כתבה וצילמה: ענבל בן ברית כהן

שש שנים אחרי שהוקם בכניסה לעיר המאהל המודיעיני של המחאה החברתית של קיץ 2011, מבקשים פעילים חברתיים במודיעין ובראשם שני חברי מפלגת העבודה: לין דרור וגלעד ביהרי, להעיר את אזרחי העיר והסביבה למעשה, ולהצטרף למוקדי ההפגנות הנוספות המתקיימות ברחבי הארץ זה השבוע ה-35 ברציפות: ראש פינה, נהריה, חיפה, עפולה, חדרה, נתניה, פתח תקוה, נס ציונה, ירושלים, אשדוד ובאר שבע תחת הכותרת "סופ"ש אצל היועמ"ש".

על אף שההפגנה נערכה ביוזמת חברי מפלגת העבודה, יוזמי ההפגנה בפירוש קראו לכל התושבים מכל המפלגות, להגיע אמש לצומת שילת, ולהביע יחד את מחאתם כנגד השחיתות השלטונית ההולכת וגדלה. היוזמים אף ציינו בפני נציגי "יש עתיד" בעיר כי הם בהחלט מוזמנים להצטרף ולבוא אפילו עם חולצות המפלגה. 

"ההפגנה איננה א-פוליטית, כי היא בהחלט כזו, אבל היא על מפלגתית ומוזמנים אליה כל האזרחים שמוטרדים מהשחיתות השלטונית. אזרחים מכל המפלגות" אמרה דרור שעות ספורות לפני ההפגנה וציינה כי הצלחה מבחינתה זה אם יגיעו 150 מפגינים.

בפועל, להפגנה שהחלה בדקת דומייה לזכרם של השוטרים שנרצחו בירושלים לפני שבוע, ולזכרם של שלושת בני משפחת סולומון מחלמיש-נווה צוף, שנרצחו בליל שבת אכן הגיעו כ- 150 איש, כולם מהצד השמאלי של המפה הפוליטית ולא נראתה נוכחות של אנשי "יש עתיד" או "כולנו".

 יום קודם לכן, בפעולה ארצית במספר צמתים ברחבי הארץ, הפגינו כמה מאות ממצביעי "יש עתיד" כשגם במודיעין ניתן היה לראות את ראש הסניף שחר מי-און ואיתו עוד כעשרה פעילים.

על אף שיוזמי ההפגנה הדגישו בהזמנתם כי ההפגנה היא על-מפלגתית, טען מי און כי ההפגנה ממומנת על ידי מפלגת העבודה וחברו ולדימיר באליק  הוסיף כי אין באפשרותו להגיע, וכשנשאל האם יגיע להפגנה הבאה, השיב: "אף פעם איני פוסל שיתוף פעולה, אבל יש צורך בתאום מסרים. זה נכון וראוי מראש".

בין המפגינים ניתן היה לראות את חבר המועצה אבי אלבז שלקח את המגפון ונשא דבריו, ואמר: "אנחנו מדינה נהדרת, לא מדינה מושחתת. יש אנשים מושחתים שצריכים ללכת לכלא". בין המפגינים היו גם סגן ראש העיר אילן בן סעדון ומזכ"ל העבודה תושב העיר ערן חרמוני.

מיכאל זץ: "זה ש'יש עתיד' לא נמצאים כאן היום זה כי חשוב להם האגו והחולצות של 'יש עתיד' יותר מהשחיתות. זו לא הפגנה של שמאל ימין ולהם חשוב לתרגם זאת למנדטים. עצוב לנו שבמקום שהם יחברו למאבק משותף, הם חושבים על מנדטים. מי שנגד השחיתות צריך לבוא לפה"

מיכאל זץ חבר המפלגה ופעיל בולט אמר: "'יש עתיד' עובדת לפי סקרים וכנראה הסקרים אומרים שכדאי להם לבדל עצמם משאר המפלגות בכדי לא להראות שמאלנים מידי. זה ש'יש עתיד' לא נמצאים כאן היום זה כי חשוב להם האגו והחולצות של 'יש עתיד' יותר מהשחיתות. זו לא הפגנה של שמאל ימין ולהם חשוב לתרגם זאת למנדטים. עצוב לנו שבמקום שהם יחברו למאבק משותף, הם חושבים על מנדטים. מי שנגד השחיתות צריך לבוא לפה".

אבי גבאי היו"ר החדש של מפלגת העבודה, שהגיע בשבוע שעבר להפגנה בפתח תקווה לא יכל להגיע למודיעין אמש, מי שכן הגיע למקום היו חברי הכנסת פרופ' יוסי יונה וקסניה סבטלובה, שניהם חברי כנסת מטעם המחנה הציוני.

יונה , בשלב מסוים לא יכול עוד להתאפק, ציין שהמפגינים הצליחו לחמם אותו ולקח את המגפון לידיו: "אנחנו באים לכל פינה ומביעים את הרצון האמיתי של התושבים: נקעה נפשנו ממשלה שדואגת רק לכיסאותיה. הגיע הזמן שהממשלה הקלוקלת הזו תעבור מן העולם. מגיע לכולם ממשלה הגונה יותר ולא ראש ממשלה שעסוק בלחשוב מה אני אגיד ולא אגיד בחקירות. ראש ממשלה שמעליו עננה שחורה לא יכול לנהל מדינה".

"אנחנו לא מונרכיה ולא ניתן לאף אחד להתנהל כאן כאילו זה הבית הפרטי שלו. הוא משרת אותנו ולא אנחנו אותו. די. אנחנו אומרים מספיק, מושחתים לכלא" הוסיפה סבטלובה.

חלק מהמפגינים וגם חלק מנושאי הדברים במגפון מצאו לנכון לחבר בין אירועי הר הבית והמגנומטר והשחיתות. הם ציינו כי זו דרכו של נתניהו להסיט את תשומת הלב מהחקירות ונושא הצוללות למשהו אחר, בטחוני ומטריד.

ההפגנה שהחלה בשעה 20:30 והסתיימה בסביבות 22:00 זכתה ללא מעט צפצופי הזדהות ועידוד מרכבים שחלפו בצומת, הסדר המופתי ודרישות המשטרה שלא נכחה בכלל במקום נשמרו במלואם.

במוצאי שבת הבא באותו המקום ובאותה השעה יתאספו שוב המפגינים שמבקשים לקרוא לכולם מכל המפלגות, לבוא ולהפוך את ההפגנה לעל מפלגתית ולכזו שקוראת די לשחיתות השלטונית.