצהריים ולצערנו בינתיים זה לא קורה. מטרת התערוכה לעזור לנו במימון קבוצות התמיכה, כי את החומרים למשל צריך לשלם, אנשי מקצוע שחלקם לא באים בהתנדבות ובשלב זה אפילו שכירת מקומות להעברת הפעילויות והסדנאות של קבוצות התמיכה ועוד".

 

אחד הרגעים המרגשים היו כאשר לבמה עלו שני תושבי העיר שמתמודדים עם מחלת הסרטן ונעזרים בשירותי העמותה. השניים סיפרו על השינויים שהתרחשו בחייהם ברגע שפגשו את הסרטן, הקשיים האישיים והמשפחתיים העצומים והמפגש המדהים שלהם עם מתנדבי עמותת מנדלת הלב

לערב הפתיחה המרגש הגיעו כ-250 מבקרים ונרשמה גם נוכחות יפה של נציגות נבחרי הציבור וביניהם: ממלא מקום ראש העיר שלמה פסי, סגני ראש העיר אילן בן סעדון ומויש לוי, חברי המועצה מירב פלג ואלעד שמעונוביץ ואיתם גם כ-250 אורחים. מלבד הנחייה מכובדת של תמי אלון ומספר נאומים נדרשים, הנעימו את הערב 3 אמניות מוכשרות: החלילנית רובי הוד ושתי זמרות האופרה יוליה ביחובסקי שמידט  וסבטלנה קוסיאטובה בעלות קול ויכולת ווקאלית, שפלא הוא שזכוכיות האולם לא התנפצו אשר שרו והנעימו לבאי האירוע.

אחד הרגעים המרגשים היו כאשר לבמה עלו שני תושבי העיר שמתמודדים עם מחלת הסרטן ונעזרים בשירותי העמותה. השניים סיפרו על השינויים שהתרחשו בחייהם ברגע שפגשו את הסרטן, הקשיים האישיים והמשפחתיים העצומים והמפגש המדהים שלהם עם מתנדבי עמותת מנדלת הלב.

 

מרגשת לא פחות היא העובדה שאחותו של אחד המתמודדים עם המחלה תרמה אף היא 3 מיצירותיה לתערוכה. היא יצרה את העבודות כשבחרה באמנות כדרך להתמודד עם מחלת הסרטן של אחיה וכך היא מספרת:  "התחלתי את הפרויקט R.I.L שמשמעותו Rest in life כהתמודדות עם מחלת הסרטן של אחיה, בהתבוננות טיפוגרפית אחר האותיות L I F E, במשמעות של המילה והצורה דרך רגש והרהור בזמן שחולף, כיוון שאני נמצאת רחוק ממנו בפורטוגל, שם אני מתגוררת עם משפחתי.

בעבודותיי אני חיה את הכאב והחרדה ומתמודדת מרחוק כמעט חסרת אונים. אני מבטאת דרך האותיות מצב רגשי ובסיסי בו אני מנסה להחיות את מה שיש או מה שאין, ומהריק מכירה בזמן המחשבה נאבקת ובוחרת חיים.

הטכניקה של משיכות אקריליק , פסטל וגזרי עיתון נתנו לי להביע את היומיום שלי ובו בזמן הן בטאו חיפוש אחר המימד הרוחני, אחר האפשרות לגעת במה שמעבר לכאן ועכשיו של המצב האנושי. את העבודות החלטתי לתרום לאחר שראיתי בפייסבוק של 'מנדלת הלב' כי הם מקימים תערוכת ציורים שכולה מיועדת לתרומה לעמותה, ישר לא היה לי ספק שאתרום את חלקי. למעשה תרמתי 3 עבודות מתוך 18 שמכיל הפרויקט שנעשה לאורך 9 חודשים".

בתערוכה שבה לא פחות מ-100 עבודות אמנות של 85 יוצרים יש מגוון רחב של טכניקות והיא כוללת פיסול, תבליטים, ציור וצילום. התערוכה תהיה פתוחה מדי יום עד ה- 3/10/17   ותמיד יהיה במקום נציג מנדלת הלב דרכו ניתן יהיה לרכוש את אחת היצירות ולתרום בדרך זו לעמותה.