מאת: ענבל בן ברית כהן * צילומים: פרטי

בשער: אורן גונדורס והאם המאושרת

עירית אורן גונדרס, תושבת העיר שמתגוררת ברעות, סגן אלוף במיל' וראש ענף כוח אדם בחיל הנדסה קרבית, היא קרן אור ותקווה להורים שאיבדו את בניהם במערכות ישראל. בשנת 2008 הקימה אורן גונדרס את עמותת "אור למשפחות" במטרה לחזק הורים שאיבדו את ילדיהם במערכות ישראל באמצעות חוויות מקרבות ומעצימות.

העמותה שהקימה אורן גונדרס, חוללה מהפיכה בתפיסת השכול בישראל ועל כך קיבלה את אות נשיא המדינה למתנדב לשנת 2013. אלפי הורים חברים היום ב"אור למשפחות". שואבים כוח, ובוחרים בחיים. עירית היא יו"ר ומנכ"ל העמותה. היא פועלת מביתה בהתנדבות מלאה וללא לאות לקידומה והרחבתה של העמותה ורואה בה מפעל חיים בעל חשיבות עליונה. לשליחות זו נרתמו כל בני משפחתה וחבריה שדבקים עמה במשימה במסירות אין קץ.

בין פעולותיה המרגשות של אורן גונדרס עם משפחות השכול, סייעה עירית בשנה האחרונה לסבטלנה יענקלביץ' בת ה-51 ליצור חיים חדשים ולהביא לעולם תינוק. סבטלנה ששכלה את בנה אילן לפני כשנה כאשר טבע במאגר מים בדרום והוא רק בן 19, הביאה לעולם לפני כשבוע בעזרתה ועידודה של עירית בן זכר. שלשום (יום שני) התקיים לרך הנולד טקס ברית מילה צנוע ומצומצם בבית הכנסת שבבית חולים איכילוב בתל אביב, בנוכחות בני המשפחה בלבד, ובעוד מספר חודשים תתקיים מסיבת הודיה.

 עירית סייעה בשנה האחרונה לסבטלנה יענקלביץ' בת ה-51 ליצור חיים חדשים ולהביא לעולם תינוק. סבטלנה ששכלה את בנה אילן לפני כשנה כאשר טבע במאגר מים בדרום והוא רק בן 19, הביאה לעולם לפני כשבוע בעזרתה ועידודה של עירית, בן זכר. שלשום (יום שני) התקיים לרך הנולד טקס ברית מילה צנוע ומצומצם בבית הכנסת שבבית חולים איכילוב

סבטלנה ששכלה את בנה ואחר פרק זמן קצר מאד גם את אימה, נותרה עם אחותה בלבד ופנתה לעזרתה של אורן גונדרס. האחרונה, באמצעות עמותת "אור למשפחות" סייעה לה בתהליך ההיריון החל משלב תרומת הזרע.

עירית: "פגשתי את סבטלנה כשלושה חודשים לאחר מות בנה היחיד, היא הגיעה אליי יחד עם אחותה ועם תמונת בנה. היא הייתה במשקל נמוך ולא הפסיקה לבכות. אמרתי לה ישר – 'בעוד שנה יהיה לך ילד'". הבטיחה וקיימה.

"בהתחלה היא לא רצתה ורק בכתה", ממשיכה לתאר אורן-גונדרס. "חיברתי אותה לדינה גולדברג, אם שכולה ממוצא רוסי שעברה את אותו התהליך והייתה בחודש השלישי להריונה. ביקשתי ממנה שתלווה אותה לאורך התהליך ותשמש לה כמנטורית. לשמחתי סבטלנה נקלטה מיד להיריון ולפני קצת יותר משבוע הביאה בן לעולם. היא מאושרת מאוד וסוף סוף יש לה רגעי נחמה אחרי האובדן שחוות לאחרונה".